Zahrada

10. června 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Kakost ´Rozanne´: Nejkrásnější a nejdéle kvetoucí zahradní kultivar kakostu

Květiny, které dokážou vytrvale nakvétat od jara do podzimu, patří mezi nejoblíbenější. A právě takový je kakost ´Rozanne´. A když přihlédnete k jeho nenáročnosti a atraktivním květům, máte hned jasno. Tuhle báječnou trvalku prostě potřebujete mít na své zahradě!

Kakosty všeobecně patří mezi velmi zajímavé květiny, které se dokážou přizpůsobit téměř všem životním podmínkám. Najdete mezi nimi rostliny jednoleté i vytrvalé, vyžadující slunečné stanoviště i stín, ale i suchou či naopak vlhčí půdu. Zahradní kříženec, kakost ´Rozanne´, však zahradám opravdu kraluje po celé léto. Vykvétá totiž už v květnu a vkvetení vytrvale pokračuje až do prvních mrazíků.

Kakost ´Rozanne´ (Geranium ´Rozanne´)

Dlouhověká, středně vysoká trvalka, která dorůstá do výšky asi 50 cm, pochází zAnglie. Pro svou krásu, nenáročnost a všestrannost získala ocenění trvalka roku 2008 nebo také Rostlina století. Je to kříženec, který byl nalezen v roce 1990 na zahradě Rozanne Waterer vSomersetu. Od té doby se stal nejvyužívanějším a nejoblíbenějším zahradním kakostem.

Jak pěstovat kakost ´Rozanne´

Tento kultivar kakostu vytváří půdopokryvné keříky, mírně poléhavé, a proto se hodí pro pěstování ve skupinách, jako podrost pod keře a stromy nebo jako obruba trvalkových záhonů. Výborně dokáže doplnit i záhony růží. Zakryje holá místa na záhonech a opře se o pevné výhony růží. Stejně dobře se mu bude dařit i na balkoně vtruhlíku.

Kakost ´Rozanne´ nejlépe prospívá na plném slunci, kde kvete nejvíce, ale velmi dobře zvládá i život vpolostínu. Má rád výživnou, dobře propustnou humózní půdu, ale dokáže vyrůst vjakékoli běžné zahradní zemině. Preferuje stanoviště vlhčí, ale dokáže dobře zvládat i suchá letní období.

Kvete od května až do října či listopadu, dokud jeho kvetení neukončí první mrazíky. Po celou dobu květu potřebuje hnojení asi 1x měsíčně. Odkvetlé květy můžete odstraňovat, podpoříte tak novou tvorbu poupat. Listy se na podzim zbarví dožluta či oranžova a pak odpadnou.

Kakost ´Rozanne´ je zimovzdorný (až do –34 °C), ale na zimu je dobré dopřát mu přikrývku zchvojí. Vysazuje se brzy na jaře na vzdálenost 30–40 cm. Množí se vegetativně, dělením větších trsů.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také