Zahrada

28. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Když papriky začnou v plné sezoně vadnout. Co s tím?

Ohrožená úroda.

V poslední době jsme svědky vadnutí papriky v plné plodnosti. Na paprikách pěstovaných ve skleníku se na listech nejdříve vytvoří žlutavé skvrny (později při celkovém vadnutí listů až s odstínem do hněda). Žádní živočišní škůdci to nezpůsobují. Pěstitelé se domnívají, že jde o nějakou poruchu výživy nebo virózu. Nestačí totiž všechny listy otrhat a rostlinu tak zmladit. Možná to pomůže jen částečně, ale zase se to vrací. Rostliny i plody přestávají růst, opadávají listy. Jaká je v tomto případě pomoc? Nejde přece zrušit všechen porost při plném růstu plodů.

Podle vyjádření Miloše Kožešníka z Českého zahrádkářského svazu u paprik ve skleníku se při vysoké vzdušné vlhkosti často objevuje bakterióza, bohužel není povolen žádný přípravek na ochranu, prevence je ve vzdušnosti porostu. Problém je, že vysoká vzdušná vlhkost je při silných deštěch i ve venkovních porostech, dennodenní deště nedávají možnost porostu oschnout a ani použít chemickou ochranu. Dříve byl povolen Cryptonal Liguid na bázi mědi, je pravda, že měďnaté přípravky šíření bakterióz mohou výrazně omezit, ale doporučit to nelze, neboť k tomu není žádný přípravek povolen – viz zákon o rostlinolékařské péči. Vstupem do EU byly některé doposud používané přípravky zakázány a některé mohou používat jen profesionálové, zahrádkáři nikoliv.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Jak se vadnutí projevuje? Rostlina začne vadnout zespodu a často celá zasychá. Původcem jsou pravděpodobně houby Fusarium Oxysporum, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahlie nebo Sclerotinia sclerotiorum. Poněvadž není snadné určit, která z hub chorobu způsobila, je důležitá spíše prevence než ochrana fungicidem. Proto platí – nikdy na jednom pozemku po sobě nepěstujeme plodovou zeleninu. Používáme rezistentní odrůdy a dezinfikujeme půdu. Neexistuje žádný účinný fungicid, který by po výskytu choroby zabral.

Lze doporučit přípravek PREVICUR 607 SL proti padání klíčících rostlin jako prevence v době hned po výsadbě.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky nemoc skleník prevence plodová zelenina paprika Český zahrádkářský svaz

Přečtěte si také