Zahrada

15. listopadu 2020 08:00

Simona Sedláčková

Z okrasných kapust můžete vytvořit úžasné kytice a z kapustiček věnce. Jak na to?

Přiznejte se, kolika z vás se při slově kapusta vybaví školní jídelna a neoblíbená zeleninová příloha? Podobnou pověst si však kapusta vůbec nezaslouží. Nejenže správně připravená je velmi chutná a zdravá, ale v kyticích a dekoracích dokáže být i elegantní a krásná.

Okrasná kapusta

Okrasná kapusta (Brassica oleracea) je stále ta samá zelenina, nad kterou se u stolu mnozí šklebí, ale pro své nádherně tvarované a zbarvené růžice se pěstuje jako rostlina okrasná. Je zajímavé, že v letních záhonech působí naprosto nenápadně a možná ji dokonce snadno přehlédnete. Její listy se totiž začínají vybarvovat až s prvními mrazíky. S poklesem do –10 °C teprve získávají na kráse.

Barevná škála okrasné kapusty se pohybuje od bílé, krémové přes klasickou zelenou až k růžovým a fialovým tónům.

Okrasná kapusta se výborně hodí pro pěstování v podzimních truhlících, na balkonech a terasách. Zima jí neublíží, a dokáže tak zdobit až do jara, kdy ji vystřídají tradiční balkonové květiny.

Netradiční krása okrasné kapusty někdy zaujme i nevěsty a především pro zimní svatby je opravdu velmi vhodná.

Jak vypěstovat kapustu ze semen

Semena vysévejte na misky v teplém skleníku nebo doma za oknem velmi brzy zjara, už během února. Semena začnou klíčit asi za 10 dnů a mladé rostlinky můžete přesadit na venkovní záhony v dubnu. Druhý výsev můžete provádět i v červnu a červenci.

Kapusta všeobecně má ráda slunečné umístění a lehčí, hlinitopísčitou půdu. Vyžaduje pravidelné přihnojování i zálivku.

Zdobit dokáže i kapusta růžičková

Růžičková kapusta je stejně jako kapusta hlávková velmi zdravá. A vzhledem k tomu, že dokáže na záhonech vydržet po celou, klidně i mrazivou zimu, můžete ji využít i na dekorační účely a do kytic. V období, kdy je jiného čerstvého materiálu nedostatek, se bude určitě hodit.

Jednoduchý věnec z kapustiček

Malé kapustičky propíchněte, každou zvlášť, vázacím drátkem a připevněte je na drátěný kruh. Také je můžete pomocí drátků zapíchat do polystyrenového korpusu. Kapustičkový věnec dozdobte krátkými větvičkami buxusu.

Kapustičky do kytic

Růžičkovou kapustu můžete využít i do kytic, a to dokonce i do kytic svatebních. Doprovod jim může dělat i klasická ozdobná kapusta či jiná zelenina, pokud na to bude mít nevěsta odvahu a chuť. V tzv. jedlých kyticích budou kapustičky vypadat skvěle.

Zdroj: autorský text Simona Sedláčková


Přečtěte si také