reklama

Libavka: Dekorativní keřík, který zdobí především výrazné plody

Simona Sedláčková
23. října 2019
Libavky se na pultech květinářství objevují především na podzim, kdy jsou jejich masité bobule naprosto nepřehlédnutelné. Pořiďte si je na záhony nebo do truhlíku za okna, kde jim to bude slušet především vedle vřesů a vřesovců, se kterými mají podobné nároky na půdu.
reklama

Libavka (Gaultheria)

Dekorativní keříky či keře zčeledi vřesovcovitých (Ericaceae), mají svůj původ vrůzných oblastech Asie, Oceánie i Severní a Jižní Ameriky. Bývají to nízké, poléhavé keříky nebo i větší keře, a dokonce i malé stromy. Libavky mají rozmezí výšky od 10 centimetrů až po 2,5 metru u keřů a stromy jsou vysoké až 5 metrů. Patří mezi stálezelené dřeviny se střídavými nebo protilehlými listy. Vykvétají solitérními květy nebo květy uspořádanými vhroznech. Většinu druhů zdobí výrazné plody, masité bobule, vbílé, růžové a červené barvě. Některé druhy mají jen suchou tobolku smnoha semeny. Plody jsou sice jedlé, ale u většiny druhů mají mdlou chuť.

Libavkám se daří, podobně jako například vřesům či vřesovcům, vpůdě svysokým podílem rašeliny. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout.

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)

Nejčastěji vzahradnictví nebo vkvětinářství potkáte libavku poléhavou. Je to drobnější, 10–15 centimetrů vysoký keřík spoléhavými výhony.

Pochází ze Severní Ameriky, ale velmi dobře se této libavce daří i u nás. Má vejčité listy, dlouhé 2–5 centimetrů a vykvétá vmalých hroznech nenápadnými zvonkovitými bílými květy. Výrazné červené plody mívají okolo půl centimetru vprůměru. Pokud bobule rozemnete vprstech, jsou velmi aromatické.

Tato libavka je mrazuvzdorná, nenáročná a velmi snadno se pěstuje. Vyžaduje umístění na plném slunci, vpolostínu může dobře růst, ale nebude vytvářet květy a plody. Nesnáší vápník a vyhovuje jí propustná vlhká a humózní půda sdostatkem rašeliny.

Listy libavky poléhavé se využívají kvýrobě čaje, který je znám pod názvem horský čaj. Stejně tak se lístky používají kvýrobě aromatických olejů, které jsou vhodné pro tlumení bolestí svalů a při revmatismu.

V minulosti se některé druhy libavek, pocházející z jižní polokoule,začleňovaly do samostatného roduPernettya. Členění však nezaznamenalo stálé aspolehlivé morfologické a genetické rozdíly na podporu uznání dvou rodů, a tak jsou nyní sjednoceny do jediného roduGaultheria. Ale v obchodech se stále můžete setkat s libavkami, nabízenými pod názvypernetya i Pernettya.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama