Zahrada

9. ledna 2015 06:00

Markéta Zídková

Kterému slavnému spisovateli-zahradníkovi patřila tato zahrada? Dnes by se dožil 125 let

Karel Čapek by se dnes, 9. ledna, dožil 125 let. Byl zřejmě jediným zahradníkem, který si ze své vášně utahoval.

Slavný spisovatel Karel Čapek byl známý svou vášní pro zahradničení. I ten, kdo netrpí posedlostí kyprou půdou a novými odrůdami jiřinek, zná jeho knihu Zahradníkův rok. V té Čapek vylíčil snad všechny úchylky zahradníků bez toho, aby si čtenář připadal jako idiot. Bláhové nutkání obracet při prvním tání ještě zmrzlou zeminu popisuje tak sugestivně, až se ke stejnému sklonu sám přiznává. Čtenáře s diagnózou zahrádkáře nenechává ani na chvíli osamoceného, když i zmínky o zlomeném rýči nebo nápady kypřit zeminu dynamitem trousí s nepokrytým zaujetím. Pěstitelům skalek připsal rovnou sektářské uchvácení. „Ano, neboť pěstitel skalky není jenom zahradník, nýbrž sběratel, což ho zařazuje mezi těžké maniaky,“ napsal Čapek, který sám skalku na zahrádce měl.

Bratři Karel (vlevo) a Josef Čapkovi Foto: Profimedia

Zahradník z Čapkova popisu nevycházel právě dobře. Zahradničící spisovatel jej postihoval jako člověka, který „jen zřídka měří přes metr výšky“, jak se hrbí nad záhony, mezi rostlinami neudrží myšlenku ani slib, a vůbec je asociální, když na hosty vystrkuje z okopávaného keříku zadnici. Tím, že se do zahradníků vlídně obul, jim pomohl udržet si od záliby odstup.

O tom, že mu zahradničení v zimě chybělo, není pochyb. „Že se dá v únoru na zahrádce něco dělat? No ba, třeba už i v březnu,“ nastiňoval rozkol, jaký v hlavách zahradníků vyvolává zima a dával tušit, že na tom není jinak. Zahradnické příručky, ženoucí člověka v lednu opravovat na zahradu všemožné konstrukce, mu ale i tak byly pro smích. Prvorepublikové brožury se od těch současných podle všeho zásadně nelišily, když fabulovaly o zpracovatelné půdě, která se mrazem drobí, či suchém místě ve sklepě vhodném k přípravě květináčové půdy. Čapek se netrápil zjištěním, že má sklep plný uhlí, a namísto toho jen myšlenku přemoudřelých teoretiků korunoval představou ložnice s pěknou hromádkou humusu.

V celém Zahradníkově roce je ale důležitá ještě jiná věc. Přestože byl jedním z nich, ani dojatý jarními květy se nesnížil k patosu a krásu zahradničení popisoval s hravou poťouchlostí.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také