Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Správný zahradník ví, že i v lednu ho čeká na zahradě práce

Zahrada v lednu?
Vydáno: 09.01.2016
Nešlapejte na zmrzlou trávu. Dlouho by se z toho vzpamatovávala
Autor: Timo Newton-Syms/Wikimedia Commons Nešlapejte na zmrzlou trávu. Dlouho by se z toho vzpamatovávala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je pravda, že žádný kalup zahrádkáře v lednu nečeká, nicméně sem tam si zahrada vyžádá pozornost i v tomto obvykle mrazivém měsíci.

Vše se v lednu na zahradě točí kolem mrazu

Pokud jste to ještě neudělali, svažte větve doširoka rostoucích jehličnanů k sobě, aby se pod tíhou sněhu nezlomily. Nepodceňte ani zálivku.

Uskladněné hlízy

Hlízy jiřin i kořeny dosny indické by neměly úplně vyschnout. Pravidelně je zalévejte a v relativně teplejší dny větrejte prostor, kde jsou uloženy. Nadále kontrolujte uskladněné cibulky i hlízy a likvidujte napadené kusy. Totéž platí o ovoci i zelenině. Za silných mrazů se ujistěte, že sklad nepromrzá – jinak je se surovinami konec.

Listnáčům sníh obvykle nevadí, otevřené koruny jehličnatých dřevin ale svažte provazem
Autor: Contri/Wikimedia Commons Listnáčům sníh obvykle nevadí, otevřené koruny jehličnatých dřevin ale svažte provazem

Venku prohlédněte opory u ovocných keřů a ty nahnilé vyměňte. Pozornost vyžadují i rybky v jezírku. Aby nezamrzla, hoďte na hladinu míč nebo alespoň pet lahev. Vodu prokysličí i trsy rostlin, rostoucích při okrajích nádrže, které vystupují z vody. Nechte je tak! Dutá stébla orobinců či puškvorců fungují jako přívod vzduchu. A teď rada nad zlato – při všem tom obstarávání zahradního rostlinstva a zvířeny pokud možno nešlapejte na trávník. Zmrzlá tráva to těžce nese.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Okrasná zahrada

Trvalky nebývají právě mrazuvzdorné. Zkontrolujte proto, jestli jsou všechny dostatečně zakryté a zastíněné. Střídání nočního mrazu a tepla při následném slunečním osvitu rostliny poškozuje. Jakmile roztaje sníh, ověřte si, zda nemají trvalky a skalničky vytažené krčky. Pokud ano, přitlačte je do půdy.

V lednu můžete dokončit i úpravu stromů. Výhony rostoucí směrem do koruny vyřežte.

Ptákům postavte krmítko. Oni vám oplátkou za to uspořádají kobercový nálet na škůdce Foto:

Pokud jste tak ještě neučinili, pověste na zahradu krmítko pro ptáky. Nejlépe na místo, kam se špatně leze kočkám. Opeřenci vám jako protislužbu sežerou i něco škodlivého hmyzu

Příprava na jaro začíná v lednu

Už v lednu je dobré promyslet, jakou zeleninu budete letos pěstovat. Rozvrhněte to s ohledem na to, co kde rostlo loni. Při opakovaném pěstování téhož druhu na stejném místě výnosy upadají jako rubl s klesající cenou ropy. Zavčasu si obstarejte osivo a neopovrhujte staršími zásobami. Semena zeleniny většinou vyklíčí i po několikaletém skladování.

Květináče a truhlíky

Půda vřesovců by neměla nikdy vyschnout. Jakmile stoupne teplota nad nulu, zalijte je a ony na oplátku za tu péči vykvetou, i kdyby kolem ležel sníh. Bílou pokrývku ovšem z rostlin nesetřásejte – chrání je před mrazem. Rostliny zbavte jen většího množství mokrého sněhu.

Pokojovým rostlinám mezi okny může být zima. Za velkých mrazů je proto přemístěte na chodbu nebo verandu. Pokojové rostliny, které jsou v částech domu s nižší teplotou, v lednu zalévejte jen minimálně. Běžnou zálivku vyžadují jen ty umístěné v pokojích s teplotou nad 20 stupňů Celsia. Přes zimu také platí zásada nehnojit, nepřesazovat.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Klasické krmítko je stále in

3 jednoduché tipy na výrobu vlastního krmítka pro ptáčky

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Velikonoční verze

Co takhle pořídit si hnízdo do bytu?

Článek je zařazen v:
Reklama