Zahrada

22. října 2014 03:51

Markéta Zídková

Okrasná kapusta vám udělá parádu dlouho do zimy. Použijte ji do kytic i truhlíků

Zdobí a také chutná. Okrasná kapusta nebo okrasné zelí můžeme snadno pěstovat na zahradě, nebo si ho pořídit v květinářstvích. Pamatujte, že do fialova se zbarví až po prvním mrazíku!

Podzim už mohutně klepe na dveře. Letničky odkvétají a z jejich nádherné záplavy barev nezůstalo téměř nic. Situaci zachraňují snad jen macešky a chryzantémy a pak samozřejmě pestrobarevné stromy. A přece existují rostliny podzimu, které zahrádku nejen ozdobí, ale i výborně chutnají. Patří mezi ně i okrasná kapusta.

Okrasná kapusta je příbuzná tradiční kapustě a zelí, jen s tím rozdílem, že byla vyšlechtěna pro otevřenou růžici listů s výrazně vybarveným středem.

Z Japonska do české zahrady

Okrasná kapusta byla pravděpodobně poprvé vyšlechtěna v Japonsku a z této země pochází většina odrůd a hybridů. Pozitivní zprávou je, že široký sortiment semen je dostupný i pro české zahrádkáře. Hybridy jsou nabízené ve skupinách, kde mají jednotlivé odrůdy shodný tvar, vykrajování nebo kadeřavost listů a liší se vybarvením středové růžice.

Listy můžou být hladké (okrasné zelí) nebo silně zkadeřené (okrasná kapusta), celokrajné až silně vykrajované. Střed růžic se nejčastěji vybarvuje do červené, růžové nebo bílé barvy. K tomuto vybarvování dochází až při poklesu nočních teplot pod 10 °C. V létě si tak pěstujete na zahrádce nenápadné zelené listové růžice a v polovině září se stanou rostliny výraznou dominantou zahrady a zůstanou ní až do pozdního podzimu, nezřídka až do Vánoc.

Jak vybrat sazenici okrasné kapusty

Okrasná kapusta se pomalu zabydluje i u nás. Zahradníci ji vysazují do parků, majitelé zahrádeksi ji dávají na okraje záhonů a ti, co zahrádku nemají, s ní zdobí své balkony a terasy. Ozdobná kapusta dobře prospívá i v květináči nebo truhlíku.Takže až vaše petúnie či muškáty sežehne první mráz, ukliďte je do sklepa a osázejte záhony rostlinami okrasné kapusty – a budete se z nich těšit ještě několik měsíců.

Získáte je v dobrých zahradnických centrech. Tady vybírejte pečlivě. Zdravá sazenice má mít dobře vyvinutou růžici, zdravé a nepoškozené listy. Kořenový systém nesmí být v květináčku přehuštěný, rostlina pak pomaleji pokračuje v růstu po výsadbě na záhon.

Okrasná kapusta v květináči

Máte obavy, aby vám ozdobná kapusta dobře prospívala v květináči? Nemusíte mít strach, že v květináči bude živořit. Rostliny okrasné kapusty výrazně reagují na kořenový prostor, který mají k dispozici. Odrůda, která dorůstá na záhonu do výšky půl metru a tvoří růžice o průměru 80 cm, doroste v 10cm květináčku pouze do průměru 20 cm. Při poklesu teplot se ale střed této minirostliny vybarví stejně intenzivně jako na záhonu.

Jak pěstovat okrasnou kapustu

Na podzim je na výsev okrasné kapusty už pozdě, ale na příští sezonu se můžete připravit už dnes. Semena okrasné kapusty koupítev zahradnických centrech. Pak je musíme vysít od poloviny května do konce června. Pěstování je shodné s kapustou, květákem či brokolicí. Výběr je široký, tak proč nezkusit něco nového?

Okrasná kapusta je jedlá

A dobrá zpráva nakonec. Až vás vaše ozdoba omrzí, můžete ji sníst. Okrasná kapusta patří mezi košťáloviny, její listy jsou sice tužší, ale jsou jedlé. Připravuje se stejně jako obyčejná normální zelená kapusta a zrovna tak i chutná. Jen ji nechte dusit pod pokličkou o něco déle.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také