reklama

Nebojte se dát ženám k MDŽ květiny! 6 dobrých rad, co dělat, aby byly dlouho krásné

Lenka Valjentová
7. března 2020
8. března je Mezinárodní den žen, což je pro každého, ale hlavně pro pravé gentlemany, hodně dobrá příležitost, jak manželce, mamince, babičce, dceři, přítelkyni, kamarádce, kolegyni či jiné blízké ženě udělat radost. A nejkrásnější dárek jsou řezané květiny, ty ocení všechny. Každá květina je ale jiná a má i jiné požadavky na to, jak se o ni starat. Aby vám řezané květiny vydržely doma krásné co nejdéle, máme pro vás 6 rad, tipů a doporučení. A taky
reklama

Co darovat ženám a dívkám kMezinárodnímu dni žen? Nejčastějším dárkem k MDŽ jsou řezané květiny. Oblíbené jsou tradiční karafiáty, které v poslední době opět přicházejí do módy, a všechny jarní květiny, především tulipány, narcisy, hyacinty, frézieči modřence.Pokud chcete květinu uvázat sami, podívejte se na tipy od floristky.

1. Transport řezaných květin

Květiny by při přenosu z obchodu do interieru neměly utrpět teplotní šok. Když je venku chladno, dejte pozor, abyste kytici nevystavovali větru, popř. mrazu. Proto by měly být kytice dobře zabalená. Vlétě naopak při transportu dbejte na dostatečnou ochranu před přehřátím a slunečními paprsky. Proto by měly být kytice dobře zabalená.

2. Jak připravit vázu

I taková zdánlivá maličkost, jako je vhodná váza, ovlivňuje životnost řezaných květin. Aby kytice zůstala co nejdéle pěkná a čerstvá, musíte použít dokonale čistou nádobu.

 • Než dovázy nalijete vodu, vydezinfikujte ji. Zamezíte tím vzniku bakterií, které se udržujívnečistém prostředí a způsobí rychlejší uvadnutí kytice.
 • Vázu je nejlepší mýt vmyčce, a pokud to typ nádoby nedovoluje, je vhodné při ručním mytí použít přípravek sobsahem chlóru.
 • Pokud jste se rozhodli použít místo klasické skleněné vázy kovovou nebo keramickou bez vnitřní glazury, dejte dovnitřskleněnou nádobu.

3. Kam doma s květinami

Pro dlouhou životnost kytice je velmi důležité její umístění vmístnosti.

 • Nejlepší je chladnější a zastíněné místo.
 • Místo na přímém slunci není vhodné, protože květiny zde vypaří větší množství vody, než kolik jsou schopné přijmout svými stonky. A pak zbytečně rychle vadnou
 • Také průvan květinám nesvědčí.
 • Vblízkosti řezaných květin neukládejte čerstvé ovoce, protože uvolňuje etylén, který způsobuje rychlejší uzrávání květů a kytice vydrží mnohem kratší dobu svěží.
 • Stejně tak kouření v místnosti způsobí dřívější uvadnutí řezaných květin.

4. Jak upravit stonky

 • Neodstraňujte stuhu či lýko, kterým je kytice svázaná.
 • Než květiny umístíte do vázy, zbavte stonky přebytečných listů.
 • Pak je seřízněte šikmo ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Účelem tohoto řezu je zvětšit plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Nůžky vám vtomto případě neudělají dobrou službu, protože stonky rozdrtí a květiny pak nejsou schopné těmito poškozenými konci přijímat vodu.
 • Při každé výměně vody je dobré šikmý řez opakovat.

5. Jak udržet květiny co nejdéle krásné

 • Aby se řezané květiny dobře aklimatizovaly, dejte je nejprve do vlažné vody a až později do studené. Tu měňte jednou denně.
 • Kvůli tomu, že jediná část stonku, která pije, je řez, stačí dát do vázy vody minimum. Tím předejdete tvorbě slizu, který pak přechází vhnilobu.
 • Kochraně můžete použít i acylpyrin, kapku octa nebo citronu.
 • Vteplých dnech květiny ocení kostku ledu.
 • Nezapomeňte při výměně vody vyčistit vnitřek vázy.
 • Je vhodné průběžně odstraňovat všechny lístečky, které zasahují do vody, a také jednotlivě odkvétající květy.

6. Výživa řezaných květin

Nezapomeňte řezaným květinám dodat potřebnou výživu. Floristé přidávají ke každé kytici také sáček spotřebnou výživou. Ta kromě podpory samotné květiny zamezuje vzniku hnilobných bakterií. Tento prostředek používejte především vteplých letních měsících.

Mrkněte také na video, kde se kytici naučíte vázat:

Střípky z historie MDŽ

Mezinárodní den žen vznikl jako připomínka stávek a demonstrací amerických žen z textilních továren za zlepšení pracovních a životních podmínek, které se konaly na přelomu 19. a 20. století. Nejznámější stávka švadlen byla v New Yorku v roce1908 a právě ta se stala impulsem ke vzniku svátku žen. Tehdy ženy požadovaly kratší pracovní dobu, spravedlivé platy, volební právo, rovnoprávnost a také ukončení zaměstnávání dětí. OSN oficiálně uznalaMezinárodní den žen v roce 1975.

MDŽ za socialismu

Za dob českého socialismu byl Mezinárodní den žen svátkem veskrze zpolitizovaným. Na povinných aktivech a schůzích v pracovní době dostávaly ženy rudé karafiáty, ručníky, utěrky či bonboniéry, podávaly se obložené chlebíčky, zákusky, káva a limonáda. V podnicích pak oficiálně dlouho do noci zapíjeli a bujaře slavili většinou muži...

Právě kvůli spojení s bývalým režimem má v současné době MDŽ dost nelichotivou a bohužel i nespravedlivou nálepku. I tak je ale Mezinárodní den žen svátek, kdy není nutné se stydět, že kytičkou svým ženám poděkujete a uděláte jim radost.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama