reklama

Nechte růst kopřivy! Přilákají motýly a poskytnou potravu housenkám

Simona Sedláčková
30. června 2020
Patříte mezi pečlivé zahradníky či zahrádkáře, kteří na svých záhonech, ani kolem nich, nestrpí ani náznak šířících se plevelů a například kopřivy okamžitě a nemilosrdně likvidují? Možná byste měli vzít kopřivy na milost a nechat jim někde v koutku zahrady trochu prostoru. Dokážou totiž nalákat do zahrady nádherné motýly, babočky. Jejich housenky kopřivami nikdy nepohrdnou!
reklama

Kdo by je nemiloval! Nádherní motýli, poletující nad barevnými záhony květin… Představa jistě krásná, ale aby knám na zahradu zavítali motýli, musí ktomu mít důvod. Především vyhledávají nektar květů a například babočky milují i sladkou šťávu přezrálého ovoce nebo dokonce mízu ovocných stromů. Svá vajíčka však kladou hlavně na obyčejné kopřivy. Protože larvy baboček – housenky – se živí požíráním listů kopřiv. Jednotlivé babočky mají v oblibě i jiné rostliny, ale kopřivy jsou hned několika těmto atraktivním motýlům společné.

Vnaší republice žije relativně hodně motýlů, jejich populace však rapidně klesá, především vdůsledku zhoršování životního prostředí. Některé babočky, především babočka paví oko, babočka admirál a babočka osiková, zatím patří knašim nejběžnějším motýlům. Aby tomu tak bylo i nadále, měli bychom jim věnovat aspoň kousek znašeho prostoru. Není to tak složité! Vysaďte rostliny, které motýly přitahují a zkuste i přetrpět pohled na zahradní kout plný kopřiv.

Babočka paví oko (Inachis io L.)

Jeden znašich nejkrásnějších denních motýlů, který se spokojí sněkolika trsy kopřivy, která zajistí potravu jeho potomstvu. Dospělého motýla můžeme potkat na květinách, na přezrálém ovoci i na poraněných stromech, kde saje vytékající mízu. Najdeme je na horách i vnížinách, od Velké Británie po Japonsko. Nepřehlédnutelné skvrny na křídlech připomínají paví pera, proto je snad ve všech jazycích odvozeno jméno této babočky právě od páva.

Housenky žijí na kopřivách i na ostružiníku a na chmelu, ale i na mnoha dalších rostlinách.

Babočka admirál (Vanessa atalanta L.)

Další krasavec zrodu baboček, který patří kvýborným letcům a podniká dlouhé cesty. Patří do skupiny tažných motýlů. Můžete ho potkat vnížinách, ale vystupuje i vysoko do hor. Žije téměř vcelé Evropě, včetně oblastí kolem polárního kruhu, je znám vSeverní Americe, na Kanárských ostrovech i vseverní Africe. Pro svou obživu vyhledává přezrálé a na zem spadlé ovoce, především hrušky a švestky a hoduje často i na míze poraněných stromů.

V našich končinách babočka admirál většinou nepřezimuje, přilétá knám zjihu, ale množí se u nás na kopřivách, někdy i na bodlácích. Vylíhlí motýli se na zimu stěhují zpět na jih.

Babočka bodláková (Vanessa cardui L.)

Svýjimkou Jižní Ameriky se vyskytuje téměř všude po světě. U nás ji můžeme vidět na polích i na strništích, votevřené krajině, lesům se vyhýbá. Patří také ktažným motýlům. Do středních Čech přilétá většinou vkvětnu, po dlouhém letu zjižní Evropy.

Housenka babočky bodlákové žije na kopřivách, ale samozřejmě, jak už její jméno napovídá, i na bodlácích a pcháčích.

Babočka kopřivová (Aglais urticae L.)

Její starší jméno je babočka žahavková a potkat ji můžete vzahradách, vměstských parcích, na polích i na okrajích lesů. Vyskytuje se vcelé Evropě, kde i přezimuje. Babočku kopřivovou tak můžete potkat téměř po celý rok, zimu přečkává vdutinách stromů, vjeskyních, na půdách i ve sklepech domů.

Už podle jména jména poznáte, že housenky se živí především na kopřivách, ale výjimečně i na chmelu.

Babočka síťkovaná (Araschnia levana L.)

Tento půvabný motýlek je nejmenší zbaboček, které u nás můžete potkat a zároveň patří knejzajímavějším. Tvoří totiž sezonní formy, jeho křídla jsou pokaždé jiná, podle toho, ve kterém ročním období se motýlci vylíhnou. Jarní pokolení mívá křídla zbarvená převážně do oranžova.

Motýlci, kteří se vylíhnou vlétě mají křídla vhnědých tónech sbílými skvrnami. Babočka síťkovaná žije od západní Evropy po Japonsko a Koreu.

Housenky najdete právě na kopřivách, kde žijí zprvu pospolitě, později osamoceně, asi jeden měsíc.

Babočka bílé C (Polygonia c-album L.)

Babočka, která dostala své jméno podle bílé skvrnky na rubu křídel, je zatím rozšířena po celém našem území, od nížin do hor. Má ráda lesnatější území se zachovalou přírodou, ale najdete ji i na zahradách a na polích, a to od Velké Británie po Japonsko.

I tento druh babočky klade svá vajíčka na listy kopřiv, ale i na chmel. Housenky tu pak žijí a listy požírají, dokud se nezakuklí.

Víte, které rostliny vysadit na zahradu, aby byla přitažlivá nejen pro motýly, ale i pro včelky a čmeláky?

Kopřivy jsou užitečné nejen pro motýly, ale i pro nás! Víte, jak je využít?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama