Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Kdyby lidé věděli, jak je kopřiva léčivá, rozhodně by se jí nevyhýbali. Bohužel ji většina z nás má spojenou jen s prevencí revmatismu a očistnou kůrou v podobě pití čaje. Kopřiva toho přitom umí nesrovnatelně víc.
Vydáno: 08.04.2017
Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost
Autor: iStock Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

„Mami, já jsem spálila o kopřivu.“ „To nevadí, aspoň nebudeš mít revma.“ Kolik z nás slyšelo v dětství stejnou moudrost a teď ji předáváme svým dětem. A ani kolikrát nevíme, jak moc pravdivá ta slova jsou. Skutečnost je ovšem taková, že kopřivy, které všude rostou jako plevel a kterým se lidé obloukem vyhýbají kvůli jejich žahání, jsou téměř zázračné. Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy.

Studie ukázaly, že kopřiva dvoudomá má antioxidační, antimikrobiální, antivředové, stahující a analgetické schopnosti. Už ve  starověku si jich velmi vážili a naši předkové je používali jako diuretikum a na ošetření bolestivých svalů a kloubů, ekzémů, artritidy, dny a chudokrevnosti. V současné době se používají především k léčbě močových problémů, na léčbu alergií a při bolestech kloubů.

Kopřiva je plevel, která má ráda půdu chudou na živiny
Autor: iStock Kopřiva je plevel, která má ráda půdu chudou na živiny

Artróza a bolesti kloubů

Artritida se projevuje bolestí kloubů, obvykle v rukách, kolenou a kyčlích, v některých případech však bolí i záda. Kopřiva umožňuje nemocným, aby mohli omezit léky plné steroidů, jejichž dlouhodobé užívání může způsobit řadu závažných nežádoucích účinků. Studie totiž ukazují, že aplikace listů kopřiv na postižené místo dokáže zmenšit bolest a dokonce pomáhá s léčbou.

Senná rýma

Čím dál víc lidí během trpí projevy alergie – rýma, kýchání, svědění a další zdravotní problémy se během jara a léta objevují. Ale opět si s nimi dokáže poradit kopřiva. Její protizánětlivé vlastnosti mají vliv na celou řadu klíčových receptorů a enzymů. Kopřivu lze používat preventivně a tím předcházet propuknutí symptomů alergie. Kopřiva je totiž skvělým antihistaminikem. Preventivně se doporučuje začít s užíváním 2 až 4 týdny před nástupem alergické sezóny. Nasbírejte mladé listy a uvařte si čaj.

Z kořenů si můžete připravit léčivou tinkturu
Autor: iStock Z kořenů si můžete připravit léčivou tinkturu

Kopřiva i pro pány

V určitém věku se u mužů objeví problémy s prostatou, které se projevují častým nutkáním na močení, přitom však nedostatečným vyprázdněním močového měchýře. Může se objevit i bolestivé močení či snížení průtoku moči. Lékaři si stále ještě nejsou jisti, proč kopřiva zmírňuje některé z těchto příznaků, ale z klických studií vyplývá, že obsahuje nějaké chemické látky, které mají vliv na hormony způsobující problémy. Také bylo prokázáno, že extrakt z kořene kopřivy dokáže zpomalit nebo zastavit šíření rakovinných buněk na prostatě.

Další účinky kopřivy:
čistí krev a má vliv na krvetvorbu
podporuje kojení
stimuluje růst vlasů
udržuje vyrovnanou hladinu cukru u diabetiků
pomáhá se zánětem dásní
ulevuje od bolestivé menstruace
stimuluje kontrakce u těhotných žen
léčí bodnut hmyzem
pomáhá se zadržováním vody v těle

Jak kopřivu užívat?

Možností máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost. Teď v časných jarních měsících je ale nejlepší udělat si kopřivové smoothie. Jednoduše přidáte listy kopřivy ke svému oblíbenému ovoci a rozmixujete. Také ji můžete použít při vaření jako bylinku – hodí se do nádivky i polévky.

Listy nyní, kdy mají největší sílu, nasušte a v průběhu zbytku roku si z nich můžete připravovat kopřivový čaj. Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 litru vody pouze spaříme a krátce vyluhujeme. Pro lepší chuť do něj můžete přidat listy maliníku, echinacey či vodilky. Kopřivové listy můžete též připravit stejně jako špenát. Po uvaření chutná podobně jako špenát smíchaný s okurkou. Vařené kopřivy jsou velkým zdrojem vitaminů A, C, bílkovin a železa.

Z kořenů si můžete připravit léčivou tinkturu. Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno  pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalejeme 30-40 procenty žitnou pálenkou a necháme stát čtrnáct dnů  na teplém místě.

Udělejte si jarní kúru

Očistná jarní kúra není jen módním trendem posledních let, pro lidské tělo má mnoho pozitivních účinků. Kopřivy jsou ideálním způsobem, jak svému tělu prospět. Vyzkoušejte očistnou z mladých výhonků kopřiv, kterou můžete zopakovat ještě na podzim. Pijte ráno na lačno, půl hodiny před snídaní, jeden hrnek čaje z čerstvých kopřiv. Také přes den si dejte jeden až dva šálky. Uvidíte, že po takové kúře se budete cítit lehce a nebudete během roku potřebovat žádné léky.

Kúra z kopřivy pomáhá i proto, že pomáhá lidskému tělu doplňovat hladinu železa, která s věkem přirozeně klesá. Nedostatek železa vede k tomu, že se člověk cítí unavený až vyčerpaný.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Jitrocelový sirup

Domácí jitrocelový sirup bojuje s nemocemi. Děti ho budou milovat

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka

Snadno a rychle: Vyrobte si lahodný sirup ze sedmikrásek

Mladé jarní bylinky jsou plné vitamínů a minerálů

Jaké bylinky do nádivky? Kopřiva je klasika, skvělé jsou i sedmikrásky

Článek je zařazen v: zahrada , alergie , plevel , astma , kopřiva

reklama