Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Když papriky začnou v plné sezoně vadnout. Co s tím?

Ohrožená úroda.
Vydáno: 28.08.2014
Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadne
Autor: Marta Pawlicová Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V poslední době jsme svědky vadnutí papriky v plné plodnosti. Na paprikách pěstovaných ve skleníku se na listech nejdříve vytvoří žlutavé skvrny (později při celkovém vadnutí listů až s odstínem do hněda). Žádní živočišní škůdci to nezpůsobují. Pěstitelé se domnívají, že jde o nějakou poruchu výživy nebo virózu. Nestačí totiž všechny listy otrhat a rostlinu tak zmladit. Možná to pomůže jen částečně, ale zase se to vrací. Rostliny i plody přestávají růst, opadávají listy. Jaká je v tomto případě pomoc? Nejde přece zrušit všechen porost při plném růstu plodů.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Podle vyjádření Miloše Kožešníka z Českého zahrádkářského svazu u paprik ve skleníku se při vysoké vzdušné vlhkosti často objevuje bakterióza, bohužel není povolen žádný přípravek na ochranu, prevence je ve vzdušnosti porostu. Problém je, že vysoká vzdušná vlhkost je při silných deštěch i ve venkovních porostech, dennodenní deště nedávají možnost porostu oschnout a ani použít chemickou ochranu. Dříve byl povolen Cryptonal Liguid na bázi mědi, je pravda, že měďnaté přípravky šíření bakterióz mohou výrazně omezit, ale doporučit to nelze, neboť k tomu není žádný přípravek povolen – viz zákon o rostlinolékařské péči. Vstupem do EU byly některé doposud používané přípravky zakázány a některé mohou používat jen profesionálové, zahrádkáři nikoliv.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

478986341

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?


Jak se vadnutí projevuje? Rostlina začne vadnout zespodu a často celá zasychá. Původcem jsou pravděpodobně houby Fusarium Oxysporum, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahlie nebo Sclerotinia sclerotiorum. Poněvadž není snadné určit, která z hub chorobu způsobila, je důležitá spíše prevence než ochrana fungicidem. Proto platí – nikdy na jednom pozemku po sobě nepěstujeme plodovou zeleninu. Používáme rezistentní odrůdy a dezinfikujeme půdu. Neexistuje žádný účinný fungicid, který by po výskytu choroby zabral.

Lze doporučit přípravek PREVICUR 607 SL proti padání klíčících rostlin jako prevence v době hned po výsadbě.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Jak pěstovat ačokču

Ačokča je paprikookurka: Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

cuketa

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Podívejte se na skvělé nápady, jak ji připravit

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama