
Karafiáty zažívají comeback: Proč se vracíme ke květinám, které jsme po roce 1989 odmítli? Zdroj: istockphoto.com

Karafiáty zažívají comeback: Proč se vracíme ke květinám, které jsme po roce 1989 odmítli? Zdroj: istockphoto.com
Odkud karafiát pochází
Přesný původ karafiátů není znám, ale pěstovali je už staří Řekové a Římané. Od těchto dob se rozšířil po celém světě a pěstují se tři hlavní typy karafiátů. Velkokvěté, známé především zkvětinářství a pěstované ve sklenících, trsové karafiáty, které jsou také vnabídce obchodů, ale pěstují se i na zahradách, a karafiáty trpasličí, vhodné do truhlíků i na skalky.

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 2 Zdroj: istockphoto.com
Nejoblíbenější květina vdobě socialismu
Chtělo by se říci, chudák karafiát! To má za to, že se tak skvěle přizpůsobil všem požadavkům na univerzální a trvanlivou květinu. Tři rudé karafiáty skouskem asparágusu, zabalené vcelofánu, byly nejprodávanějším artiklem ve všech květinářstvích předlistopadové éry. Paradoxem přitom je, že o bohatý sortiment vyšlechtěných karafiátů se zasloužili pěstitelé především vUSA a říkalo se mu americký karafiát. Karafiáty se vté době pěstovaly i u nás, ve sklenících po celé republice. I fakt, že naši pěstitelé dokázali vyprodukovat statisíce karafiátových květů nepřetržitě během celého roku, kjejich tehdejší oblibě přispěl. Byly levné a snadno dostupné.

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 3 Zdroj: istockphoto.com
První roky po revoluci
Ale co naplat, původně oblíbené rudé karafiáty, jako symbol prolité krve dělníků, upadly po roce 1989 vnemilost a nikdo je nechtěl kupovat. Ostatní barvy jako růžová, bílá, žlutá, oranžová, nebo dokonce žíhané varianty na tom byly o trochu lépe, ale vprvních porevolučních letech nebyl moc zájem ani o ně. Obrovské skleníky skarafiáty se zrušily, o karafiáty nikdo nestál. Původně oblíbený Mezinárodní den žen, při jehož příležitosti snad každá žena dříve dostávala kytičku karafiátů, se přestal slavit. Přinést ženě kytici karafiátů se vté době považovalo snad přímo za neúctu a prohřešek proti bontonu. Nad osudem karafiátů se u nás začala stahovat mračna…

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 4 Zdroj: istockphoto.com
Současnost karafiátům opět přeje
Postupem času jsme karafiátům opět začali přicházet na chuť a vsoučasné době opět patří spolu srůžemi mezi nejčastěji kupované květiny. Zasloužily se o to především nové odrůdy, kterým se prostě nedalo odolat, ale i mladá generace, která si už karafiáty nespojuje spředlistopadovým obdobím, ale oceňuje především jejich barevnou variabilitu a trvanlivost. Jen málokterá květina vydrží tak dlouho bez vody, ale i ve vodě, ve váze. Karafiáty jsou také výjimkou mezi ostatními květinami zkvětinářství. Zachovávají si výraznou vůni, což se o většině ostatních květin z velkopěstíren bohužel říci nedá.

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 6 Zdroj: istockphoto.com
Velkopěstitele karafiátů už u nás bohužel nenajdete. Karafiáty se, jako většina ostatních květin, dovážejí zholandské květinové burzy, kam je dodávají hlavně pěstitelé zKolumbie, která je největší producentem karafiátů na světě. Kromě toho na pultech květinářství najdete karafiáty zItálie, Španělska a Turecka. Na cestu se karafiáty zchlazují, ošetřují proti odvodnění a balí do papírových krabic. Původně u nás pěstované květiny tedy musí urazit dlouhou trasu přes celou zeměkouli, která trvá 5–7 dní, než si je můžeme koupit a přinést domů.

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 7 Zdroj: istockphoto.com
Jak pečovat o karafiáty ve váze
Pokud je to nutné, zvládnou karafiáty i celodenní aranžmá na sucho, ale ve váze svodou vydrží dokonce až 3 týdny.

Karafiáty se úspěšně zbavují pověsti květiny socialistických svátků 5 Zdroj: istockphoto.com
Karafiáty před vložením do vázy svodou nově seřízněte, asi o 2–3 cm a odstraňte všechny spodní listy, na které by dosahovala voda. Karafiáty by neměly stát hned vedle mísy sovocem, ze kterého se při pokračujícím dozrávání uvolňuje ethylen, na který jsou tyto květiny velmi citlivé. Vázu umístěte alespoň na noc do nejchladnějšího pokoje nebo na chodbu a každý druhý den vyměňte květinám vodu.
Text: Simona Bauer