Okrasné zelí se vybarví až s prvním mrazem. Můžete ho i sníst

Okrasné zelí či kapusta, na pojmenování nezáleží, protože ve skutečnosti je tato rostlina příbuzná oběma, bývá součástí mnoha krásných podzimních kytic. Pokud si tuhle raritu pěstujete sami na zahradě, asi zatím marně čekáte na její krásné vybarvení. Víte proč?

Okrasná kapusta, zelí (Brassica oleracea var. Acephala)

Rozdíl mezi okrasnou kapustou a okrasným zelím poznáte podle okrajů. Pokud jsou hodně zvlněné, byla rostlina vyšlechtěná z kapusty, pokud jsou rovné, je rostlina více příbuzná zelí. Ať už byl prapředkem dekorativní rostliny kdokoli, její fialové listoví patří k oblíbeným doplňkům podzimních kytic a květinových aranžmá.Zelí či kapusta se také často pěstují vpodzimních truhlícíchspolu svřesem, listopadkami a libavkou.

Čekání na mráz

Vkvětinářství zakoupíte okrasné zelí skrásně vybarvenými listy již zkraje podzimní sezony, ale pokud si rostliny pěstujete sami, možná jste zklamaní, protože zatím marně čekáte na krásné vybarvení. Vzahradnických firmách rostlinám teplotu snižují uměle, na zahradě si musíte počkat, až se rozhodne počasí.

Pestré zbarvení listů, od bílé, přes krémovou, růžovou až po fialovou, získávají rostliny teprve až spříchodem prvních mrazíků. Nejlépe se vybarvují při teplotách okolo bodu mrazu. Krásné vybarvení totiž u rostlin způsobuje stres znízké teploty. Zelené barvivo, chlorofyl se začne měnit na barvivo červené, antokyan.

Kdy vysévat a jak pěstovat okrasnou kapustu či zelí

Semena se vysévají od poloviny května do konce červnado pařeniště a pěstují se úplně stejnějako jejich obyčejní příbuzní,zelí či kapusta.

Okrasná forma je dokonce stejně jedlá, jako obyčejná kapusta či zelí, ale určitě nezkoušejte konzumovat rostliny zkvětinářství, protože bývají často chemicky ošetřené!


Přečtěte si také