Zahrada

18. dubna 2015 06:00

Markéta Zídková

Magnolie jsou nejkrásnější dřevinou. Souhlasíte?

Magnolie patří mezi nejkrásnější dřeviny.

Existuje přibližně 100 druhů těchto úchvatně kvetoucích stromů. Mnohé z nich jsou zahradní kultivary a můžete je pěstovat i doma na zahradě.

Magnolie najdete u nás prakticky na každé větší zahradě po celé České republice. Je to dřevina, která nepoutá pozornost celoročně, pouze jednou do roka a to na jaře. To pak několik dnů vypadá jako velká svatební kytice a působí hlavně na oko. Období, kdy magnolie kvete, je skutečně krásné, jelikož hezčí květy dřevin je možné najít jen těžko.

Magnolie neboli šácholany se vyskytují ve formě keřů anebo menších stromků, jež jsou typické velkými dekorativně působícími květy. Jejich barva je často bílá, nicméně variace jsou i žluté, růžové a často také nachové. Květy se otevírají již před tím, než dojde k rašení listů, takže magnolie vypadá do značné míry hodně exoticky. Z hlediska vývoje patří magnolie mezi rostliny, jejichž původ spadá až do pravěku, konkrétně do období druhohor. Pro naše podmínky jsou magnolie vhodné pouze v určitých variantách. Hodně známým druhem je například magnolie Soulangeanova.

Jak se pěstuje magnolie

Co se týká stanoviště, jsou ideální místa v polostínu anebo přímo na slunci. Jestliže je keř magnolie umístěn ve stínu, potom se na jaře s velkými květy nesetkáte. Magnolie určitě nepatří do chladných podmínek. Její růst je v tomto případě do značné míry degradován. Velkou výhodou je, že magnolii nesužují žádné choroby ani škůdci. Co se týká půdy, tak ta by měla být propustná a vhodný je určitě i přídavek rašeliny a taktéž kompostu. Jediným problémem může být přebytek vápníku v půdě, který má za následek žloutnutí listu. Nevhodné je také trvale přemokřené prostředí, v němž dochází k hnilobě kořenů a postupnému úhynu rostliny.

Víte, že…… magnólie divoce rostou v Severní a Střední Americe, Himálaji a východní Asii? Dorůstají do podoby keře i stromu, jsou opadavé, poloopadavé a stálezelené.

Co vyžaduje

Mladé rostliny magnolie je dobré při vysazování chránit před namrzáním listím anebo slámou. Tato nástylka je ideální, jelikož bez ní by mohla rostlina umrznout. Hnojit by se měla magnolie organickými typy hnojiv. Půdu je třeba nakypřit pouze jemně, protože magnólie má poměrně plytké kořeny. Nepříjemné je pro magnolii sálavé teplo. Proto určitě nevysazujte rostliny v blízkosti zabetonovaných plocha nebo asfaltových silnic. Vhodné nejsou v blízkosti ani velké zděné plochy. Většina kultivarů se vyznačuje také tím, že potřebují ke svému růstu docela velký prostor. Magnolie tak skvěle vyniknou jako samostatné solitéry.

Exotický květ

Magnolie rozkvétá na přelomu dubna a května. Květ magnólie je výrazný, velký, jednotlivě postavený. Ze třech kališních lístků vyrůstá šest až patnáct okvětních plátků, které jsou bělavě růžové, růžové až purpurové. Květy vynikají na pozadí větví nezastíněných listy. Na druhou stranu v nepříznivém počasí nemohou poskytovat velkým květům kryt, proto je vysazujte na místa chráněná. Na větrném místě a ve směru převládajících dešťů se snadno potlučou. V prvních letech po výsadbě nekvetou.

Rozložitý keř

Magnolie dosahují výšky podle odrůd v rozmezí pět až osm metrů. Přirůstají pomaleji. Většina kultivarů má list dlouhý kolem patnácti centimetrů. U většiny odrůd jsou listy sytě zelené. Na podzim se listy výrazně nezbarvují, mají všední žlutohnědý až hnědý nádech. Zůstávají tuhé a lze je dobře využít při aranžování.

Koncem léta a na podzim působí velmi zajímavě souplodí v podobě šišky, které puká a jsou vidět oválná červená až černá semena. Souplodí u většiny kultivarů navíc upoutá narůžovělou barvou. Větve magnolie jsou hladké a kmen poměrně slabý, kořeny jsou dužnaté a málo větvené.

Co byste měli vědět o magnolii:

• Magnolie vyžadují chráněnou slunečnou polohu, případně polostín.

• Na zastíněných plochách nekvetou.

• Potřebují živnou propustnou půdu a pravidelnou zásobu vody.

• Nesnášejí těžké, jílovité a zamokřené půdy, ani půdy příliš lehké a suché.

• Optimální půda by měla mít mírně kyselou reakci, prospívá přídavek rašeliny či kompostu.

• Výtečně snáší i neutrální půdy. Alkalickou toleruje při dostatečné hloubce a zásobě humusu.

• Na půdách s vyšším obsahem vápníku se u magnólií vyskytuje chloróza, která se projevuje žloutnutím listů.

• Suché a písčité půdy musíte vydatně pohnojit a obohatit listovkou, kompostem a doplňovat zálivku.

• Nepěstujte je v podhorských a horských oblastech.

• Mladé rostliny chraňte proti namrzání.

• Magnolie razantně neokopávejte.

• Na zimu pod koruny nastelte listí, mulč nebo kompost.

• Prospívá i slamnatý hnůj. Vysazujte je vždy s kvalitním kořenovým balem.

• Nejvhodnější doba sázení je předjaří, před narašením pupenů.

• Především mladé stromy trpí okusem zvěří, na přístupných lokalitách je včas chraňte.

• Znečištěné ovzduší snášejí dobře. Velmi dobře odolávají chorobám a škůdcům.

• Na zahradách se nejčastěji množí hřížením v srpnu až září.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také