Zahrada

24. dubna 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Zahrada plná motýlů: Sen, který vám těchto 10 květin pomůže uskutečnit

Umíte si představit tu krásu? Projdete se po své vlastní zahradě a cestou potkáte pravé létající šperky z říše hmyzu, babočky i otakárky… Motýlů bohužel ubývá nejen v zahradách, ale i ve volné přírodě. Výsadbou správných trvalek i letniček můžete pomoci motýlům, aby měli dostatek vhodné potravy. Odmění se vám za to opylením rostlin, se kterými si jiný hmyz neporadí.

Motýli vohrožení

Dříve se vnašich krajích vyskytovalo více než 150 původních druhů motýlů. Bohužel polovina znich patří mezi ohrožené druhy a některé druhy už dokonce vymřely. Příčinou je například příliš intenzivní zemědělská výroba, používání pesticidů a insekticidů, pěstování monokultur na polích, ale i vlesích (smrkové lesy), zánik květnatých luk, mezí a remízek.

Pěstováním květin, na kterých motýli rádi hodují, můžeme krásnému a užitečnému hmyzu významně pomoci klepšímu životu. Motýli se vám bohatě odmění. Pro některé typy květů jsou totiž jedinými možnými opylovači, zejména pokud pestíky a tyčinky vyčnívají zkvětu daleko do prostoru nebo u květů trubkovitého tvaru, kam včely svým sosákem nedosáhnou. Motýli dokážou přenášet pyl na sosáku, na hrudi i na křídlech.

Ze života motýlů

  1. Víte, že motýlí sosáček se knektaru natáhne už ve chvíli, kdy se motýl nožkami dotkne květu či ovoce? Motýli totiž mají chuťové receptory i na nožkách.
  2. Uši motýli nemají, ale zvukové vlny vnímají pomocí bubínkových orgánů, které mají například na křídlech.
  3. Mezi sebou motýli komunikují pomocí křídel. Mají na nich váčky sferomony, které mají za úkol přilákat partnera.
  4. Místo nosu mají motýli tykadla, na kterých jsou umístěny čichové senzory.

Jaké rostliny pěstovat, pokud chcete přilákat do své zahrady motýly: letničky

Ostálka, cínie (Zinnia)

Známé letničky milují slunečné umístění a propustnou půdu a nesnášejí chladné a mokré počasí, ale ani přílišné sucho. Můžete je předpěstovat i vysévat vdubnu přímo na záhon, semena rychle klíčí. Kvetou od června do října.

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica)

Nenáročná letnička, která miluje slunce a spíše sušší a kamenitou půdu. Nesnáší přesazování, vysévá se tedy přímo na záhon, vprvní polovině dubna.

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus)

Popínavá letnička pro umístění na slunci, do lehké a propustné půdy. Vysévá se vdubnu, přímo na záhon a vykvétá od června do září.

Astra čínská (Callistephus chinensis)

Oblíbená letnička, pěstovaná především křezu. Má ráda hlinitopísčitou půdu, dobře propustnou. Nesnáší čerstvý chlévský hnůj! Většinou se předpěstovává koncem března ve skleníku nebo doma za oknem, na záhon se přesazuje vkvětnu. Dá se pěstovat i zpřímého výsevu koncem dubna.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Poměrně málo známá letnička skulovitým květenstvím. Ve své domovině je trvalkou, u nás většinou letničkou. Vysévá se vbřeznu do skleníku. Je nenáročná na půdu a velmi snadno se množí samovýsevem.

Jaké rostliny pěstovat, pokud chcete přilákat do své zahrady motýly: trvalky

Šalvěj (Salvia)

Zahradní trvalka pro slunná stanoviště a sušší propustné půdy. Šalvěj vykvétá včervnu, nejčastěji modrofialovou barvou, ale může být i bílá nebo růžová. Po odkvětu ji sestřihněte, vykvete ještě jednou.

Flox, plamenka (Phlox)

Oblíbené trvalky se pěstují vnízké formě jako polštářovité skalničky, které vykvétají brzy na jaře, nebo ve formě vysoké jako známé květiny našich babiček. Obě formy mají rády slunečné stanoviště a množí se nejčastěji dělením trsů.

Kopretina (Leucanthemum)

Vyžadují úrodnou hlinitou půdu a vykvétají koncem května. Kopretiny jsou náchylné kvymrzání, jako prevence se doporučuje každý druhý až třetí rok trsy rozdělit. Kopretiny jsou vhodné křezu.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Většinou krátkověká trvalka má ráda časté dělení trsů, slunečné umístění a propustnou půdu. Pěstuje se jako léčivka na podporu imunity.

Řebříček (Achillea)

Nenáročná trvalka pro sušší, propustné půdy má ráda umístění na plném slunci. Množí se nejčastěji dělením trsů. Květenství se často využívá do suchých vazeb.


Přečtěte si také