návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rulík zlomocný je nejjedovatější středoevropská rostlina. Dokážete ho poznat?

Simona Sedláčková , Vydáno: 30.06.2021
Tušíte, která jinak velmi známá rostlina se skrývá pod lidovými názvy bláznivá třešeň, čertův blázníček, lilek pošetilý nebo vlčí jahoda? Je to rulík zlomocný, o kterém jsme všichni slyšeli jako o prudce jedovaté bylině, ale jen málokdo přesně ví, jak vypadá.

reklama

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Rulík zlomocný je považován za nejjedovatější rostlinu střední Evropy, spolu s dalším krasavcem, modře kvetoucím omějem šalamounkem.

Rulík zlomocný se vyskytuje téměř v celé Evropě

Mohutná rostlina, dorůstající do výšky asi 50–180 cm, roste roztroušeně na pasekách i okrajích lesů, od středních poloh po podhůří a pahorkatiny, po téměř celém území Evropy. Můžete ji potkat od jihozápadu, tedy od Španělska, až po Krym, vyskytuje se od teplého Středomoří až po jižní okraj Švédska na severu.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)
Autor: iStock Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Jak poznáte jedovatý rulík zlomocný

Rulík zlomocný je statná rostlina s tlustou a silně větvenou lodyhou. Má větší, kopinatě elipsovité až vejčité listy, které rostou na lodyze střídavě.

Během června až srpna vykvétá trubkovitými květy hnědofialové barvy se žlutošedým mramorováním. Po opylení se v hvězdicovitém kalichu začíná vytvářet větší plod, bobule, která je v období zralosti černofialová a na první pohled bohužel podobná borůvce. Především díky této nepříjemné podobnosti je rulík zlomocný nebezpečný především pro děti, které si plody snadno spletou.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)
Autor: iStock Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Smrtelná dávka jsou už 3 bobule

Po požití chutná bobule rulíku nejprve sladce, ale její chuť se velmi rychle promění v odporně hořkou. Silně jedovatá je však celá rostlina, tedy kořen, lodyha, listy, květy, plody, a dokonce i semena. Rulík zlomocný obsahuje nebezpečné tropanové alkaloidy a glykosidy. Je to droga, která způsobuje utlumení srdeční činnosti a zástavu dechu. K otravě rulíkem zlomocným může dojít jak přímou konzumací rostliny, nejčastěji plodu nebo i zprostředkovaně, přes kozí mléko či maso. Smrtelná dávka jsou pro malé dítě asi 3 bobule, pro dospělého je to asi 10 bobulí.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)
Autor: iStock Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

Jak se projevuje otrava rulíkem zlomocným

Po požití rulíku můžete u postiženého pozorovat rozšířené zornice, zarudnutí v obličeji, zrychlený tep, suchou a horkou pokožku a postižený začne pociťovat velkou suchost sliznic.

Účinky rulíku zlomocného na oči

Rostlina obsahuje atropin, který způsobuje rozšířené zorničky. Toho se využívá v očním lékařství, pro rozkapání očí za účelem různých očních vyšetření.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)
Autor: iStock Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

V historii tohoto účinku rulíku využívaly především ženy. Kapaly si rulíkové kapky do očí, aby oči působily větší a krásnější. Bohužel tak docházelo nejprve k přechodnému zhoršení vidění, později však i k poškození trvalému.

Jedovaté rostliny najdeme v přírodě, ale pěstujeme je i běžně na zahradě:

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Líčidlo jedlé (Phytolacca esculenta)

Líčidlo jedlé láká k ochutnání. Měli bychom si na něj ale dát pozor

Skočec obecný (Ricinus communis)

Skočec obecný: Okrasná i nebezpečná letnička dokáže vyrůst do podoby většího keře

Brslen evropský

Brslen je jedovatý keř s nádhernými plody, které lákají kosy i drozdy

reklama

Článek je zařazen v: rulík zlomocný , otrava , jed , droga , rulík , borůvka

reklama

Přečtěte si také