návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mahonie je tajný tip do zahrady. Nenáročný keř krásně kvete a plody využijete do podzimních dekorací

zidkovm , Vydáno: 02.10.2020
Mahonie neboli mahon
Autor: Miroslav Honsů Mahonie neboli mahon
Mahonie neboli mahon je podceňovaný keř, který se ovšem v zahradě postará o velkou parádu. Je stálezelený, v zimě potřebuje zalévat. Vykvétá v dubnu a v květnu a má plody, které využijete do podzimních dekorací. Nenáročný keř by v zahradě chybět neměl.

reklama

Není příliš mnoho listnatých keřů, které by v naší zeměpisné šířce snesly stín či polostín a přitom byly stále zelené. Patří k nim ovšem mahonie či mahon, která dokonce dokáže vytvořit zelenou plochu pod vzrostlými keři či stromy.

Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace
Autor: istockphoto.com Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace

Proč pěstovat mahonii?

Mahonie je keř, který lze jen doporučit. Je velmi nenáročná, dokonce je to taková potvora, která si roste a roste, zatímco s jinými keři se musíte piplat, ona příliš péče nepotřebuje. Jediné, na co je citlivá, je dostatek vláhy v zimě. Protože je zelená i v zimě (neprochází obdobím vegetačního klidu), potřebuje v suché zimě zalévat. Jinak ji můžete stříhat, jak chcete, zase vám obroste a své místo na slunci si vybojuje i v konkurenci dalšího porostu.

Kdy mahonie kvete a proč má jedovaté plody?

Kvete na konci dubna, začátku května a má nadherné žluté květy seskupené do vzpřímených hroznů. Po odkvětu se plody promění v modré bobule, které jsou ve městech oblíbenou potravou ptáků. Plody však stejně jako ostatní části rostliny obsahují alkaloidy, které při požití u člověka na rozdíl od opeřenců vyvolávají nevolnost a působí hypnoticky.

Další věc, kterou na mahonii oceníte, jsou lesklé vitální listy, velmi výrazné svou svěžestí. Mahonie se hojně používá do různých dušičkových vazeb právě pro své stále zelené listy, které vydrží dlouho, i když větve odstřihnete. Nejčastěji u nás narazíte na mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolium).

Další keře, které můžete vysadit do zahrady:

Bez červený

Pozor na bez červený, má jedovatá semena. Plody musíte speciálně upravit, aby byly jedlé

Jalovec obecný

Jaký druh jalovce vybrat? Dejte přednost druhům, které nepřenášejí nebezpečnou rez hrušňovou

reklama

Článek je zařazen v: Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) , okrasný keř

reklama

Přečtěte si také