návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kakosty, oblíbené květiny, najdete na zahradě i v lese, na slunci i ve stínu

Vydáno: 27.05.2019
Oblíbené kakosty
Autor: istockphoto.com Oblíbené kakosty
Dlouhou dobu podceňované kakosty se v posledních letech zaslouženě vyhřívají na výsluní zahradnického zájmu. Najdete mezi nimi druhy vhodné pro nejrůznější prostředí. Nejkrásnější kakost pro svou zahradu, ať už je na slunci, nebo ve stínu, najde určitě každý.

reklama

Kakosty jsou největším rodem jednoletých a vytrvalých rostlin z čeledi kakostovitých. Rostou v celém mírném pásmu asi ve 400 druzích, u nás jich najdeme okolo dvaceti. Bohužel kakost český (Geranium bohemicum) a kakost lesklý (Geranium lucidum), z naší přírody již vymizely. Na stinných a vlhčích místech se daří kakostu bahennímu (Geranium palustre) či kakostu lesnímu (Geranium sylvaticum), naopak na suchých místech roste kakost krvavý (Geranium sanguineum). A v horských oblastech se daří například kakostu hnědočervenému (Geranium phaeum).

 Kakost hnědočervený (Geranium phaeum)
Autor: istockphoto.com Kakost hnědočervený (Geranium phaeum)

V poslední době se především kakosty pěstované jako trvalky těší velké oblibě. Můžete mezi nimi totiž najít přesně rostlinu, která splní požadavky dané vaší zahradou, a dokonce i balkonem. Z vyšlechtěných kříženců si pak můžete vybírat kultivary, které obohatí vaši zahradu. Drobnější druhy se hodí i do skalky, jako například kakost dalmátský (Geranium dalmaticum), který vytváří husté koberce a vyrůstá do výšky pouhých 10 cm a vyžaduje plné slunce a písčitou půdu.

Některé další druhy se dokonce rozrůstají tak rychle a s takovou intenzitou, že mohou zcela nahradit trávník, jako například kakost krvavý (Geranium sanguineum) a jsou i druhy vhodné jako půdopokryvné do stínu korun stromů, jako kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)
Autor: istockphoto.com Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)

Jiné mohou výborně doplnit keře či růže nebo se stát nízkým lemem záhonu trvalek či letniček. Kakosty nádherně kvetou velkým množstvím květů, ale mají i velmi dekorativní listy, někdy dokonce panašované – jako kultivar ´Margaret Wilson´. Některé druhy jsou stálezelené, jiným listy na zimu opadávají. Kakosty vykvétají velkým množstvím květů, nejčastěji ve fialové barvě, ale jsou i růžové, purpurové nebo bílé. Některé druhy kakostů však dokážou vydávat nepříjemný zápach, například stínomilný kakost smrdutý (Geranium robertianum), který se v zahradní kultuře pěstuje jako jednoletá nebo ozimá bylina, využívaná v lidovém léčitelství.

Kakost smrdutý (Geranium robertianum)
Autor: istockphoto.com Kakost smrdutý (Geranium robertianum)

Kakosty v zahradách

Kakost gruzínský (Geranium ibericum)

Kakost, vysoký asi 40 cm, původem z Iránu, Kavkazu a Turecka, jehož kultivary se hodí k pěstování v nádobách na balkonech nebo do skupinové výsadby na zahradě. Vykvétá od července do října a láká velké množství motýlů i včel. Má rád umístění na slunci, ale dobře zvládne i polostín. Je výborně mrazuvzdorný a má rád rozdělení trsu každé 2 až 3 roky.

Kakost gruzínský (Geranium ibericum)
Autor: istockphoto.com Kakost gruzínský (Geranium ibericum)

Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)

Pochází ze Severní Ameriky a vyznačuje se krásnými červenofialovými listy. Vykvétá od června do července světle fialovými až růžovými květy. Dorůstá do výšky 40 cm a daří se mu na slunci či v polostínu, ve vlhčí, ale dobře propustné půdě. V suchém létě vyžaduje zálivku.

Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)
Autor: Simona Bauer Kakost skvrnitý (Geranium maculatum)

Kakost krvavý (Geranium sanguineum)

Velmi nenáročný na pěstování, daří se mu na plném slunci, ale snáší dobře i polostín. Má rád propustnou vápenitou půdu. Je plně mrazuvzdorný.

Kakost krvavý (Geranium sanguineum)
Autor: Simona Bauer Kakost krvavý (Geranium sanguineum)

Můžete znát z louky i lesa

Kakost lesní (Geranium sylvaticum)

Vlhkomilný kakost lesní je vytrvalá bylina, vysoká 30 až 60 cm. Nejčastěji roste na polostinných stanovištích, na horských a podhorských loukách. Navzdory svému jménu, přímo v lese ho nenajdeme. V minulých dobách se tento kakost využíval na získávání modrého barviva. V současnosti se kultivary kakostu lesního vysazují do zahrad jako trvalka do polostínu.

Kakost lesní (Geranium sylvaticum)
Autor: istockphoto.com Kakost lesní (Geranium sylvaticum)

Kakost luční (Geranium pratense)

Vytrvalá bylina, která dorůstá až do výšky 30 až 60 cm. Kvete od června do září na vlhčích loukách a kolem potoků. Podle tvaru plodů se lidově nazývá čapí nůsek.

Kakost luční (Geranium pratense)
Autor: istockphoto.com Kakost luční (Geranium pratense)

Kakost bahenní (Geranium palustre)

Původní český druh kakostu, který jinak roste v celé střední a východní Evropě. Je to vytrvalá, fialově kvetoucí rostlina, kterou najdete na vlhkých a podmáčených loukách a ve světlých lužních lesích. Má ráda polostinná stanoviště a hlinitopísčité půdy.

Kakost bahenní (Geranium palustre)
Autor: istockphoto.com Kakost bahenní (Geranium palustre)

Příbuznost kakostů a muškátů

Rody kakostů a pelargonie, tedy muškáty, byly v minulosti řazeny do jednoho rodu Geranium. Teprve později byl pro jihoafrické druhy vytvořen samostatný druh Pelargonium. Pelargonie mají oproti kakostům dlanité listy, ale jejich příbuznost je vidět, především na květech, na první pohled.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: Kakost (Geranium) , odolná trvalka , Kakost bahenní (Geranium palustre) , Kakost lesní (Geranium sylvaticum) , Kakost gruzínský (Geranium ibericum) , kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) , kakost dalmátský (Geranium dalmaticum)

reklama

Přečtěte si také