návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Divizna brunátná dobře snáší sucho. Můžete ji pěstovat na zahradě

Vydáno: 19.05.2020
Divizna brunátná
Autor: istockphoto.com Divizna brunátná
Skoro dva metry vysoká, mohutná rostlina se žlutými květy? Ano, tak vypadá nejznámější zástupce divizen, divizna velkokvětá. Ale divizna brunátná je pravým opakem. Je to středně vysoká, něžná trvalka s nádherným, sametově fialovým květenstvím.

reklama

Kromě divizny velkokvěté se naše příroda zatím pyšní i diviznou brunátnou, která byla prohlášena ohroženým druhem už v roce 2000. Můžete ji potkat v severozápadních a středních Čechách i na střední a jižní Moravě. Její výskyt se ale velmi rychle snižuje.

Jinak se jedná o euroasijský druh, roste v Evropě, malé Asii, zasahuje až na Kavkaz a do oblastí západní Sibiře. Vyrůstá na kamenitých svazích a písčitých loukách.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)
Autor: istockphoto.com Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)

Vytrvalá, někdy jenom dvouletá rostlina, která většinou dorůstá do výšky 30–80 cm, někdy však dokonce 100 cm. V každém případě je to oproti známější příbuzné spíše trpaslík.

V prvním roce vyrůstá pouze přízemní růžice listů, které jsou až 15 cm dlouhé, vejčité až podlouhlé, na vrchní straně lysé a na spodní chlupaté. Koncem prvního roku listy zasychají a počátkem druhého vyrůstá květná lodyha s drobnými, přisedlými listy.

Během května až června divizna brunátná vykvétá středně až tmavěfialovým květenstvím, kterým je nepravý hrozen. Plodem pak jsou vejcovité tobolky.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)
Autor: istockphoto.com Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)

Pěstování na zahradě

Na zahradách se pěstuje divizna brunátná, která byla vyšlechtěna v pestré směsi barev od bílé přes růžovou až po starorůžovou a fialovou. Vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu. Velmi dobře prosperuje na slunci a snáší i delší sucho.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) - zahradní kultivar
Autor: istockphoto.com Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) - zahradní kultivar

Divizna brunátná se množí semeny. Vysévá se přímo na stanoviště, od května do září, nebo ji můžete předpěstovat doma, z lednového výsevu. Semena klíčí 7-21 dní. Všechny divizny se velmi dobře množí samovýsevem.

Kromě zmíněných, můžete v našich krajích potkat i diviznu černou (Verbascum nigrum), která však, navzdory jménu, vykvétá opět pro divizny typickou, žlutou barvou.

Divizna černá (Verbascum nigrum)
Autor: istockphoto.com Divizna černá (Verbascum nigrum)

Další diviznou, která u nás roste, je divizna malokvětá (Verbascum thapsus), opět se žlutými květy.

Divizna malokvětá (Verbascum thapsus)
Autor: istockphoto.com Divizna malokvětá (Verbascum thapsus)

Obě divizny si s klasickou diviznou velkokvětou (Verbascum densiflorum) snadno spletete, jsou velmi podobné.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
Autor: istockphoto.com Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

reklama

Článek je zařazen v: Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) , divizna malokvětá (Verbascum thapsus) , divizna černá , (Verbascum nigrum) , divizna velkokvětá , (Verbascum densiflorum) , krátkověká trvalka , dvouletka , fialový květ

reklama

Přečtěte si také