Zahrada

18. července 2016 13:24

Markéta Zídková

Houbaři trhají rekordy. Lesy jsou plné hub. Kde nejvíc?

Hřiby smrkové, hřiby kováře, křemenáče – po vydatných deštích by byl hřích nevyrazit na houby.

18. července 2016Pamatujete se na červenec 2015? Sucho, vedro, po houbě ani památka. Červenec bývá obvykle z houbařského hlediska slabším měsícem, ale ten loňský byl vysloveně tragický. To letos si to houbaři mohou stonásobně vynahradit.

Nedávné srážky a příjemné teploty kolem 20 °C jsou pro houby přímo ideální. Nerostou však všude – jejich růst v podstatě kopíruje mapu srážek České republiky, kterou najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud se tedy chystáte na dovolenou po České republice, mrkněte se na tuto mapu, kde můžete zabrouzdat i v historii a na základě toho si můžete odvodit, na kolik hub se můžete v dané oblasti těšit. Takže zatímco na Šumavě budete po chvíli z lesa odcházet s košíkem plným hub, na Uherskohradišťsku po většinu června vůbec nepršelo, takže tam si na houby nechte zajít chuť.

Podle České mykologické společnosti "rostou hřiby kováře, křemenáče, dubáky aobjevují se již hřiby smrkové aklouzky. Zdalších jedlých hub se během června utěšeně rozrostly některé holubinky. Objevují se první skupinky žluťoučkých lišek". Hojně rostou také muchomůrky růžovky neboli masáky.

Podle předpovědi počasí by mělo pršet i v závěru týdne, a tak podle všeho houby porostou vydatně i v druhé půli července.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také