návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 rad, jak správně zazimovat muškáty. Co byste nikdy neměli dělat?

Vydáno: 14.10.2019
Muškáty
Autor: istock.com Muškáty
Muškát je víceletá rostlina, která našim zahrádkám a balkonům pomůže výrazně na kráse. Údržba pelargonie, jak se muškát odborně nazývá, není vůbec náročná. Chce jen občas zalít. Ale co s ním po sezoně, abychom si ho mohli užívat i příští rok?

reklama

Tato květina patří k nejoblíbenějším truhlíkovým rostlinám a není ani divu, protože je velmi nenáročná na údržbu. Nepotřebuje žádnou speciální péči, bohatě jí stačí, když jí párkrát do týdne zalijeme. Navíc si poradí s každými životními podmínkami.

Podzimní výzdoba truhlíků

Jak a čím si osázet podzimní truhlíky poradí Receptář

Vypěstujte si krásné muškáty a petúnie.

Vypěstujte si letos dokonalé muškáty a petúnie. Jen ať sousedi tiše závidí!

Muškát je nenáročná květina

Muškát kvete obvykle od května do prvních mrazíků, avšak některé druhy vydrží i celý rok. Jeho největším strašákem jsou ranní mrazy, upálení na slunci a přelití. Může také trpět řadou houbovitých plísní. Pokud chceme, aby muškáty mohly dělat parádu i nadcházející sezonu, musíme jim dopřát správnou regeneraci a odpočinek.

Stačí květiny zalít jednou za týden
Autor: istock.com Stačí květiny zalít jednou za týden

Jak tedy postupovat po sezóně:

1. Pozor na první mrazy

Základ všeho je nenechat muškáty zmrznout. I přes to, že muškáty vydrží opravdu hodně, ranní mrazík by je dokázal zcela zahubit. Pokud tedy víte, že by mohla teplota venku spadnout pod nulu, schovejte květiny dovnitř. Je tedy důležité hlídat předpověď počasí. Jestli první mráz už vaší zahradou či balkonem prošel, nezoufejte, pravděpodobně se zatím květinám nic nestalo.

Muškát nemá rád přelévání
Autor: istock.com Muškát nemá rád přelévání

2. Kam s nimi

Největší chybu, kterou můžete dopustit, je nechat muškáty ve tmavém sklepě nebo temné garáži. Muškáty potřebují světlo jako každá jiná rostlina. Ideální teplota se pohybuje mezi 6 až 10 °C. Proto je pro ně nejvhodnějším prostorem například nevytápěná chodba nebo okna v garáži.

Orchideje jsou úžasnou ozdobou domova

5 nejkrásnějších orchidejí: Vypěstujte si je doma. Jak na to?

Vytvořte si létající vázy.

DIY: Vytvořte si závěsné létající vázy na květiny! Na stole zbyde více místa pro dobroty

3. Důležitá je zálivka

Zalévání je samozřejmě velmi důležité. Pelargonie však v zimních měsících potřebují mnohem méně zálivky. Stačí květiny zalít jednou za týden. Později se spokojí se zalitím jen třikrát do měsíce. Muškát nemá rád přelití, proto se snažte zalévat opravdu jen střídmě, jinak chytne plíseň. Až do jara nehnojte.

U vzpřímených muškátů odstraňte uschlé listy
Autor: profimedia.cz U vzpřímených muškátů odstraňte uschlé listy

4. Zimní sestřih

U vzpřímených muškátů odstraňte uschlé listy a květy a odstraňte i nově vyrašené výhonky. Ty odebíráme, protože rostlina potřebuje uchovávat energii, kterou by jí nové výhonky braly. Nejlépe je odstraníte nad kolénkem. Převislé muškáty zkraťte na délku 15 centimetrů a pokračujte stejným způsobem.

5. Kontrola

Pokud vám muškáty během zimního období vykvetou, nebojte se květy vytrhat. Rostlina by mohla být později vysílená. Také ji přemístěte na chladnější místo.

Vypěstujte si krásný vřes.

Zasaďte vřes. Jak na něj, aby vám vydržel od září až do Vánoc?

Které rostliny jsou milovnice horka?

Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?

reklama

Článek je zařazen v: muškáty , pelargonie , pěstování , pěstovat , zahrada , zazimování , zimní zahrada , květiny , rostliny

reklama

Přečtěte si také