Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Libavka: Dekorativní keřík, který zdobí především výrazné plody

Libavky se na pultech květinářství objevují především na podzim, kdy jsou jejich masité bobule naprosto nepřehlédnutelné. Pořiďte si je na záhony nebo do truhlíku za okna, kde jim to bude slušet především vedle vřesů a vřesovců, se kterými mají podobné nároky na půdu.
Vydáno: 23.10.2019
Libavka
Autor: istockphoto.com Libavka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Libavka (Gaultheria)

Dekorativní keříky či keře z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae), mají svůj původ v různých oblastech Asie, Oceánie i Severní a Jižní Ameriky. Bývají to nízké, poléhavé keříky nebo i větší keře, a dokonce i malé stromy. Libavky mají rozmezí výšky od 10 centimetrů až po 2,5 metru u keřů a stromy jsou vysoké až 5 metrů. Patří mezi stálezelené dřeviny se střídavými nebo protilehlými listy. Vykvétají solitérními květy nebo květy uspořádanými v hroznech. Většinu druhů zdobí výrazné plody, masité bobule, v bílé, růžové a červené barvě. Některé druhy mají jen suchou tobolku s mnoha semeny. Plody jsou sice jedlé, ale u většiny druhů mají mdlou chuť.

Libavka
Autor: istockphoto.com Libavka

Libavkám se daří, podobně jako například vřesům či vřesovcům, v půdě s vysokým podílem rašeliny. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout.

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)

Nejčastěji v zahradnictví nebo v květinářství potkáte libavku poléhavou. Je to drobnější, 10–15 centimetrů vysoký keřík s poléhavými výhony.

Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)
Autor: istockphoto.com Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens)

Pochází ze Severní Ameriky, ale velmi dobře se této libavce daří i u nás. Má vejčité listy, dlouhé 2–5 centimetrů a vykvétá v malých hroznech nenápadnými zvonkovitými bílými květy. Výrazné červené plody mívají okolo půl centimetru v průměru. Pokud bobule rozemnete v prstech, jsou velmi aromatické.  

Tato libavka je mrazuvzdorná, nenáročná a velmi snadno se pěstuje. Vyžaduje umístění na plném slunci, v polostínu může dobře růst, ale nebude vytvářet květy a plody. Nesnáší vápník a vyhovuje jí propustná vlhká a humózní půda s dostatkem rašeliny.

Libavka
Autor: istockphoto.com Libavka

Listy libavky poléhavé se využívají k výrobě čaje, který je znám pod názvem horský čaj. Stejně tak se lístky používají k výrobě aromatických olejů, které jsou vhodné pro tlumení bolestí svalů a při revmatismu.

Článek je zařazen v: Libavka (Gaultheria) , Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens) , červené plody , bobule
Speciály: Keře v zahradě
Reklama