Zahrada

6. března 2024 09:00

Simona Sedláčková

Jak namnožit karafiáty z kupované kytice aneb Vypěstujte si květy jako z květinářství

Dostali jste nádhernou kytici karafiátů a rádi byste si podobné vypěstovali i na vlastní zahradě? Vyzkoušejte jednoduché řízkování a možná se stejně krásných květů dočkáte.

Karafiáty jsou krásné, mají nezaměnitelnou vůni a vykvétají v široké paletě barev včetně zelené. Hodí se do kytic ke všem příležitostem, málokterá květina je překoná v trvanlivosti a odolnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Darujte květiny podle horoskopu: Berani milují tulipány, Blíženci růže, Střelci hyacinty

Přesný původ karafiátů není znám, ale pěstovali je už staří Řekové a Římané. Od těch dob se karafiát rozšířil po celém světě a pěstují se tři hlavní typy karafiátů. Velkokvěté, známé hlavně jako řezané květiny z květinářství a pěstované ve sklenících, trsové karafiáty, které jsou také v nabídce obchodů, ale pěstují se i v zahradách, a karafiáty trpasličí, vhodné do truhlíků i na skalky.

O bohatý sortiment vyšlechtěných karafiátů se zasloužili pěstitelé především v USA, a proto se dříve velkokvětým říkalo americké karafiáty. U nás si však dodnes mnoho lidí spojuje karafiáty především s obdobím socialismu, kdy nesměly chybět při žádné významné příležitosti, především při oslavách MDŽ. Jejich obliba po roce 1989 prudce klesla, dnes už jsou ale zase zpět na květinářském výsluní.

NENECHTE SI UJÍT: Nejlepší dárek k MDŽ jsou řezané květiny! Co dělat, aby vydržely ve váze co nejdéle krásné?

Co potřebujete na řízkování karafiátů

  • karafiáty
  • květináč
  • nůžky
  • stimulátor růstu
  • písek
  • zahradní substrát
  • lopatku

Jak postupovat při řízkování karafiátů

Fotonávod krok za krokem najdete v galerii v úvodu článku

1. krok: Stonek nastříhejte

Stonek karafiátu odstřihněte v kolínku. Ponechte jedno až tři kolínka nahoru, podle toho, jak velké jsou mezi nimi rozestupy, a asi dva centimetry nad horním kolínkem opět odstřihněte.

2. krok: Stonek ošetřete stimulátorem

Spodní část vytvořeného řízku namočte do stimulátoru růstu.

3. krok: Smíchejte substrát a písek

Zahradní substrát smíchejte s pískem v poměru 1 : 2. Připravenou směs nasypejte do květináčku.

4. Napíchejte řízky do květináče

Připravené řízky karafiátů zapíchejte do směsi písku a substrátu, dobře zalijte vodou a můžete i přetáhnout igelitovým sáčkem pro udržení dostatečné vlhkosti. Ze spodního řezu v kolínku karafiát zakoření a z horního kolínka vyraší nové lístky.

Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také