14. října 2019 15:55
Markéta KaškováJak správně zazimovat muškáty. Co byste nikdy neměli dělat?
Muškát je víceletá rostlina, která našim zahrádkám a balkonům pomůže výrazně na kráse. Údržba pelargonie, jak se muškát odborně nazývá, není vůbec náročná. Chce jen občas zalít. Ale co s ním po sezoně, abychom si ho mohli užívat i příští rok?
Pelargonie patří k nejoblíbenějším truhlíkovým rostlinám a není ani divu, protože je velmi nenáročná na údržbu. Nepotřebuje žádnou speciální péči, bohatě jí stačí, když jí párkrát do týdne zalijeme. Navíc si poradí s každými životními podmínkami.
Muškát
Muškát kvete obvykle od května do prvních mrazíků, avšak některé druhy vydrží i celý rok. Jeho největším strašákem jsou ranní mrazy, upálení na slunci a přelití. Může také trpět řadou houbovitých plísní. Pokud chceme, aby muškáty mohly dělat parádu i nadcházející sezonu, musíme jim dopřát správnou regeneraci a odpočinek.
Co s muškáty po sezóně
1. Pozor na první mrazy
Základ všeho je nenechat muškáty zmrznout. I přes to, že muškáty vydrží opravdu hodně, ranní mrazík by je dokázal zcela zahubit. Pokud tedy víte, že by mohla teplota venku spadnout pod nulu, schovejte květiny dovnitř. Je tedy důležité hlídat předpověď počasí. Jestli první mráz už vaší zahradou či balkonem prošel, nezoufejte, pravděpodobně se zatím květinám nic nestalo.
2. Kam snimi
Největší chybu, kterou můžete dopustit, je nechat muškáty ve tmavém sklepě nebo temné garáži. Muškáty potřebují světlo jako každá jiná rostlina. Ideální teplota se pohybuje mezi 6 až 10 °C. Proto je pro ně nejvhodnějším prostorem například nevytápěná chodba nebo okna vgaráži.
3. Důležitá je zálivka
Zalévání je samozřejmě velmi důležité. Pelargonie však v zimních měsících potřebují mnohem méně zálivky. Stačí květiny zalít jednou za týden. Později se spokojí se zalitím jen třikrát do měsíce. Muškát nemá rád přelití, proto se snažte zalévat opravdu jen střídmě, jinak chytne plíseň. Až do jara nehnojte.
4. Zimní sestřih
U vzpřímených muškátů odstraňte uschlé listy a květy a odstraňte i nově vyrašené výhonky. Ty odebíráme, protože rostlina potřebuje uchovávat energii, kterou by jí nové výhonky braly. Nejlépe je odstraníte nad kolénkem. Převislé muškáty zkraťte na délku 15 centimetrů a pokračujte stejným způsobem.
5. Kontrola
Pokud vám muškáty během zimního období vykvetou, nebojte se květy vytrhat. Rostlina by mohla být později vysílená. Také ji přemístěte na chladnější místo.
Zdroj: autorský text Markéta Kašková