návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Keře s červenými plody udělají radost vám i ptactvu. Pěstujte hloh, dřín i šípkovou růži

Simona Sedláčková , Vydáno: 04.10.2020
Máme tu podzimní období, kdy se naše zahrady začínají vybarvovat nejen pestrými listy stromů a křovin, ale také nádhernými plody, především v červených a oranžových odstínech. Některé potěší jenom naše oči, jiné ocení především hladové zobáčky ptáků, ale pak jsou tu podzimní plody, které prospějí i našemu zdraví.

reklama

Zahrada je barevná v každém ročním období a je to krása proměnlivá. Teď na podzim to bývají především teplé tóny žluté, oranžové a hnědé barvy. Stromy i keře bývají obalené pestrými plody, které lákají k ochutnání i k výrobě nejrůznějších podzimních dekorací. Pokud na své zahradě dosud podobné dřeviny nepěstujete, je nejvyšší čas, přemýšlet o jejich vysazení. Poradíme vám, které keře či stromy vás mohou už příští podzim těšit svou krásou a některé i chutí plodů, pokud je ještě letos vysadíte.

Zdravé i krásné šípky

Oblíbené šípky jsou všeobecně plody růží. Nejčastěji si pod názvem šípky představujeme plody růže šípkové (Rosa canina), kterých je v tomto období v přírodě všude plno.

Růže šípková (Rosa canina)
Autor: istockphoto.com Růže šípková (Rosa canina)

Do zahrady si však můžeme vysadit i růže, které nás překvapí nejen nádhernými květy, ale i šípky obřích rozměrů, růži svraskalou (Rosa rugosa) a růži dužnoplodou (Rosa villosa). Můžeme je samozřejmě využít na nejrůznější dekorace, ale dokonce i na přípravu výborné marmelády nebo sirupu. Tyto šípky jsou plné vitaminu C a jíst je můžeme i zasyrova. Nejsladší jsou ale až v době, kdy mírně přemrznou.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Šípky plodových růží jsou plné vitaminu C. Připravíte z nich čaj, šťávu, sirup i marmeládu

Natrhejte si šípek.

Podzimní bylinky: Vyrazte do přírody a zásobte se vitamíny!

Drobné dřínky naložte jako olivy

Dřínky jsou jasně červené peckovičky, které na podzim dozrávají na dřínech. Dřín obecný (Cornus mas) je rozkladitý keř, dorůstající do výšky až 7 m, který můžete vysadit i do živého plotu a střihem ho udržovat v požadované výšce.

Plody dřínu, dřínky, jsou jedlé, mají sladkokyselou chuť a obsahují hodně vitaminu C. Můžete je využít na výrobu džemů i marmelád nebo sirupů. Zralé dřínky z keřů samovolně opadávají, proto je nejlepší, rozložit pod keřem plachtu a celým keřem zatřást. Sklizeno tak budete mít raz dva. Dřínky můžete také nakládat jako cizokrajné olivy.

Dřín obecný (Cornus mas)
Autor: istockphoto.com Dřín obecný (Cornus mas)

Nápadně červené i chutné jeřabiny

Jeřáb, lidově jeřabina (Sorbus aucuparia) je menší, štíhlý strom, který se v téměř osmdesáti druzích vyskytuje na celé severní polokouli. Pro výbornou chuť plodů se u nás pěstuje především odrůda moravský sladkoplodý, který má na rozdíl od trpkých planých jeřábů malvičky s velmi malou hořkostí, spíše sladkokyselé chuti a velkým obsahem vitaminu C. Plody se sklízejí od druhé poloviny září, čím déle je ponecháme na stromě, tím jsou sladší, a můžete je i nechat přejít prvním mrazíkem. Můžete je konzumovat přímo, ale výborné jsou do kompotů i marmelád. Výhodou je, že vitamin C získaný z plodů jeřábu je velmi stabilní.

Jeřáb moravský sladkoplodý

Vysaďte si na zahradu jeřáb moravský sladkoplodý a sklízejte zdravé plody, plné vitaminu C

Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé

S jeřabinami můžete hubnout, hodí se i pro diabetiky. Zkuste džem či mošt

Hložinky chutnají ptákům

Znáte hložinky? Určitě ano, jenom je možná neznáte pod tímto názvem. Jsou to plody hlohu. U nás nejčastěji pěstovaný hloh obecný (Crataegus laevigata) je opadavý trnitý keř nebo nízký strom, který roste v městských parcích stejně jako volně v přírodě. Na podzim se obalí množstvím krásně červených plodů, hložinek. Plané druhy mají pro člověka i léčivé účinky. Uklidňují, snižují krevní tlak a pomáhají proti nespavosti. Šlechtěné kultivary však žádné léčebné účinky nemají.

Hloh obecný (Crataegus laevigata)
Autor: istockphoto.com Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Hložinky a další plody velmi chutnají ptákům, my je zase rádi využijeme jako doplněk do podzimních dekorací a věnců.

Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace

5 keřů, které byste teď měli vysadit. Jejich plody rozzáří dekorace a věnce

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Nabídka dřevin s červenými plody ještě nekončí!

Nádherné červené nebo červenooranžové plody však mají i další dřeviny, například nenáročné skalníky (Cotoneaster), hlohyně (Pyracantha) či kalina obecná (Viburnum opulus) nebo malé keříky libavek (Gaultheria).

Libavka

Libavka: Dekorativní keřík, který zdobí především výrazné plody

Bez červený

Pozor na bez červený, má jedovatá semena. Plody musíte speciálně upravit, aby byly jedlé

reklama

Článek je zařazen v: podzim , červené plody , jedle , zdravé , pro ptáky , růže šípková (Rosa canina) , Růže svraskalá (Rosa rugosa) , Dřín obecný (Cornus mas) , jeřáb obecný , hloh obecný (Crataegus laevigata) , Skalník (Cotoneaster) , kalina obecná (Viburnum opulus) , Hlohyně (Pyracantha)

reklama

Přečtěte si také