Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

"Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak." K srpnu se váže řada pranostik, jedno je však jisté: počasí je stabilnější než v červenci a my se můžeme radovat z další fáze sklizně.
Vydáno: 01.08.2014
Užijte si druhý prázdninový měsíc
Užijte si druhý prázdninový měsíc Autor: www.allaboutmygarden.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V srpnu kvetou teplomilné květiny a nastává také čas zastřihnout dorostlé živé ploty. Kvůli vysokým teplotám si žádá častou zálivku trávník a i výška jeho střihu záleží na počasí. V ovocné a zeleninové části pokračuje období sklizně. Není to ale poslední letošní úroda. Právě v srpnu můžete totiž vysadit pozdní zeleniny na volné záhony.

Okrasná zahrada

V srpnu stále ještě kvetou hortenzie, třezalky, vřes, růže, lilie, begonie, chrpy i kopretiny. Přidají se k nim sasanky, silenky, ocúny, jiřiny, bramboříky, astry, pryšce a netýkavky.

Hortenzie potřebují hodně vody

Krásná a citlivá hortenzie. 5 pravidel, jak ji pěstovat

Zvláštní pozornost vyžaduje trávník. Při nastavování sekačky je dobré zohlednit nastávající počasí. Chystají-li se velká vedra, měl by trávník zůstat vyšší než obvykle, protože nízko posekaný trávník slunce snadno spálí. Zelený koberec vyžaduje vydatnou zálivku i něco hnojiva.

Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy.

Během první poloviny srpna si žádají střih živé ploty z jehličnanů i listnáčů, aby mladé výhonky dozrály a nezničily je první mrazíky. Ideální ke stříhání jsou večery nebo rána, kdy slunce nespálí čerstvě zastřižené konce.

Rostou jako z vody

Nejčastější chyba u živého plotu. Děláte ji také?

Práce je ale daleko víc. Na květinách se vyplatí odstraňovat odkvetlé květy, protože pak nepřekážejí rašení těch nových. Rostliny v truhlíkách na jižních oknech vyžadují spoustu vláhy a přes poledne je lepší je zastínit. Jiřiny, hvězdnice a další vysoké podzimní květiny potřebují přivázat, aby je nezlomil vítr.

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Dál už lze vysazovat dvouleté rostliny, hlízy ocúnů, šafránů a bramboříků stejně jako cibule sněženek, bledulí, kandíků a řebříčků. Je také čas řízkovat pelargonie, fuchsie a jehličnany.

Lze i vysazovat mladé jehličnany s kořenovým balem. Trvalky po odkvětu zahrádkáři dělí a přesazují. Takzvaně letněné pokojové květiny v druhé polovině srpna mohou ohrožovat nízké ranní teploty. Sledujte proto předpověď a případně květiny vraťte dovnitř.

Ovocná část

Větve zatížené bohatou úrodou vyžadují podpěru, aby se pod náporem plodů nezlomily. Neměla by se při tom ale poškodit kůra, proto větve v místě podepření chraňte měkkou podložkou.

Další užitečné rady najdete v naší Encyklopedii. Až do konce měsíce lze stříkat citlivé druhy jabloní proti fyziologické skvrnitosti chloridem vápenatým. Za sucha je nutné zavlažovat ovocné stromy. V srpnu lze pokračovat v očkování ovocných podnoží, přičemž naposledy přicházejí na řadu broskvoně.

A na vánoce budete mít marmeládu na linecké

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?

Po sklizni je čas prořezat angrešt a rybíz, oplozené výhony maliníku je třeba odřezat až u země.

Hrozny vinné révy vyžadují ochranu síťovinou nebo sáčkováním proti ptákům a vosám. Dozrají hrozny nejranějších odrůd.

Aby nebylo práce málo, je důležité ošetřit jabloně proti obaleči jablečnému, jehož housenky nejčastěji způsobují červivost jablek a zároveň škodí i hruškám, meruňkám a vlašským ořechům.

Zeleninová část

V srpnu si žádají zvláštní pozornost rajčata, okurky a papriky. Přestože u většiny soudobých odrůd hrozí napadení plísněmi, lze tyto druhy zeleniny poměrně dobře pěstovat. Zvažte ale aplikaci ochranných prostředků proti plísni bramborové u rajčat, plísni okurkové u okurek a suché hnilobě u paprik.

Okurka je teplomilná rostlina

Jak pěstovat okurky? Tato pravidla byste měli dodržet

Kdo ho ještě nesklidil nebo mu ho neukradli, začátkem srpna sklidí česnek i cibuli. Ve správný okamžik cibuloviny začínají žloutnout a natě poléhat. Připomínáme, že cibuli a česnek je třeba nechat nejprve ležet asi týden na záhoně, pak je opatrně očistit a nechat zaschnout. Poté by ještě 3-4 týdny měly viset venku pod přístřeškem. Teprve potom přichází čas natě u cibule ukroutit a u česneku odstřihnout.

Česnek je nad zlato

Česnek používali už ve starém Egyptě. Naučte se ho správně sklidit

Na volné záhony lze ještě vysít pozdní zeleninu, jako jsou některé odrůdy ředkviček, kedlubny a saláty, které dorostou ke sklizni před zimou. Ani tím ale není letnímu zahradnímu martyriu konec. Vyplatí se seříznout vrcholky rajčat, aby plody dozrály do konce svého vegetačního období. Za sucha je třeba zalévat a v případě nutnosti přihnojovat pozdní košťálovou zeleninu. Mrkev a pór ochrání před škůdci netkaná textilie. Rostlinám prospěje občasná kontrola a likvidace plžů. Ke sklizni dorůstá letní listová a košťálová zelenina.

Tymiánu, šalvěji, levanduli a dalším bylinkám a léčivkám je dobré seříznout natě, aby znovu obrazily.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Původní rostliny mnohdy udělají větší parádu než exotické druhy

Nejčastější chyby zahradních všeumělů

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ

Ideální keře pro slunná místa

I trávník může kvést

Vysaďte si do trávníku plevele

Tak který si vyberete?

Plyn, dřevo, elektřina, voda? Velký přehled grilů

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama