Housenky bělásků zelných rychle zničí celou úrodu. Jak jim v tom zabránit?
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 6 Zdroj: istockphoto.com
Pěstujete na své zahradě zelí, kapustu nebo brokolici? Pak jste se už určitě seznámili nejen s malými něžnými motýlky, bělásky zelnými, ale především s jejich housenkami. Dokážou nemilosrdně zničit na zeleninových záhonech skoro vše, co jim přijde do cesty.
Naší přírodou poletují bělásci vhojném počtu. Jedná se o motýlky skrémově nažloutlým zbarvením křídel sněkolika různě rozmístěnými šedočernými skvrnkami. Na první pohled vypadají křehcí motýlci něžně a neškodně, horší už to je sjejich housenkami, které si co do žravosti nezadají se slimáky. Ne všichni bělásci jsou však pohromou pro naši zeleninu. Někteří svá vajíčka kladou na plané rostliny a naši zahradu nijak neohrožují. Úrodu si musíme pečlivě hlídat především před běláskem zelným.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 2 Zdroj: istockphoto.com
Bělásek zelný (Pieris brassicae)
Jeden znašich nejznámějších motýlů umí napáchat na zahradách pěkné škody. Ve střední Evropě má během jednoho roku dvě, někdy až tři pokolení, na jihu jsou na tom ještě mnohem hůře. První generace běláska zelného je méně početná a velké škody většinou nezpůsobuje. Druhá generace už je mnohem početnější a vyskytuje se včervenci a vsrpnu. Samička klade na spodní stranu listů 200 až 300 vajíček, žlutooranžové barvy.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 7 Zdroj: istockphoto.com
Housenky se pak živí listy květáku, kedlubny, kapusty, hlávkového zelí, řeřichy nebo ředkve. Doba vývoje housenky do zakuklení trvá 3-4 týdny, a za tu dobu dokážou kolonie housenek zničit celou naši zeleninovou úrodu.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 8 Zdroj: istockphoto.com
Housenky mají ještě tu nepříjemnou vlastnost, že při podráždění začnou kolem sebe bít přední polovinou těla, a přitom vypouštějí zúst odpudivou zelenou tekutinu.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 9 Zdroj: istockphoto.com
Jak bránit zeleninu před housenkami běláska zelného
Běláskům zabráníte vnakladení vajíček na zeleninu natažením sítí přes záhony. Pokud však už knakladení vajíček dojde, můžete se spolehnout na postřik insekticidy, ale existují i kpřírodě i budoucím strávníkům mnohem šetrnější metody.
Na záhon vedle zelí a květáku zasaďte celer, který svou vůní působí odpudivě na bělásky. Stejně působí i anýz, vedle kterého se většinou nechce žít ani mšicím. Je tedy výborným sousedem i pro růže a další květiny.
Pokud k výskytu housenek stejně dojde, tak namenších plochách, pokud nepěstujete zeleninu zrovna na poli, můžete housenky ručně posbírat. Není to sice nic příjemného, ale zato je to velmi účinné.
Vyzkoušet můžete i výluh zaromatických bylin, například zmáty peprné, ze šalvěje, rozmarýny, mateřídoušky nebo zkopretiny vratiče.
Další bělásci, jejichž housenky si na naší zelenině občas smlsnou:
Bělásek řepový (Pieris rapae L.)
Další zrodu bělásků, kterého můžete potkat téměř po celém světě. Jsou barevně variabilní, co se týká černých skvrn na křídlech, proto si je sběláskem zelným velmi snadno spletete, ale to nic nemění na skutečnosti, že i oni jsou ve stádiu housenky nepříjemní, i když mnohem méně než jejich známější kolegové. Samička klade vajíčka po jednom na list, celkem však také hodně, asi 150 kusů. Bělásek řepkový dává přednost planým druhům zčeledi brukvovitých, ale občas jeho housenky žijí i vzahradách na kapustě a na zelí.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 3 Zdroj: istockphoto.com
Bělásek řepkový (Pieris napi L.)
Tento bělásek se na rozdíl od předchozích dvou zdržuje většinou úplně mimo zahrady, na loukách i na lesních pasekách. Jeho housenky žijí na řeřišnici, hořčici, na brukvi a na rezedě.
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu. Jak jim v tom zabránit? 4 Zdroj: istockphoto.com