19. února 2017 10:22
Markéta ZídkováJe čas vysít papriku – jak vybrat tu správnou odrůdu?
Paprika patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny u nás i ve světě. Mezi mladší generací stále narůstá zájem o pálivé až extrémně pálivé papriky.
Paprika roční patří mezi náročnější zeleninu. Mimo nejteplejší oblasti je třeba papriku pěstovat v krytých a chráněných prostorech. Existují odrůdy mnoha tvarů, barev i využití. Některé odrůdy jsou k jídlu, jiné se využívají jako koření i jako lék.
Jakou odrůdu papriky si vybrat?
Na trhu je nespočet nejrůznějších druhů paprik pro různé účely a každým rokem přibývají nové a nové odrůdy. Podle čeho bychom si tedy měli odrůdu k vlastnímu pěstování vybrat?
Zájem o pálivé až extrémně pálivé papriky zvláště mezi mladší generací stále narůstá.
V první řadě by každý měl posoudit podmínky, ve kterých bude papriku pěstovat. Mnoho odrůd vyžaduje teplo, takže pokud nemáte k dispozici skleník, fóliovník nebo nežijete v teplé oblasti, je lepší zůstat u polních odrůd. Odrůdy se silnou dužinou jsou vhodné do teplých podmínek, ty slabostěnné zase do těch venkovních. Dále je určitě důležité vybírat podle chuti, můžete vybírat ze sladkých, pálivých nebo ostrých. Dalším faktorem jsou i barvy, jejichž škála je také široká. Stále více oblíbené jsou odrůdy vyšlechtěné u nás, neboť se dobře pěstují v českých podmínkách a svými vlastnostmi se vyrovnají těm zahraničním.
Kromě léty osvědčených odrůd najdete na trhu jen několik let staré papriky, na které jste možná ještě nenarazili:
Jablíčkové papriky
První jsou dvě jablíčkové papriky. Jablíčkové papriky jsou národní paprikou v Maďarsku. Maďarsky je jablko „alma“, tedy jak jinak než alma paprika. Originální alma paprika musí méně nebo více pálit. A jaké jsou nové hybridní jablíčkové papriky? Jedna je sladká a druhá pálivá. Obě odrůdy se pěstují jako ostatní zeleninové papriky, můžete je pěstovat ve skleníku i fóliovém krytu, na záhřevných lokalitách i venku.
Jablíčko kulaté a sladké
JABLINA F1 je poloraná sladká jablíčková paprika v technické zralosti s krémově bílými, ploše kulovitými plody se silnou stěnou. Stěna plodu je velmi šťavnatá, příjemně sladké chuti s výraznou paprikovou chutí a vůní. Pro svou výbornou chuť má velkou šanci stát se velmi oblíbenou paprikou, a to nejen u dětí. Je určená především pro sklizeň v této zralosti. V botanické zralosti se pak vybarvuje do žluté barvy. Plod má hrubší a dužnatou stěnu a hmotnost 50 až 80 gramů. Plody můžeme konzumovat jako čerstvé papriky. Jsou ale vhodné i ke sterilaci ve sladkokyselém nálevu.
Paprika obsahuje vitamín C, karotenoidy, mastné kyseliny a také působí jako prevence proti kornatění cév. Jen v Čechách je k dostání kolem sedmdesáti různých druhů a patří mezi nejvíce pěstovanou zeleninu.
Jablíčko jako křen
PÁLINDA F1 je také jablíčkovou paprikou, má krémově bílé, ploše kulovité menší plody o průměru 5 až 7 cm, se stěnou silnou kolem 5 mm. Plody mírně pálí, pálivost je na úrovni 2000–3000 SHU. Tato mírně pálivá jablíčková paprika je určena pro přímý konzum, případně k plnění a sterilaci. Plody se konzervují vcelku, spolu s jádřincem a semeny. Plody se sbírají v technologické zralosti, nenechávají se dozrávat do červena.
Krásné a ostré lucerničky – Habanero
Mnozí jistě znají dvě pálivé odrůdy – červené a oranžové Habanero. Letos k nim přibyla odrůda třetí, HABANERO LEMON – Habanero žluté. Tato odrůda má citronově žluté plody s pálivostí 500 000 SHU. Plody jsou v technické zralosti světle zelené a v botanické žluté s výrazným leskem. Papričky připomínají tvarem lucerničky, proto mají i velmi dekorativní vzhled.
Jen pro znalce – hodně pálivé papriky
V kategorii nad 1 milion SHU přibyly dvě novinky – papriky Trinidad Moruga Scorpion, a sice v červené a ve žluté barvě. Obě novinky jsou pozdní, při vhodných podmínkách dorůstají do výšky 100 a šířky 170 centimetrů. Delší vegetační dobu můžete úspěšně eliminovat dostatečným předpěstováním. Vzhledem k přirozenému prostředí v karibské oblasti Trinidad a Tobago vyžaduje vyšší teploty. V našich podmínkách dosáhnete nejlepších výsledků při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku. Vzhledem k vzrůstnosti rostlin je třeba rostliny vyvazovat a vyštipovat.
1. Žlutá variantaTRINIDAD MORUGA SCORPION YELLOW má svraštělé, turbanovité plody s typickou výraznou špičkou o rozměrech 40 až 50 x 20 až 30 mm. Plod je zelený, vybarvuje do sytě citronově žluté barvy.
2. Červená variantaTRINIDAD MORUGA SCORPION RED má menší plody tvaru lucerničky 40 až 50 x 20 až 30 mm. Plod je světle zelený, vybarvuje do sytě červené lesklé barvy. Obě jsou s pálivostí 1 200 000 SHU. To znamená, že obě tyto papriky jsou velmi extrémně pálivé, jejich unikátní chuť pocítíte až po 10 či 15 minutách. S těmito paprikami je třeba zacházet opravdu velmi opatrně, zvláště je chránit před dětmi. Využívají se jako extrémně dobré a pálivé koření.
Jak papriky pěstovat
Paprika roční (Capsicum annuum) pochází ze Střední Ameriky a je poměrně náročná na pěstování, hlavně na vláhu, teplo a živiny. Nevadí, pokud nemáme k dispozici zahradu, papriky si můžeme v klidu pěstovat i na balkoně. Papriku začněte pěstovat ze semen již od konce února. Substrát pro pěstování by měl byt kombinací hlíny ze zahrady a koupeného, na živiny bohatého substrátu. Semena namočte na pár hodin do vlažné vody a vysévejte asi 1 cm hluboko.
Další pěstitelské tipy najdete v naší EncyklopediiPokud zahradu nemáte nebo nejste zdatní pěstitelé, použijte pro výsev tzv. jiffy tablety. Jsou to rašelinové lisované tablety, semínko dáte do malého vytlačené důlku na povrchu tablety, tablety se uloží do podmisky, do které se nalije dostatek vody, aby se jí tablety nasytily.
Nutno umístit vyseté papriky na radiátor a zalévat vlažnou vodou. Pro zabezpečení dostatečné vlhkosti zakryjte fólií. Později můžete truhlíky se sazenicemi z radiátoru odstranit. Sazenice můžete přesazovat ven až po 15. květnu, ale už před „zmrzlými muži“ je můžete v květináčcích otužovat. Během nasazování květů a zrání paprik je důležité přihnojování. U paprik se mohou objevovat různí škůdci jako mšice a svilušky. Pokud se tak stane, je nutné chemicky zasáhnout.
Marta Pawlicová
Foto: SEMO
Mohlo by vás zajímat: