návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bobkovišeň je oblíbený keř do živých plotů. Vzdálená příbuzná třešní má však jedovaté plody i listy!

Simona Sedláčková , Vydáno: 19.07.2021
Bobkovišně patří mezi nejčastěji pěstované keře. Využívají se především jako jednodruhové, stříhané živé ploty. Celé rostliny jsou sice silně toxické, ale vzhledem k tomu, že pro děti nejlákavější části rostliny, plody, se při pravidelném stříhání většinou nestihnou vytvořit, není jejich nebezpečnost tak vysoká. Přesto se nedoporučuje výsadba bobkovišní kolem dětských hřišť, škol a školek.

reklama

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

Bobkovišeň lékařskou můžete znát i pod několika dalšími názvy. Nejčastěji se jí říká střemcha bobková nebo višeň bobková, ale podle odborníků je její správné české jméno vavřínovec lékařský. Ani se jmény latinskými to není úplně jednoduché. Cerasus laurocerasus, Laurocerasus officinalis nebo Prunus grandifolia jsou jména, pod kterými můžete bobkovišeň lékařskou najít také.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Autor: iStock Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

Bobkovišeň lékařská je jedovatá

Bobkovišeň lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, a také z jihozápadní Asie. Je to stálezelený keř nebo strom, vysoký asi 5-15 m s tmavě zelenými, kožovitými listy. U nás však dorůstá do výšky 1,5-4 m.

Na jaře vykvétá sladce vonícími, bílými květy, které se během léta proměňují v 1-2 cm velké třešničky, které ve stadiu úplné zralosti získávají černou barvu. Právě drobné plody představují důvod, proč se bobkovišeň nedoporučuje vysazovat kolem míst, kde se pohybují malé děti. Přestože je jedovatá celá rostlina, plody jsou pro děti samozřejmě nejlákavější.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Autor: iStock Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

Příznaky otravy

Příznaky nastupují pomalu, v průběhu několika hodin. Patří k nim těžký dech a nerovnováha až vrávorání a křeče v břiše. Později může nastat až smrt. Jako protilátka se využívá manganistan draselný.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Autor: iStock Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

Lékařské využití bobkovišně

Dříve se bobkovišeň lékařská využívala i v lidovém léčitelství. Připravoval se z ní roztok pro léčení nervového systému, ale lék to nebyl úplně bezpečný, hrozilo velké nebezpečí otravy. Více se využívala bobkovišeň v kosmetice. I dnes se stále uvažuje o využití léčivých účinků, například při léčbě rakoviny, ale nikdy se nedoporučuje neodborná samoléčba.

Jak bobkovišeň pěstovat

Pěstovat bobkovišně není nijak náročné, je ale potřeba jim poskytnout vhodnou půdu. Díky tomu, že jsou mrazuvzdorné, je možné pěstovat je prakticky na jakémkoli místě České republiky. 

Bobkovišně se hodí nejlépe pro jednodruhové živé ploty. Mají rády umístění na slunci nebo v mírném polostínu, do dobře propustné, vlhčí a mírně kyselé půdy. Půda nikdy nesmí být vápenitá, rostlinám by hrozila chloróza, žloutnutí listů. Bobkovišně nesnášejí ani jílovitou půdu a jsou plně mrazuvzdorné do -25 °C.

Vzdálenost od plotu a střih bobkovišně

Jednodruhový živý plot z bobkovišní se vysazuje asi 1 m od pevného plotu, při hustotě 2-3 sazenice na 1 m délky. Vzrostlé keříky se stříhají v dubnu nebo v polovině července.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Autor: iStock Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)

Jak množit bobkovišeň

Pokud příliš nespěcháte na vzrostlý plot, sazeničky bobkovišní si můžete velmi jednoduše namnožit sami. Na konci srpna odeberte asi 10 cm dlouhé, polovyzrálé řízky, na kterých ponechte pouze 2 listy. Řízky ošetřete stimulátorem růstu a zapíchněte do květináče, do směsi zahradní půdy a písku. Do příštího jara rostlinky zakoření.

Nově vyšlechtěná bobkovišeň Novita

Novita má v mládí světlejší barvu listů, později jsou listy tmavě zelené se světlejším žilkováním. Je také odolnější než starší kultivary. Zajímavou vlastností Novity je pozměněná jedovatost. Jedovaté jsou pouze listy a semena nezralých plodů. Zralé, černé peckovice, by nebezpečné už být neměly.

Bobkovišeň lékařská 'Novita' (Prunus laurocerasus)
Autor: iStock Bobkovišeň lékařská 'Novita' (Prunus laurocerasus)

Bobkovišeň portugalská, portugalský vavřín (Prunus lusitanica)

Na pěstování nenáročný, neopadavý keř se sytě zelenými listy. Nové výhony vybarvují keř během léta do bronzova. Stejně jako ostatní druhy bobkovišní i bobkovišeň portugalská má ráda kyselejší půdu, vlhkou, ale dobře propustnou, i když velmi dobře roste téměř na každém stanovišti. Každým rokem však doroste jen o 20-40 cm, proto se spokojí s řezem jen jednou ročně.

Začátkem léta tvoří hrozny drobných, bílých květů. Ty se následně promění v červené bobule, které mají ve stádiu plné zralosti černou barvu. Milují je ptáci.

Bobkovišeň portugalská, portugalský vavřín (Prunus lusitanica)
Autor: iStock Bobkovišeň portugalská, portugalský vavřín (Prunus lusitanica)

Živé ploty můžete vysazovat i z keřů s jedlými plody

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů

Muchovník lamarkův má plody podobné borůvce

Muchovník Lamarckův je ideální keř do jedlého živého plotu. Pěstování není náročné

reklama

Článek je zařazen v: Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) , Novita , živý , plot , stříhaný , jedovatá , Bobkovišeň portugalská

reklama

Přečtěte si také