10 tipů, jak sklízet čisté jahody bez bláta: Ovoce pěstujte v dřevěné pyramidě, paletách i sudech

Chcete v červnu sbírat ze svých záhonů báječné čisté jahody? Pak pro vás máme několik nápadů, jak sladké plody ochránit před blátem a hlínou. Znečištěné jahody se nejen rychleji kazí a napadá je hniloba, ale je s nimi v kuchyni i daleko více práce.

Jak sklízet čisté jahody: mulčování

Nejjednodušším způsobem, jak docílit čistých jahod je klasické mulčování. Záhony nejprve dobře vyčistěte od plevele a pak zakryjte slámou, přesně tak, jak to většinou vidíte u velkopěstitelů. Vrstvu slámy však nepřehánějte, aby se v ní nezabydleli hlodavci. Použít se dá i vrstva dřevité vlny, hoblin, mulčovací kůra, štěpka, nebo dokonce jehličí z borovice.

Jak sklízet čisté jahody: netkaná textilie

Nejlépe se černá netkaná textilie osvědčuje při pěstování jahodníků na hrůbcích, tedy vyvýšených kopečcích zeminy. Pro světlo je textilie nepropustná, půda se pod ní prohřívá a zůstává vlhká. Plachta vám na záhonech vydrží většinou dva roky, pak se musí vyměnit. Nevýhodou je že půda zůstává po použití textilie slehlá a těžká. Také šlahouny s novými jahodníky se nedostanou k půdě a nemohou proto zakořenit.

Jak sklízet čisté jahody: plastové talířky

Dalšími jednoduchými pomocníky jsou speciální plastové talířky, které se navléknou na jahodník a udrží plody nad zemí. Můžete použít i obyčejné plastové párty talířky, které rozstřihnete a uprostřed vytvoříte otvor pro navlečení na jahodník.

Jak sklízet čisté jahody: v sudu či barelu

Velký barel nebo sud na vodu na několika místech prořízněte a vytvořte tak kapsy, do kterých zasadíte jahodníky. Doprostřed vložte trubku s otvory, kterou budete zalévat a obsypejte ji zeminou. Jahody budou viset volně dolů a zůstanou krásně čisté.

Jak sklízet čisté jahody: drátěný sloup

Sloup můžete jednoduše vytvořit z obyčejného pletiva na ploty, ale prodává se v hobby marketech i hotový. Stěny vyložte netkanou černou textilií a nasypejte zeminu.

Jak sklízet čisté jahody: dřevěná pyramida

Nápad pro šikovné kutily, kteří umí pracovat se dřevem. Ale podobnou pyramidu můžete vyhledat i na e-shopech.

Jak sklízet čisté jahody: závěsné květináče

Docela slušnou úrodu krásně čistých jahod můžete získat i při pěstování v závěsných květináčích, ze kterých jahody volně visí dolů. Skvěle se osvědčily i samozavlažovací truhlíky.

Jak sklízet čisté jahody: recyklované palety

Dřevěné palety můžete na pěstování jahod využít jak horizontálně, tak vertikálně. Oba způsoby ochrání jahody před nečistotami, ten vertikální navíc šetří místo.

Jak sklízet čisté jahody: betonová pyramida

Šikovnou pyramidu na jahodníky můžete vystavět i z nejrůznějších tvárnic, nejlépe svahových, nebo i jen z obyčejného ztraceného bednění.

Jak sklízet čisté jahody: závěsné kapsy

Na trhu najdete nejrůznější závěsné kapsy, nejčastěji z polyesteru, které můžete zavěsit kdekoliv na balkoně, terase, ale dokonce i na plot.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také