návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Když papriky začnou v plné sezoně vadnout. Co s tím?

zidkovm , Vydáno: 28.08.2014
Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadne
Autor: Marta Pawlicová Není to škoda? Taková úroda a teď paprika vadne
Ohrožená úroda.

reklama

V poslední době jsme svědky vadnutí papriky v plné plodnosti. Na paprikách pěstovaných ve skleníku se na listech nejdříve vytvoří žlutavé skvrny (později při celkovém vadnutí listů až s odstínem do hněda). Žádní živočišní škůdci to nezpůsobují. Pěstitelé se domnívají, že jde o nějakou poruchu výživy nebo virózu. Nestačí totiž všechny listy otrhat a rostlinu tak zmladit. Možná to pomůže jen částečně, ale zase se to vrací. Rostliny i plody přestávají růst, opadávají listy. Jaká je v tomto případě pomoc? Nejde přece zrušit všechen porost při plném růstu plodů.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Podle vyjádření Miloše Kožešníka z Českého zahrádkářského svazu u paprik ve skleníku se při vysoké vzdušné vlhkosti často objevuje bakterióza, bohužel není povolen žádný přípravek na ochranu, prevence je ve vzdušnosti porostu. Problém je, že vysoká vzdušná vlhkost je při silných deštěch i ve venkovních porostech, dennodenní deště nedávají možnost porostu oschnout a ani použít chemickou ochranu. Dříve byl povolen Cryptonal Liguid na bázi mědi, je pravda, že měďnaté přípravky šíření bakterióz mohou výrazně omezit, ale doporučit to nelze, neboť k tomu není žádný přípravek povolen – viz zákon o rostlinolékařské péči. Vstupem do EU byly některé doposud používané přípravky zakázány a některé mohou používat jen profesionálové, zahrádkáři nikoliv.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

478986341

Jak přemoci plíseň okurkovou, která dokáže zničit celou úrodu okurek během pár dní?


Jak se vadnutí projevuje? Rostlina začne vadnout zespodu a často celá zasychá. Původcem jsou pravděpodobně houby Fusarium Oxysporum, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahlie nebo Sclerotinia sclerotiorum. Poněvadž není snadné určit, která z hub chorobu způsobila, je důležitá spíše prevence než ochrana fungicidem. Proto platí – nikdy na jednom pozemku po sobě nepěstujeme plodovou zeleninu. Používáme rezistentní odrůdy a dezinfikujeme půdu. Neexistuje žádný účinný fungicid, který by po výskytu choroby zabral.

Lze doporučit přípravek PREVICUR 607 SL proti padání klíčících rostlin jako prevence v době hned po výsadbě.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Jak pěstovat ačokču

Ačokča je paprikookurka: Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

cuketa

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Podívejte se na skvělé nápady, jak ji připravit

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka třepenitá neboli fimbra kultivar Show n Tell

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

reklama

reklama

Přečtěte si také