Zahrada

12. června 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Gumáky, základní výbava každého zahradníka: Využijete je při práci i jako dekoraci zahrady

Gumáky, gumovky, holínky nebo galoše… Říkejte jim, jak chcete, ale bez pořádných kvalitních gumových bot se na zahradě neobejdete. Ať už si vyberete nějaké úplně obyčejné, nebo poslední výkřik módy s puntíky či proužky, gumovky vám budou sloužit věrně do posledního dechu. Dokonce i ty úplně roztrhané na zahradě najdou své uplatnění! Máme pro vás několik nápadů, jak se o gumovky dobře starat, ale i jak je nápaditě využít jako dekoraci.

Gumáky: výběr podle vkusu i ceny

Tak to je opravdu jen na vás. Zfunkčního hlediska jsou všechny téměř stejné, ale obyčejné černé pracovní gumáky určitě vydrží nejdéle, jsou ze silnějšího materiálu. Dámy možná dají přednost designovým botkám vpestrých barvách skouzelnými potisky. Pak ale je třeba počítat stím, že se vám při pohledu na účtenku protočí oči.

Gumáky: kam je uložit

Zahradní gumáky, věčně umazané od bláta, se nikomu nechce ukládat vpředsíni. Vytvořte si pro ně úložné bidýlko zdřevěné palety nebo šikovný botník ve tvaru domku i se zouvákem.

Gumáky: podrážkou nahoru

Vgumákách se bohužel potí nohy, a tak je potřeba, nechat je po každém nošení pěkně vyschnout, nejlépe podrážkou vzhůru.

Gumáky: důkladná očista

Pořádná rohožka je samozřejmě základ. Lepivého bahna ze zahrady během deštivých dnů se zbavíte jenom hrubou silou. Vobchodech najdete rohožky zdřevěných hranolů nebo si můžete sami vyrobit rohožky zkovových zátek od láhví.

Gumáky: na konec pěkně vyleštit

Menší nečistoty výborně odstraníte na kartáčové rohožce. Šikovný je i kovový zouvák.

Gumáky: barevné květináče

Každé boty jednou doslouží, samozřejmě i gumáky. Nemusíte je ale hned vyhazovat do popelnice! Využijte jejich nepropustnosti a vytvořte si znich veselé květináče na zahradu.

Gumáky: jahodová zahrádka

Roztomilá dekorace a šikovný nápad vjednom. Včervených gumákách se budou červené plody jahod krásně vyjímat a ještě k tomu je budete sklízet krásně čisté a neumazané od hlíny.

Gumáky: poslední štace

I ty nejroztrhanější gumáky ještě mohou dobře posloužit. Chybí vám koncovka na okapu a voda cáká na stěnu domu? Nasaďte na okapovou rouru gumovou botu bez špičky a problém bude vyřešen!


Přečtěte si také