návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Housenky bělásků zelných rychle zničí celou úrodu. Jak jim v tom zabránit?

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.07.2020
Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu.
Autor: istockphoto.com Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu.
Pěstujete na své zahradě zelí, kapustu nebo brokolici? Pak jste se už určitě seznámili nejen s malými něžnými motýlky, bělásky zelnými, ale především s jejich housenkami. Dokážou nemilosrdně zničit na zeleninových záhonech skoro vše, co jim přijde do cesty.

reklama

Naší přírodou poletují bělásci v hojném počtu. Jedná se o motýlky s krémově nažloutlým zbarvením křídel s několika různě rozmístěnými šedočernými skvrnkami. Na první pohled vypadají křehcí motýlci něžně a neškodně, horší už to je s jejich housenkami, které si co do žravosti nezadají se slimáky. Ne všichni bělásci jsou však pohromou pro naši zeleninu. Někteří svá vajíčka kladou na plané rostliny a naši zahradu nijak neohrožují. Úrodu si musíme pečlivě hlídat především před běláskem zelným.

Bělásek zelný (Pieris brassicae)
Autor: istockphoto.com Bělásek zelný (Pieris brassicae)

Bělásek zelný (Pieris brassicae)

Jeden z našich nejznámějších motýlů umí napáchat na zahradách pěkné škody. Ve střední Evropě má během jednoho roku dvě, někdy až tři pokolení, na jihu jsou na tom ještě mnohem hůře. První generace běláska zelného je méně početná a velké škody většinou nezpůsobuje. Druhá generace už je mnohem početnější a vyskytuje se v červenci a v srpnu. Samička klade na spodní stranu listů 200 až 300 vajíček, žlutooranžové barvy.

Nakladená vajíčka bělásků zelných
Autor: istockphoto.com Nakladená vajíčka bělásků zelných

Housenky se pak živí listy květáku, kedlubny, kapusty, hlávkového zelí, řeřichy nebo ředkve. Doba vývoje housenky do zakuklení trvá 3-4 týdny, a za tu dobu dokážou kolonie housenek zničit celou naši zeleninovou úrodu.

Housenky bělásků zelných
Autor: istockphoto.com Housenky bělásků zelných

Housenky mají ještě tu nepříjemnou vlastnost, že při podráždění začnou kolem sebe bít přední polovinou těla, a přitom vypouštějí z úst odpudivou zelenou tekutinu.

Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu.
Autor: istockphoto.com Housenky bělásků zelných dokážou rychle zničit celou úrodu.

Jak bránit zeleninu před housenkami běláska zelného

Běláskům zabráníte v nakladení vajíček na zeleninu natažením sítí přes záhony. Pokud však už k nakladení vajíček dojde, můžete se spolehnout na postřik insekticidy, ale existují i k přírodě i budoucím strávníkům mnohem šetrnější metody.

Na záhon vedle zelí a květáku zasaďte celer, který svou vůní působí odpudivě na bělásky. Stejně působí i anýz, vedle kterého se většinou nechce žít ani mšicím. Je tedy výborným sousedem i pro růže a další květiny.

Pokud k výskytu housenek stejně dojde, tak na menších plochách, pokud nepěstujete zeleninu zrovna na poli, můžete housenky ručně posbírat. Není to sice nic příjemného, ale zato je to velmi účinné.

Vyzkoušet můžete i výluh z aromatických bylin, například z máty peprné, ze šalvěje, rozmarýny, mateřídoušky nebo z kopretiny vratiče.

Mateřísoušku od června do září zdobí nachově fialové až růžové kvítky

MATEŘÍDOUŠKA: Jak pěstovat bylinu proti nespavosti a použít ji jako koření

Přírodní zahrada je moderní: Jak si udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Moderní zahrada: Jak udělat domácí hnojiva a postřiky z bylin

Další bělásci, jejichž housenky si na naší zelenině občas smlsnou:

Bělásek řepový (Pieris rapae L.)

Další z rodu bělásků, kterého můžete potkat téměř po celém světě. Jsou barevně variabilní, co se týká černých skvrn na křídlech, proto si je s běláskem zelným velmi snadno spletete, ale to nic nemění na skutečnosti, že i oni jsou ve stádiu housenky nepříjemní, i když mnohem méně než jejich známější kolegové. Samička klade vajíčka po jednom na list, celkem však také hodně, asi 150 kusů. Bělásek řepkový dává přednost planým druhům z čeledi brukvovitých, ale občas jeho housenky žijí i v zahradách na kapustě a na zelí.

Bělásek řepový (Pieris rapae L.)
Autor: istockphoto.com Bělásek řepový (Pieris rapae L.)

Bělásek řepkový (Pieris napi L.)

Tento bělásek se na rozdíl od předchozích dvou zdržuje většinou úplně mimo zahrady, na loukách i na lesních pasekách. Jeho housenky žijí na řeřišnici, hořčici, na brukvi a na rezedě.

Bělásek řepkový (Pieris napi L.)
Autor: istockphoto.com Bělásek řepkový (Pieris napi L.)

Jak zlikvidovat další škůdce:

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Slimácí vědí, co je zdravé

3 jednoduché a přitom účinné triky v boji proti slimákům

Mšice balkon

Jak zlikvidovat mšice na balkoně přírodní cestou? Pomůže kombinace prostředků a důslednost

Mandelinka bramborová

Jak zvítězit nad mandelinkou bramborovou, obávaným škůdcem brambor

reklama

Článek je zařazen v: Bělásek zelný (Pieris brassicae) , Bělásek řepový (Pieris rapae L.) , Bělásek řepkový (Pieris napi L.) , zelí , brokolice , kapusta , housenky běláska , jak bojovat , jak zničit , jak odpudit

reklama

Přečtěte si také