Zahrada

12. září 2020 08:00

Simona Sedláčková

Makovice vlčích i zahradních máků využijte na půvabné dekorace. Nechte se inspirovat!

Nejrůznější druhy máku, okrasného i využívaného pro potravinářské účely, se v našich krajích pěstují odnepaměti a všechny vytvářejí nádherné makovice, které můžete využít na zajímavé dekorace. Nepřehlédnutelným tvarem makovic se velmi často inspirují i výtvarníci, jejichž výrobky mohou zdobit dům i zahradu.

Mák schovejte do buchet a zmakovic uvijte věnec

Pěstujete na své zahradě mák setý, který se využívá kpotravinářským účelům – do buchet, na makovník i jako posyp na housky? Pak máte prázdných makovic určitě celou náruč a byla by škoda, jen tak je vyhazovat. Ale pro mnohem menší makovičky planého vlčího máku se můžete vydat i do přírody.

Zmakovic uvijte jednoduchý věnec, který vás svou trvanlivostí možná až překvapí. Krásný zůstane po mnoho let a jeho výroba je překvapivě snadná. Jednotlivé suché a prázdné makovičky nalepujte tavnou pistolí na slaměný nebo polystyrenový základ na věnce, pěkně jednu vedle druhé.

Nezralé makovice sluší kyticím

Jako součást květinových vazeb mohou být krásné nezralé ještě zelené makovice, ale stejně dobře se uplatní i makovice suché, ze kterých jste zrníčka máku už dávno vysypali.

Namalujte si panenky z makovic

Na suché makovice můžete zkusit namalovat jednoduché obličeje, ale pokud se na podobnou činnost necítíte dost výtvarně zdatní, pak suché makovičky pouze natřete akrylovými barvami. I tak vytvoříte kouzelnou dekoraci.

Makovice jako inspirace pro výtvarníky

Nejeden umělec, který se zabývá keramikou, se nechal inspirovat dokonalým tvarem makovic. Jenom na internetu jich najdete hned několik. Stačí zadat do vyhledávače klíčová slova, jako například „keramická makovice“ nebo „zápich makovice“ a už můžete vybírat ozdoby pro svou zahradu i domácnost.

Báječně vypadají i rozměrnější plastiky inspirované tvarem makovic, kterým to bude slušet uprostřed záhonu, vtrávníku, ale klidně i doma vrohu obývacího pokoje.

Jednoduché makovice zdrátu si určitě zvládnete vyrobit i sami. A víte, kčemu mohou sloužit? Například do nich můžete schovat lojové koule pro ptáčky nebo do nich nacupujte kousek textilních vláken, která ptáci na jaře rádi využijí na stavbu hnízd.

Věděli jste, že…

… mák zčeského modrého máku obsahuje až 10,7 mg železa ve 100 g suroviny? A jeho využitelnost pro lidský organismus je až 20 %?

ve 100 g máku najdete také až 1 500 mg vápníku?

… mák má i významný obsah dalších prvků, jako je například draslík, hořčík a zinek.

… obávaný morfin je vmáku, který se pěstuje na našich polích, obsažen jen vzanedbatelném množství, a mák, tedy semena, ho neobsahují vůbec. Tento alkaloid obsahuje pouze samotná rostlina včetně makovice. Maková buchta vám tedy rozhodně klepšímu spánku nepomůže.

Vypěstujte si vlastní makovice a pak z nich tvořte dekorace:


Přečtěte si také