Zahrada

30. března 2014 04:45

Markéta Zídková

Extrémně teplá a suchá zima: Co to znamená pro zahradu?

Příroda potřebuje svoje – v zimě chlad a sníh, na jaře dostatek srážek. Pokud se počasí vychýlí, má to své následky. Jak tomu bude letos?

Mírná zima znamenala, že nepropukla chřipková epidemie. Znamenala také, že klíšťata už zase řádí.A znamená, že rostliny a zvířata neměly čas si náležitě odpočinout. Abnormální sucha zase zapříčinila, že se nevytvořily dostatečné zásoby spodních vod.Abychom nebyli jen pesimisti, mírná zima znamenala, že citlivé druhy jako broskvoně nevymrzly.

Co z toho plyne pro zahradu? Pojďme si to rozebrat

Podle portálu Meteocentrum letošní zima patří k těm nejsušším v historii, zřejmě byla dokonce zcela nejsušší. Data ještě nejsou zcela vyhodnocena, ale že bylo extrémní sucho, je jasné, jde jen o to stanovit, kolikáté nejsušší bylo. Nás spíš musí trápit to, že v kombinaci s mimořádně teplým počasím hrozí jarní sucha, protože pokud je teplo, půda vysychá rychleji, než pokud je sice sucho, ale mrzne.

Proto nebude od věci zamyslet se nad tím, zda dostatečně využíváte dešťovou vodu. Pokud ne, pořiďte si aspoň sudy na záchyt vody ze svodů (lidově okapů). Sice vás zase tak nevytrhnou, ale každá kapka se počítá – to zase kdyby byl vyhlášen zákaz zalévání. Na svod nasadíte rozdvojku, takže můžete regulovat, zda voda poteče do sudu či do kanalizace.

Problém je, že rostliny neměly čas náležitě se oddat vegetačnímu klidu. Řada rostlin totiž potřebuje minimálně dlouhé chladné období, například kanadské borůvky odpočívají osm set až tisíc hodin, kdy se teploty drží pod pěti stupni Celsia. Pokud nemají takto dlouhý "time out", nevykvetou.

Další problém je, že když nemrzne, v klidu si přežijí různí škůdci, jako jsou různé larvy, vajíčka, housenky, mšice, ale také plísně, které by mrazy pod mínus patnáct stupňů Celsia zlikvidovaly. Ti, kteří používají chemické postřiky, si s tím poradí. Kdo však s chemií nekamarádí, bude to mít asi letos s úrodou, ale i se vzhledem rostlin – například růží – komplikovanjší

Na druhou stranu mráz nepoškodil choulostivé stromy, jako jsou meruňky a broskvoně, a také pro ozimné odrůdy zeleniny byla letošní zima příznivá.

Foto: hinkstock.com

Prostě počasí, to si nevybereš.

(mar)

Úvodní fotografie díky:

Foto: www.igpoty.com

Sdílejte článek
Štítky růže zahrada zima zelenina meruňka brusnice chocholičnatá broskvoň

Přečtěte si také