návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

V Česku roste 19 druhů jetele. Který odpuzuje bělásky a proč je jetel ideální na zelené hnojení?

Simona Sedláčková , Vydáno: 19.07.2020
Není jetel jako jetel
Autor: istockphoto.com Není jetel jako jetel
Bylinu s trojčetnými, někdy i vícečetnými listy a hlávkovitým květenstvím, jetel, zná každé malé dítě. Patří mezi nejběžnější rostliny, ale vyznáte se v jetelích doopravdy? Nejsou to jen známé trojlístky nebo méně časté čtyřlístky s růžovými nebo bílými hlavičkami květů. Jsou mezi nimi i rostliny s květy výjimečně voňavými nebo s květy žlutými či zářivě karmínovými, které v době květu na polích dokážou pobláznit hodně amatérských fotografů. Každý chce mít fotografii v záplavě ostře růžové.

reklama

Jetel patří mezi zemědělské plodiny. Pěstuje se jako hodnotná pícnina, ale využívá se i jako zelené hnojení, protože stejně jako jiné bobovité rostliny má na kořenech bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík.

Není jetel jako jetel
Autor: istockphoto.com Není jetel jako jetel

Jetele rostou jako jednoleté i vytrvalé, plazivé, vystoupavé nebo přímé byliny. Na první pohled je poznáte podle trojčetných, někdy i dlanitě složených listů. Květy jsou až překvapivě různorodé, zdaleka to nejsou jen známá, hlávkovitě uspořádaná květenství. Jetel je rozšířený především v mírném pásu, v Evropě, Asii, Severní Americe, a dokonce i v jižní a východní Africe.

U nás roste asi 19 druhů, nejčastěji jsou to jetel plazivý (Trifolium repens) a jetel luční (Trifolium pratense). Na zahradách, především ve směsích letniček pro užitečný hmyz, bývá často pěstován jetel zvrácený (Trifolium resupinatum) a jako skvělá rostlina na zelené hnojení se využívá jetel inkarnát (Trifolium incarnatum).

V naší přírodě můžete potkat i žlutě kvetoucí druhy, jetel ladní (Trifolium campestre), jetel pochybný (Trifolium dubium) nebo jetel zlatý (Trifolium aureum). U našich jižních sousedů, v Alpách, můžete vidět jetel alpský (Trifolium alpinum).

Jetel ladní (Trifolium campestre)
Autor: istockphoto.com Jetel ladní (Trifolium campestre)

Jetel plazivý (Trifolium repens)

Běžný druh jetele s plazivými oddenky, většinou bíle kvetoucí. Nejvyužívanější krmný jetel, který se pěstuje téměř po celém světě. Je také významnou medonosnou trvalkou, které prospívá občasné sečení i spásání zvěří. Pěstuje se jako součást travních porostů. Kvete od května do října.

Jetel plazivý (Trifolium repens)
Autor: istockphoto.com Jetel plazivý (Trifolium repens)

Jetel luční (Trifolium pratense)

Častá bylina, kterou můžete vidět na lukách i na pastvinách. Dorůstá do výšky až 1 m, má ve spodní části trojčetné, v horní části lodyhy přisedlé listy s typickým bílým půlměsícem. Vytváří hlávkovité květy, které pilně opylují čmeláci a motýli, tedy hmyz s dlouhým sosákem. Vykvétá od května do října.

Jetel luční (Trifolium pratense)
Autor: istockphoto.com Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum)

Jednoletá až dvouletá bylina s výrazně karmínovou barvou květu. Roste do výšky 20–50 cm a květenství je uspořádáno ve válcovité hlávky. Pěstuje se jako zelené hnojení a má tu skvělou vlastnost, že odpuzuje běláska zelného.

Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum)
Autor: istockphoto.com Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum)

Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum)

Pochází sice z Malé Asie, ale dnes se vyskytuje v celé Evropě. Pěstuje se často ve směsích s jinými rostlinami, je oblíbený u čmeláků a oproti jiným druhům jetelů nádherně a výrazně voní.

Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum)
Autor: istockphoto.com Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum)

Jetel bílý je nedílnou součástí kvetoucích luk, kde ho hojně vyhledávají čmeláci

Květnatá louka: Poznáte luční květiny?

Květnatá louka: Poznáte luční květiny, na které se můžete po výsevu těšit?

Louku sekat musíme, ale s rozumem

Jak sekat trávník, aby nebyl vyschlý? A proč květnatá louka nevyroste sama?

reklama

Článek je zařazen v: jetel , jetelina , pícnina , zelené hnojení , pro zvířata , pro dobytek , čtyřlístek , Jetel plazivý (Trifolium repens) , Jetel luční (Trifolium pratense) , Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) , Jetel zvrácený (Trifolium resupinatum)

reklama

Přečtěte si také