Zahrada

3. října 2019 11:00

Lenka Valjentová

Karel Gott dal symbolicky své jméno vzácnému stromu

Karel Gott, vzácný člověk a výjimečný zpěvák, si zkusil také i jinou profesi – zahradničení! V pražské Botanické zahradě před deseti lety zasadil svůj strom – vzácnou wollemii vznešenou, krásný starobylý jehličnan, který teprve nedávno objevili v Austrálii. Legenda české populární hudby Karel Gott tak dal obrazně řečeno své jméno jednomu z nejvzácnějších stromů na světě. Prozradíme, jak wolemie vznešená vypadá a kde tuhle raritu uvidíte.

Wolemie vznešená (Wollemia nobilis) je vzácný druh starobylé jehličnaté dřeviny, který podle zkamenělin běžně rostl před 200 miliony let. Je to jediný žijící druh rodu wolemie. Národní park Wollemi, kde v roce 1994 David Noble, strážce a terénní pracovník národních parků a rezervací Nového Jižního Walesu, objevil strom vhlubokém, odlehlém kaňonu ukrytý mezi pískovcovými skalami, je vzdálený pouhých 200 kilometrů od největšího australského města Sydney. Přesné místo výskytu wolemie vpřírodě se od té doby tají. Tato událost má pro botanický svět význam srovnatelný shodnotou objevu vzácné lalokoploutvé ryby latimérie podivné (Latimeria chalumnae) pro zoologii a někteří vědci to přirovnávají kpřípadnému nálezu živého dinosaura. Věda do objevu živé dřeviny znala pouze fosilie vyhynulých příbuzných. Česky seWollemia nobilisponěkud nelogicky nazývá wolemie vznešená na základě nesprávné úvahy, že druhové jméno bylo zvoleno zlatinskéhonobilis(vznešený). Slovonobilisje však odvozené od jména objevitele tohoto stromu.

Jak strom Karla Gotta vypadá

Wolemie je jehličnan s atraktivním, obrovským, neobvyklým a tmavě zeleným jehličím, s živě působící kůrou, mnoha výhonky a pozoruhodným kmenem. Nejvyšší wolemie vznešená rostoucí ve volné přírodě má výšku nad 40 metrů a průměr hlavního kmene je 1,2 metru. Wolemie se dá snadno množit řízkováním, čehož vědci využili a wolemii začali vysazovat na různá místa po celém světě, základní osu tvoří botanické zahrady a některá města. Pěstováním wolemie se zabývá specializovaná školka a výtěžek zkomerčního prodeje slouží hlavně kochraněWollemie nobilisve volné přírodě, kde se nachází okolo sta exemplářů.

Jak wolemii vznešenou pěstovat

U nás se tenhle prastarý jehličnan asi hned tak běžně na zahradách pěstovat nebude, protože snáší teploty jen do –8 °C. Pokud si tedy wolemii vznešenou pořídíme, musíme počítat spěstováním vnádobách a přemisťováním na zimu do teplejšího prostředí. Na světlém a chráněném místě roste rychle, dává přednost lehké, kyselejší půdě.

Kde strom Karla Gotta uvidíte

Karel Gott vysazením wolemie vznešené podpořil světově unikátní projekt trojské botanické zahrady Kořeny osobností, který má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také tonejlepší, covytvořil člověk, ať již voblasti kulturní, sportovní čivědecké. Ukaždého stromu senachází cedule snázvem stromu čirostliny ajménem osobnosti, kterásázela. Nechybí ani krátký popis rostliny čistromu aživotopis osobnosti, její fotografie aautogram. Kromě Karla Gotta tu má svou rostlinu např. Věra Čáslavská, Jiří Menzel, Miloš Forman, Madeleine Albrightová, sir Nicholas Winton čiPavel Nedvěd. V pražské botanické zahradě můžeme vidět také rostliny čidřeviny nesoucí jméno Tomáše Bati, Alfonse Muchy čiOtto Wichterleho.

Přečtěte si další články o Karlu Gottovi:

Podobné články


Přečtěte si také