8. srpna 2014 04:40
Markéta ZídkováJak přemoci plíseň okurkovou, která dokáže zničit celou úrodu okurek během pár dní?
Plíseň okurková se k nám dostává vzdušnými proudy až z jižní Evropy. Během pár dní dokáže zlikvidovat celý porost okurek. Pomáhá chemie či speciální způsoby pěstování okurek. Zároveň se podařilo vyšlechtit kultivary odolné plísni okurkové. Ani u nich není ale ochrana stoprocentní. Plísni se daří během chladnějšího a vlhčího léta.
Nejnebezpečnější nemocí okurek je plíseň okurková (Pseudoperenospora cubensis), která se objevuje většinou až koncem sezony. Navíc nenapadá jen okurky, ale i další druhy zeleniny.
Plíseň okurková ohrožuje:
Jak poznat plíseň okurkovou?
Toto houbové onemocnění se zpočátku vyvíjí docela nenápadně. Na dospělých listech se objevují žlutavé skvrny, které jsou ostře ohraničené žilkami tak, že na listu vytvářejí nápadnou mozaiku. Na rubové straně listu však často nejsou patrné šedavýpovlak a výtrusy. Postupně se však původně drobné skvrny rozrůstají, až nakonec splynou do velkých celků. Napadené listy začínají rychle usychat a celá rostlina postupně hyne. Původce choroby u nás nepřezimuje, ale každoročně se k nám dostává vzdušnými proudy z jižní Evropy. Podmínkou infekce je vlhkost listů a teploty v rozmezí 20 až 25 ˚C.
plíseň okurková Zdroj: iStock
Proč je plíseň okurková nebezpečná?
Toto houbové onemocnění dokáže okurky i další druhy zeleniny likvidovat v rekordním čase. Zatímco u časté plísně rajčat máme čas zasáhnout, plíseň okurková zničí porosty okurek během několika dnů. Čeká vás pak pohled na šedavé mrtvolky, ze kterých úroda opravdu nebude.
Jak okurky před plísní chránit?
Před napadením, zvláště v období před začátkem sklizně, lze porosty preventivně chránit chemicky.
Jako nejlepší se ukázaly přípravky:
- Aliette
- Acrobat
- Curzate
- Previcur
Jak se bránit plísni bez chemie?
Proti plísni se lze bránit nejen chemicky. Je možno uspíšit dobu sklizně časným výsevem nebo i výsadbou sazenic, a tak sklidit potřebné množství ještě před hlavním nástupem plísně. Také Vertiko systém – pěstování na síti či na provázkách, tedy vedení rostlinek do výšky, je velice účinné. Listy výše nad zemí osychají mnohem rychleji, než na zemi, a tak se plíseň nemůže tak silně šířit. Oba postupy jsou ovšem pracné.
plíseň okurková 2 Zdroj: iStock
Rezistentní kultivary jsou také řešením
Cestou, jak se alespoň částečně plísni bránit, je pěstovat rezistentní kultivary. Pokud pěstujeme okurky v menším množství, odolné kultivary by plíseň neměly chytit vůbec. Pokud pěstujeme zeleninu ve velkém, rezistentní kultivary alespoň dokážou plísni odolávat déle a my máme čas zasáhnout (například likvidací napadených rostlin).
Odolné kultivary existují také pro některé druhy melounů a dýní. Nelze ale spoléhat na stoprocentní účinnost, tu má většinou jen chemická odchrana zeleniny...
(mw)