Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Kde získat rouby pro citrusy?

Ze semínka vám vyroste malý citrus. Pak ho ale musíte naroubovat.
Vydáno: 09.11.2014
Citrusy v zimě vyžadují chlad
Citrusy v zimě vyžadují chlad Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud chcete začít s citrusy, nejlepší způsob je zasadit semínko z dobře vyzrálé mandarinky nebo pomeranče. Až bude stonek rostlinky cca 4 mm tlustý, můžete začít uvažovat o roubování.

Začínající pěstitel si sotva poradí s roubováním, lepší je poradit se se zkušeným citrusářem. Roubování je podobné jako u všech ostatních rostlin a stromů. V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub.

Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie. Takto roubovanou rostlinku dobře zakryjte igelitem nebo seřízlou PET lahví.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Nespornou výhodou roubování je urychlení plodnosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí už za dva až tři roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která nejvíce vyhovuje podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.

A teď to nejdůležitější. Víte, kde získáte citrusový roub?

Dnes se dají sehnat v každém dobrém zahradnickém supermarketu nebo se spojte se samotnými pěstiteli, kteří se jistě rádi podělí se začínajícím „citrusářem“. Na některých zahradnických výstavách už předem avizují, že po dobu výstavy budou roubovat citrusy.

Citrusy mají původ v jižní Číně a jihovýchodní Asii.

Jak pěstovat citrusy? Rady zkušených pěstitelů

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Krása zeleniny

Carving zeleniny: Naučte se s námi vyřezávat růžičku

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Článek je zařazen v:
Reklama