Zahrada

5. května 2020 08:00

Simona Sedláčková

Líbí se vám pohled na rozkvetlé máky v obilí? Vysejte si je i na svou zahradu

Vlčí máky, které v létě tolik obdivujeme rozkvetlé v lánech zlátnoucího obilí, nejsou zdaleka jedinými máky, které si zaslouží naši pozornost. Ještě máte čas vysít si na zahradu mák setý nebo se porozhlédněte v zahradnictví po trvalce s názvem mák východní.

Rostlinný rod máků (Papaver) zahrnuje jednoleté i vytrvalé byliny spravidelnými květy a velkým množstvím tyčinek. Máky navštěvuje hmyz sbírající pyl, květy však neobsahují žádný nektar. Všechny máky mají stejné plody, tobolky, zvané makovice. Máky se vyskytují skoro po celé severní polokouli.

Mák vlčí (Papaver rhoeas)

Jednoletá bylina, rozšířená po celé Evropě, Malé Asii i severní Africe. Dorůstá do výšky 20–100 cm a najdete ho na okrajích polí, na rumištích a úhorech. Kvete známými rudými květy od května do srpna. Jedná se o plevel, ale patří i mezi léčivé byliny. Korunní lístky se používaly při nespavosti a při léčení plicních chorob. Zmírňuje kašel a usnadňuje vykašlávání.

Vlčí mák, je sice nejznámějším zástupcem rodu máků, ale zdaleka ne jediným, a možná dokonce ani není nejkrásnější. Některé máky mají zajímavější barvy a Makové panence by dokázaly nabídnout mnohem bohatší sukničku z okvětních lístků.

Mák setý (Papaver somniferum)

Mák setý patří mezi běžně pěstované polní plodiny jako zdroj potravinářského máku. Česká republika je nejvýznamnějším legálním pěstitelem máku. Mák setý je jednoletá rostlina, vysoká 30–150 cm. Vykvétá bílým, růžovým, nafialovělým nebo červeným květem včervnu až srpnu. Nezralé makovice jsou zdrojem opia. Mák setý je zdrojem lékařských alkaloidů, morfinu a kodeinu.

Mák setý se pěstuje i včetných zahradních kultivarech, skvěty většinou plnými, které mají drobnější semeno i makovičky než mák užitkový. Mák se často na zahradách množí samovýsevem.

Mák proměnlivý (Papaver commutatum)

Zajímavým zástupcem máku proměnlivého je například kultivar Ladybird. Jedná se o jednoletou rostlinu se zajímavými červenými květy sčernými skvrnkami. Často se množí samovýsevem, vyžaduje slunné umístění.

Mák šarlatový (Papaver croceum)

Jedná se o skalkový druh, pěstovaný vmnoha barevných odstínech, původem ze střední Asie. Dorůstá do výšky 20–60 cm a kvete od června do září.

Mák východní (Papaver orientale)

Trvalka, pocházející zMalé Asie a Kavkazu. Oblíbená zahradní okrasná rostlina, většinou sčervenými květy. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, humózní nebo hlinitou půdu. Špatně snáší přesazování.


Přečtěte si také