Zahrada

11. června 2019 08:00

redakce Prima Zoom

5 pravidel, jak správně pěstovat hortenzie. Neděláte tyto základní chyby?

Hortenzie patří k nejžádanějším květinám současnosti. Lákají především bohatými květy a překrásnými barvami. Musíme o ně samozřejmě správně pečovat, jinak se jim u nás líbit nebude. Milují rozptýlené i přímé sluníčko, pokud je umístíme do stínu, budou vybledlé a nevýrazné. Nikdy nesmíme zapomínat na dostatek vody. Zemina by měla být lehčí, živná a s kyselejším PH. Těžké a kamenité půdy zpomalují jejich růst.

Hortenzie jsou velice choulostivé květiny. Nesnášejí mráz, vyžadují výživnou půdu dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí. Nejlépe rostou na chráněném stanovišti v polostínu.

Ideální zemina pro hortenzie

Tyto nádherné květiny špatně snášejí velké množství vápníku, budou velmi vděčné za prodyšnou zeminou spřidanou rašelinou. Kyselost by se měla pohybovat okolo5–6,5 pH. Vtěžkých půdách se jim líbit nebude. Půdu je dobré udržovat vždy vlhkou, ale nepřemokřovat ji. Do směsi přidejte klidně i borovou jehličnanku.

5 pravidel, jakpěstovat hortenzie:

  1. Vždy před příchodem zimy je musíme přikrýt jehličím nebo listím, případně netkanou textilií. To platí především o kořenech, které jsou nejchoulostivější. Když totiž teploty klesnou pod bod mrazu, rostlina, není-li chráněna proti zimě, hyne.
  2. Hortenzie kvetou na starém dřevě. Když výhony zmrznou, obvykle z kořenů vyrazí nové a od jara do podzimu docela pěkně zesílí. Na těch by měly být květy až o rok později. Pokud je to možné, měli bychom proto raději hortenzie vždy před zimou vykopat, vložit do igelitového pytle nebo velkého květináče a dát na chráněné místo, třeba do kůlny nebo garáže, kde tolik nemrzne. Na jaře je pak zase vrátíme na záhon.
  3. Hortenzie stříháme až na jaře, kdy je jasné, kolik toho zima poničila. Zkracujeme silnější jednoleté pruty, které vyrůstají odspodu, na dva až tři páry oček. Zároveň odstřihneme slabé a přebytečné jednoleté výhony a starší větve. Tím získáme větší květenství a celkový vzhled keře.
  4. Přihnojujeme od dubna do srpna a několikrát do roka přidáme čerstvou rašelinu.
  5. Hortenzie potřebují hodně vody, jakmile trpí suchem, vadnou i statné keře.

Jak správně zalévat hortenzie?

Jak jsme již řekli, hortenzie by neměla trpět suchem. Miluje vlhkou půdu, ale musíme dávat pozor, abychom to nepřehnali. Doporučujeme keře zalévat pravidelně. Vlhko vám pomůže udržet i mulčovací kůra nebo zahradní fólie.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také