Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zelené hnojení: Je čas vysít rostliny, které dostanou půdu do skvělé kondice

První sklizeň zeleniny máme za sebou, ale co s prázdnými záhony? Máme dvě možnosti. Buď ještě vysít či vysadit zeleninu pro podzimní sklizeň, nebo záhony nechat projít očistnou kúrou zeleným hnojením. Některé rostliny mají tu kouzelnou moc, že vylepšují půdní strukturu, odplevelují půdu a obohacují ji humusem. Tedy za předpokladu, že je do půdy včas zaryjete. Poradíme vám, jaké rostliny pro zelené hnojení využít.
Vydáno: 30.07.2019
Zelené hnojení
Autor: istockphoto.com Zelené hnojení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sklidili jste první úrodu raných brambor či jarní zeleniny a na nový výsev se nechystáte? Nenechávejte půdu zbytečně ležet ladem a zasejte do ní rostliny pro zelené hnojení. Tento způsob obohacení půdy je vhodný i pro nově zakládané záhony a pole nebo pro unavené záhony s půdou chudou na živiny po mnohaletém pěstování. Stejně tak zelené hnojení vylepšuje chudé písčité půdy.

Jaké rostliny využít pro zelené hnojení

Na zelené hnojení jsou nejvhodnější vikvovité rostliny, které obohacují půdu dusíkem, a navíc se svými hlubokými kořeny postarají o drenáž půdy. Můžete vysít hrách, vikev, různé druhy jetele…

Jetel luční
Autor: istockphoto.com Jetel luční

Stejně dobře poslouží i rostliny jako hořčice, svazenka, lupina nebo pohanka. Poslední dvě jmenované se vysévají na půdy kyselé, ostatní na půdy neutrální a zásadité.

Svazenka vratičolistá
Autor: istockphoto.com Svazenka vratičolistá

Vynikající rostlinou pro zelené hnojení je i měsíček lékařský, který dokonce pomáhá půdu zbavit nežádoucích háďátek.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Autor: istock.com Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Rostliny pro zelené hnojení se vysévají většinou v červenci nebo začátkem srpna. Nejvíce živin rostliny obsahují ještě před začátkem kvetení, a to je tedy doba, vhodná pro jejich zarytí do půdy. Pokud však necháte rostliny i vykvést, poskytnete tím potravu pro včely, čmeláky i motýly.

Vikev setá
Autor: istockphoto.com Vikev setá

Na záhony, ošetřené tímto způsobem, se vysazují nejprve brambory, košťáloviny a kořenová zelenina. První osivo se může použít asi 14 dní po zapravení rostlin do půdy.

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: zelené hnojení , přírodní zahrada , ozdravení půdy , Hořčice setá (Sinapis alba) , Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) , Jetel luční (Trifolium pratense) , Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) , hrách setý (Pisum sativum) , vikev
Reklama