10 netradičních ovocných stromů a keřů: Ochutnejte moruše, mišpule i dřínky

Na podzim je nejvhodnější čas pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Klasické ovocné dřeviny, jako jsou hrušně, třešně a jabloně, má na zahradě téměř každý, ale nechcete vyzkoušet trochu netradiční sortiment ovoce? Keře můžete pěstovat ve formě živých plotů, stromy se zase mohou stát součástí okrasné zahrady. Jsou to dřeviny užitečné i okrasné.

Čas výsadby nových stromů a keřů je tady, tak se dobře rozhlédněte po nabídce na trhu. Nabídka je totiž mnohem pestřejší, než to na první pohled vypadá.

Černý jeřáb, temnoplodec (Aronia melanocarpa)

Vynikající jedlý keř do živého plotu, nenáročný na půdu, vyžaduje pouze občasné přihnojení. Jeho květy přitahují včely i motýly a černé plody chutnají ptákům, ale dají se z nich vyrábět i výborné sirupy. Každoroční řez po odkvětu mu velmi prospívá.

Dřín (Cornus mas)

Keř, dorůstající do výšky 3–5 m. Kvete brzy na jaře a plody, zvané dřínky, mají vysoký obsah vitaminu C. Dřín má rád polostinné umístění.

Kdouloň (Cydonia oblonga)

Menší strom, který vyžaduje umístění na plném slunci ve výživné, vlhčí a úrodné půdě. Velké žluté plody se konzumují až po tepelné úpravě.

Dejte si dobrý pozor na dvě odlišné dřeviny, které si lidé často pletou. Kdouloň plodí chutné ovoce a kdoulovec je okrasný keř.

Klanopraška (Scgisandra chinensis)

Dřevnatící liána, kterou můžete nechat porůstat plot nebo pro ni připravit speciální oporu. Plody klanoprašky, červené bobule, jsou plné vitaminů a minerálů a jejich léčivé účinky jsou přirovnávány k ženšenu. Kladně působí na nervovou soustavu, zlepšují zrak a stimulují srdeční činnost i dýchání.

Mišpule obecná (Mespilus germanica)

Větší keř nebo malý strom, který je plně mrazuvzdorný a dorůstá do výšky asi 4 m. Vyžaduje každoroční řez. Červenohnědé plody jsou velmi zdravé, ale konzumují se až po přemrznutí, kdy změknou. Mišpule má ráda písčitohlinitou až hlinitou půdu.

Moruše černá (Morus nigra)

Moruše můžete v našich krajích pěstovat jenom v teplejších oblastech. Plody na nich dozrávají postupně a mají kořenitou, sladkokyselou chuť.

Muchovník (Amelanchier alnifolia)

Poměrně nenáročný keř, který dorůstá do výšky 3–5 m a výborně se hodí do živých plotů. Můžete ho dokonce i dobře tvarovat řezem. Plody připomínají borůvky, chutí i vzhledem.

Muchovníků existuje více druhů, většinou pocházejí ze Severní Ameriky a nejsou náročné na pěstování. Na podzim se jejich listy zbarví do oranžova až hněda.

Oskeruše (Sorbus domestica)

Zcela mrazuvzdorný strom, který dobře snáší i znečištěné městské ovzduší a pěstuje se jako solitér. Potřebuje výživnou, humusovitou a dobře propustnou půdu. Plody, které připomínají větší jeřabiny, se používají k výrobě pálenek a moštů.

Tomel (Diospyros kaki)

Menší stromek, vhodný jenom pro teplejší oblasti jižní Moravy. Je mrazuvzdorný, podle odrůdy, až do –20 °C. Oranžové plody, kaki, se konzumují hlavně v čerstvém stavu. Některé odrůdy dozrávají koncem září, jiné později, a proto se musí plody otrhat a nechat dozrát doma.

Zimolez, kamčatské borůvky (Lonicera caerulea)

Nenáročný keř, dorůstající do výšky asi 1,5–2 m. Nenáročný na půdu a umístění. V prvních letech není nutný řez. Pro bohatou úrodu je třeba vysadit dva keře vedle sebe. I jeden keř bude plodit, ale sklizeň bude jen malá. Plody připomínající borůvky dozrávají už začátkem června.

Zdroj: https://www.rostlinky.cz/blog/netradicni-ovoce-v-zahradach.html; https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/netradicni-ovoce/


Přečtěte si také