Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?

Plíseň okurková se k nám dostává vzdušnými proudy až z jižní Evropy.
Vydáno: 08.08.2014
478986341
478986341
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejnebezpečnější nemocí okurek je plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis). Škodí nejen na okurkách nakládačkách, ale napadá i salátovky, melounky a dýně.

Toto houbové onemocnění se zpočátku vyvíjí docela nenápadně. Na dospělých listech se objevují žlutavé skvrny, které jsou ostře ohraničené žilkami tak, že na listu vytvářejí nápadnou mozaiku. Na rubové straně listu však často nejsou patrné šedavé povlak a výtrusy. Postupně se však původně drobné skvrny rozrůstají, až nakonec splynou do velkých celků. Napadené listy začínají rychle usychat a celá rostlina postupně hyne. Původce choroby u nás nepřezimuje, ale každoročně se k nám dostává vzdušnými proudy z jižní Evropy. Podmínkou infekce je vlhkost listů a teploty v rozmezí 20 až 25 ˚C. Choroba dokáže během několika dnů zcela zlikvidovat porosty okurek.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Před napadením, zvláště v období před začátkem sklizně, lze porosty preventivně chránit chemicky. Jako nejlepší se ukázaly přípravky Aliette, Acrobat, Curzate, Previcur aj.

Proti plísni se lze bránit nejen chemicky. Je možno uspíšit dobu sklizně časným výsevem nebo i výsadbou sazenic, a tak sklidit potřebné množství ještě před hlavním nástupem plísně. Také Vertiko systém – pěstování na síti či na provázkách, tedy vedení rostlinek do výšky, je velice účinné. Listy výše nad zemí osychají mnohem rychleji, než na zemi, a tak se plíseň nemůže tak silně šířit. Oba postupy jsou ovšem pracné.

Další užitečné pěstitelské rady najdete v naší Encyklopedii.Naštěstí současně existují i takové druhy okurek, které jsou vůči této plísni odolné. Nelze na to však spoléhat a v případě vyššího rozsahu postižení našeho porostu na zahrádce nebo ve skleníku pak přichází na řadu jedině chemická ochrana.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Jaké máte nejraději

Zavařujeme zeleninu: Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Okurka je teplomilná rostlina

Jak pěstovat okurky? Tato pravidla byste měli dodržet

Jiřinka/Dahlia

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Článek je zařazen v:
Reklama