Pečivo do krmelců nenoste, lesním zvířatům ublíží. Krmení srnek přenechte lesníkům

V posledních letech se stále více rozmáhá zvyk, kdy lidé chodí přikrmovat lesní zvířata. Na první pohled velmi bohulibá činnost však srnám ani laním příliš neprospívá a v krajním případě může stát i za úhynem zvířete. Pamatujte, že i obyčejný rohlík může zabít!

Snad nikdo nechce lesním zvířatům ubližovat. Naopak! Většinou máme pocit, že pokud vezmeme děti na sváteční vánoční procházku do lesa a cestou přidáme do krmelců trochu dobrot na přilepšení, vykonáme dobrý skutek a děti učíme, jak se mají chovat ke zvířátkům. Ale ouha, dobře míněná pomoc se může snadno zvrhnout v ubližování.

Divoká zvířata si většinu potravy umí najít sama a myslivci jim, podle momentálního počasí, dodají potřebné množství do krmelců. To se však děje pravidelně, většinou jednou týdně, a k tomu přidají i kamennou sůl, kterou zvěř potřebuje k dobrému trávení. Občasné nárazové krmení zvířatům také velmi škodí.

Proč pečivo zvířatům ubližuje

Nejčastěji způsobuje problémy staré pečivo, které lidé nosí do lesa. Staré rohlíky a housky, ale ani tvrdý chleba na jídelníček srn ani jelenů nepatří. Na vině je především jejich nekontrolované množství! V pečivu je příliš mnoho sacharidů, které zvířatům v žaludku kvasí. To vede k překyselení a k následnému úhynu bakterií, potřebných k trávení. Přemnoží se bakterie škodlivé a zvíře umírá. Pečivo je velmi nebezpečné pro všechny jeleny, srny, daňky i muflony. Bohužel stejně jako je pečivo nebezpečné pro lesní zvířata, může ve větším množství ublížit i vodním ptákům.

Bezpečné přikrmování

Podle odborníků bychom nikdy neměli krmit lesní zvířata sami, od toho jsou myslivci a lesníci. Můžeme však vzít pytel sena, oves nebo ječmen, žaludy i kaštany, mrkev a jablka a vše předat v hájence. Myslivci pak sami krmení zvířatům rozdělí podle svého uvážení. Dobrý pocit z pomoci lesním zvířátkům nám tak zůstane.

  • Jestliže se i přes důrazné varování, které je v poslední době slyšet ze všech stran, nechcete zimní procházky a krmení zvěře vzdát, vezměte s sebou opravdu jen kvalitně nasušené seno. Nikdy ne pečivo!

Zdroj: https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2007/Rijen---2007/K-prikrmovani-srnci-zvere


Přečtěte si také