Zahrada

17. listopadu 2023 08:00

Simona Sedláčková

Karafiáty zažívají comeback: Proč se vracíme ke květinám, které jsme po roce 1989 odmítli?

Jen těžko byste hledali univerzálnější květinu. Karafiáty jsou krásné, mají nezaměnitelnou vůni a vykvétají v široké paletě barev včetně zelené. Hodí se do kytic ke všem příležitostem, málokterá květina je překoná v trvanlivosti a odolnosti. Pověst květiny socialistických svátků mohla její oblibu jenom na chvíli utlumit, ale určitě ne zničit. Už jste ji vzali na milost?

Odkud karafiát pochází

Přesný původ karafiátů není znám, ale pěstovali je už staří Řekové a Římané. Od těchto dob se rozšířil po celém světě a pěstují se tři hlavní typy karafiátů. Velkokvěté, známé především z květinářství a pěstované ve sklenících, trsové karafiáty, které jsou také v nabídce obchodů, ale pěstují se i na zahradách, a karafiáty trpasličí, vhodné do truhlíků i na skalky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Darujte květiny podle horoskopu: Berani milují tulipány, Blíženci růže, Střelci hyacinty

Nejoblíbenější květina v době socialismu

Chtělo by se říci, chudák karafiát! To má za to, že se tak skvěle přizpůsobil všem požadavkům na univerzální a trvanlivou květinu. Tři rudé karafiáty s kouskem asparágusu zabalené v celofánu byly nejprodávanějším artiklem ve všech květinářstvích předlistopadové éry. Paradoxem přitom je, že o bohatý sortiment vyšlechtěných karafiátů se zasloužili pěstitelé především v USA a říkalo se mu americký karafiát. Karafiáty se v té době pěstovaly i u nás ve sklenících po celé republice. I fakt, že naši pěstitelé dokázali vyprodukovat statisíce karafiátových květů nepřetržitě během celého roku, k jejich tehdejší oblibě přispěl. Byly levné a snadno dostupné.

První roky po revoluci

Ale co naplat, původně oblíbené rudé karafiáty, jako symbol prolité krve dělníků, upadly po roce 1989 v nemilost a nikdo je nechtěl kupovat. Ostatní barvy jako růžová, bílá, žlutá, oranžová, nebo dokonce žíhané varianty na tom byly o trochu lépe, ale v prvních porevolučních letech nebyl moc zájem ani o ně. Obrovské skleníky s karafiáty se zrušily, o karafiáty nikdo nestál. Původně oblíbený Mezinárodní den žen, při jehož příležitosti snad každá žena dříve dostávala kytičku karafiátů, se přestal slavit. Přinést ženě kytici karafiátů se v té době považovalo snad přímo za neúctu a prohřešek proti bontonu. Nad osudem karafiátů se u nás začala stahovat mračna…

Současnost karafiátům opět přeje

Postupem času jsme karafiátům opět začali přicházet na chuť a v současné době opět patří spolu s růžemi mezi nejčastěji kupované květiny. Zasloužily se o to především nové odrůdy, kterým se prostě nedalo odolat, ale i mladá generace, která si už karafiáty nespojuje s předlistopadovým obdobím, ale oceňuje především jejich barevnou variabilitu a trvanlivost. Jen málokterá květina vydrží tak dlouho bez vody, ale i ve vodě ve váze. Karafiáty jsou také výjimkou mezi ostatními květinami z květinářství. Zachovávají si výraznou vůni, což se o většině ostatních květin z velkopěstíren bohužel říci nedá.

Velkopěstitele karafiátů už u nás bohužel nenajdete. Karafiáty se jako většina ostatních květin dovážejí z holandské květinové burzy, kam je dodávají hlavně pěstitelé z Kolumbie, která je největším producentem karafiátů na světě. Kromě toho na pultech květinářství najdete karafiáty z Itálie, Španělska a Turecka. Na cestu se karafiáty zchlazují, ošetřují proti odvodnění a balí do papírových krabic. Původně u nás pěstované květiny tedy musí urazit dlouhou trasu přes celou zeměkouli, která trvá 5–7 dní, než si je můžeme koupit a přinést domů.

Jak pečovat o karafiáty ve váze

Pokud je to nutné, zvládnou karafiáty i celodenní aranžmá na sucho, ale ve váze s vodou vydrží dokonce až 3 týdny.

  • Karafiáty před vložením do vázy s vodou nově seřízněte asi o 2–3 cm a odstraňte všechny spodní listy, na které by dosahovala voda.
  • Karafiáty by neměly stát hned vedle mísy s ovocem, ze kterého se při pokračujícím dozrávání uvolňuje ethylen, na který jsou tyto květiny velmi citlivé.
  • Vázu umístěte alespoň na noc do nejchladnějšího pokoje nebo na chodbu a každý druhý den vyměňte květinám vodu.

Zdroj: https://www.klatovy.cz/klatovy/fr.asp?tab=snet&id=9469; https://www.ceskestavby.cz/rostliny/karafiat-dianthus-hvozdik.html


Přečtěte si také