Bydlení slavných

1. října 2024 08:10

redakce Prima Living

Karel Gott a jeho adresy: Kde prožil dětství a proč se mu nelíbila jeho první vila?

Nezapomenutelný zpěvák Karel Gott, od jehož úmrtí 1. října uplynulo pět let, bydlel na několika adresách. Kdyby zdi uměly mluvit, co by nám asi řekly? Ony ale přesto vyprávějí. Už tím, jak vypadala sídla Karla Gotta, leccos o svém majiteli prozrazují.

Pokud by chtěl někdo umístit pamětní desku na Mistrův rodný dům, měl by problém. Rané dětství totiž prožil v plzeňské Nepomucké ulici v domě, který na sklonku druhé světové války zničila americká bomba během náletu na Škodovy závody. Tři dny prý tehdy trvalo, než malého Káju, jeho maminku a ostatní nájemníky vysvobodili záchranáři ze sklepa.

NENECHTE SI UJÍT: Bydlení Karla Gotta si prohlédne veřejnost. Vdova Ivana otevře vilu na Bertramce všem

Z Plzně do Prahy

Gottovi se pak přestěhovali o dům dál, ale jen na čas. V červenci 1948 vyměnili západočeskou metropoli za Prahu. V rodinném domku v Okrouhlické ulici číslo 20 v Kobylisích prožíval Gott těžké začátky své kariéry, když šel po šichtě v ČKD zpívat do kavárny Vltava a pak se tajně plížil domů, aby ho přísný tatínek, který s jeho zpíváním dlouho nesouhlasil, neviděl. Tady také pořádal první poslechové diskotéky pro přátele. Když se zábava během večera v jeho pokoji dostala do plného proudu, Karlova maminka to prý špatně snášela.

Karel Gott se proto později rozhodl pořídit nový dům pro sebe i pro rodiče, kde by ale žili každý v oddělené části. To si mohl dovolit poté, co prorazil v západním Německu s prvním elpíčkem Die Goldene Stimme aus Prag a kdy tam absolvoval velké turné, za něž získal velmi slušné peníze.

První vila nevyhovovala

V roce 1969 oslovil architekta a bývalého olympionika Jiřího Siegela, známého stavbou sportovní haly Folimanka či areálu Zadov na Šumavě, aby mu vyprojektoval dvougenerační dům. Ten ho pojal jako americký bungalov s dřevěným stropem v obýváku, který byl tehdy technologicky na nejvyšší možné úrovni. Dům byl však z větší části zapuštěný do terénu a bylo v něm vlhko, což Gottovi nedělalo dobře na hlasivky. Gottovi v něm vydrželi pouhé tři roky. Poté ho prodali tehdejšímu ministru Karlu Polákovi a odstěhovali se na Bertramku.

Vila na Bertramce

Elegantní smíchovskou vilu si v roce 1912 nechal postavit hudební nakladatel Mojmír Urbánek mladší jen kousek od usedlosti, kam chodil za svých pobytů v Praze komponovat slavný W. A. Mozart. V této vile, zařízené ve stylu art deco, prožil Mistr největší část svého života, tady zažíval romantické večery se svými láskami a nakonec tu i vychoval své dvě dcery.

PŘEČTĚTE SI: Nemovitosti Karla Gotta: Jevany prodal za 20 milionů, vilu na Bertramce koupil za 400 tisíc

Vila Bertramka se v brzké době promění v unikátní muzeum. Vdova Ivana v něm má v plánu vystavit všech dvaačtyřicet zpěvákových slavíků, dále zlaté, platinové i diamantové desky, které během kariéry získal, nebo jiné vzácné trofeje. K vidění budou také Gottovy nejmilejší starožitné kousky. Na stěnách bude možné prohlédnout si obrazy, které maloval, a z terasy se pokochat výhledem na Hradčany.

Letní sídlo v Jevanech

Spíš pro rodiče než pro sebe pořídil v roce 1969 letní sídlo v Jevanech, kde už měli dům i jeho přátelé Jiří a Ladislav Štaidlovi s rodiči. Karel Gott si zakoupil vilu, kterou nechal postavit pražský továrník Alois Köppel na přelomu dvacátých a třicátých let. Köppelovi v domě bydleli do roku 1947, kdy nemovitost prodali zemědělskému inženýru Ročkovi. Jeho rodina pak vilu obývala až do doby, než si ji zakoupili Gottovi. Přesné datum prodeje vily Gottovým je 12. září 1969.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Pět let od smrti Karla Gotta. Vdova Ivana staví vilu za 68 milionů. Jak to má s láskou?

V Jevanech se líbilo především Gottově mamince Marii, která tu také v roce 1977 zemřela. Jelikož zpěvák vilu příliš neužíval, prodal ji v roce 1988 společnosti Narex, aby ji o osm let později získal opět do vlastnictví. Znovu ji prodal v roce 2005 podnikateli Janu Moťovskému, který tu zřídil muzeum Gottland. Jenže v srpnu 2008 podnikatel zmizel beze stopy a následně skončil i Gottland.

Emotivní ukázky z filmu Karel:

Zdroj: Příběhy domů slavných - Na známé adrese, Blanka Kovaříková

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott bydlení vila dětství Jevany Bertramka Jiří Siegel umění a zábava umění, kultura, zábava a média

Přečtěte si také