Hlošiny mají chutné a zdravé plody. Květy keřů se budou vyjímat v živém plotu
Živé ploty složené z keřů s jedlými plody nebo z keřů, které mají co nabídnout drobnému ptactvu, jsou v poslední době velmi populární. Ale málokdo zná a pěstuje hlošinu. Keř, který bývá na podzim obsypán peckovicemi s velkým obsahem antioxidantů. Abyste však chutné netradiční ovoce mohli sklízet, musíte si keř právě nyní, na jaře, do zahrady vysadit.
Nejprve si musíte rozmyslet, kterou zhlošin do zahrady vysadíte, ale pokud máte dostatek místa, vysaďte všechny tři druhy. Každá je totiž maličko jiná, i když všechny krásně a bohatě kvetou a mají jedlé a hlavně zdravé plody.
Hlošiny jsou velmi nenáročné, a dokonce netrpí ani na žádné choroby a nenapadají je ani škůdci. Zato na jejich květech si soblibou pochutnávají včely a na podzim pohostí i drobné ptactvo.
Hlošina okoličnatá (Elaeagnus umbellata)
Opadavý keř, původem zjihovýchodní Asie. Dorůstá do výšky asi 3 m a na jaře, většinou vkvětnu, vykvétá světle krémovými až žlutými květy, podobnými jasmínu, které sladce voní.
Hlošiny: Keře s vonnými květy 2 Zdroj: iStock
Na podzim bývá hlošina okoličnatá obsypaná drobnými, kulatými plody, které se zase podobají višním, ale jsou ještě menší. Ve stádiu zralosti mají červenou barvu, jsou jedlé, šťavnaté a velmi zdravé. Pseudopeckoviceobsahují antioxidanty, které vtěle likvidují volné radikály, tedy působí jako ochrana před rakovinou. Můžete je konzumovat čerstvé, sušené nebo znich připravit marmeládu.
Hlošina okoličnatá je nenáročný, mrazuvzdorný keř, který roste dobře na slunci i vpolostínu a snese téměř každou půdu.
Hlošiny: Keře s vonnými květy 3 Zdroj: iStock
Hlošina úzkolistá (Elaeagnus angustifolia)
Hlošina úzkolistá je plně mrazuvzdorný vysoký keř, který dorůstá do výšky až 8 m. Na první pohled připomínají její úzké, dlouhé a našedlé listy olivovník. Oválné, světle zelené plody sjedním semenem, dlouhé asi 1–2 cm, pak jsou olivám podobné ještě více. Včerstvém stavu nejsou nijak chuťově zajímavé, musí řádně dozrát, jinak jsou trpké. Mohou se nakládat, podobně jako právě olivy. Proto se jim občas i říká česká oliva.
Hlošina úzkolistá dobře roste i vpůdách chudých na živiny, výborně snáší půdy suché i jílovité, kyselé i zásadité a umístění na plném slunci i vpolostínu.
Hlošiny: Keře s vonnými květy 5 Zdroj: iStock
Hlošina mnohokvětá (Elaeagnus multiflora)
Mnohem menší opadavý keř nebo malý strom je hlošina mnohokvětá, která dorůstá jen do výšky asi 3 m. Pochází zČíny a Japonska, kde je velmi oblíbena jako ovocná dřevina. Na jaře je celá obalena květy jemně krémové barvy sintenzivní vůní. Plody tohoto druhu jsou temně rudé, velmi chutné, sladkokyselé a plné šťávy, dlouhé asi 2,5 cm.
Ani tento druh hlošiny nemá žádné zvláštní nároky na půdu, spokojí se sjakýmkoliv typem a velmi dobře snáší sucho.
Hlošiny: Keře s vonnými květy 6 Zdroj: iStock