Zahrada

7. srpna 2015 03:44

Markéta Zídková

Jak v srpnu pečovat o ovocné stromy

Největší péči člověk věnuje ovocným stromům na jaře a na podzim. Ale ani v srpnu nelze složit ruce do klína.

Kdo má ovocné stromy – hrušně a jabloně –, ten má v srpnu permanentě připravený kyblík až dva a podle počasí vždy jednou za pár dní obejde všechny stromy a sbírá spadané plody. Jinak by se mu pod nimi množily plísně a hniloba. Tím ale péče o ovocné stromy nekončí. Co vše je potřeba udělat? Tady je základní manuál, který si můžete "připíchnout" do svého zahradnického kalendáře:

* Do konce srpna je ještě čas na letní řez bujně rostoucích stromů jádrovin a základní řez peckovin. V pozdějším termínu stromy špatně hojí rány a zvláště peckoviny jsou napadány klejotokem. Řez je důležitý pro plodnost stromu. Prosvětlíme tak korunu, do které může více světla, zároveň díky němu zbrzdíme růst stromu a také tak odstraníme nezdravé výhony.

* Ořezané větve stromů a keřů nevyhazujeme na skládku ani nepálíme, ale v drtičce zahradního odpadu nařežeme na malé kousky. Můžeme je použít k mulčování.

* Letorosty jabloní napadené padlím ostříháme a spálíme.

* Stromy přetížené úrodou včas podpíráme, aby se nezlámaly větve nebo celé koruny. Z ovocných stromů mají nejvíce křehké dřevo slivoně.

* Dozrávají také první hrušky. Sklízíme je ještě tvrdé, protože poměrně rychle měknou.

Další užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii.* Už teď si plánujeme výsadbu nových stromů či keřů pro podzimní výsadbu. Co vše budeme sázet? Chce to promyslet, jaké vybrat odrůdy dle velikosti koruny, odolnosti....

Potřebují nás ovšem nejenom ovocné stromy, ale i další dřeviny:

* Zastřihneme živé ploty z ptačího zobu, buku nebo tisu. Do poloviny srpna tvarujeme ploty a stěny z tújí.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také