reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Líbí se vám pohled na rozkvetlé máky v obilí? Vysejte si je i na svou zahradu

Simona Sedláčková , Vydáno: 05.05.2020
Mák (Papavera)
Autor: istockphoto.com Mák (Papavera)
Vlčí máky, které v létě tolik obdivujeme rozkvetlé v lánech zlátnoucího obilí, nejsou zdaleka jedinými máky, které si zaslouží naši pozornost. Ještě máte čas vysít si na zahradu mák setý nebo se porozhlédněte v zahradnictví po trvalce s názvem mák východní.

reklama

Rostlinný rod máků (Papaver) zahrnuje jednoleté i vytrvalé byliny s pravidelnými květy a velkým množstvím tyčinek. Máky navštěvuje hmyz sbírající pyl, květy však neobsahují žádný nektar. Všechny máky mají stejné plody, tobolky, zvané makovice. Máky se vyskytují skoro po celé severní polokouli.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Mák vlčí (Papaver rhoeas)

Jednoletá bylina, rozšířená po celé Evropě, Malé Asii i severní Africe. Dorůstá do výšky 20–100 cm a najdete ho na okrajích polí, na rumištích a úhorech. Kvete známými rudými květy od května do srpna. Jedná se o plevel, ale patří i mezi léčivé byliny. Korunní lístky se používaly při nespavosti a při léčení plicních chorob. Zmírňuje kašel a usnadňuje vykašlávání.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Vlčí mák, je sice nejznámějším zástupcem rodu máků, ale zdaleka ne jediným, a možná dokonce ani není nejkrásnější. Některé máky mají zajímavější barvy a Makové panence by dokázaly nabídnout mnohem bohatší sukničku z okvětních lístků.

Mák setý (Papaver somniferum)

Mák setý patří mezi běžně pěstované polní plodiny jako zdroj potravinářského máku. Česká republika je nejvýznamnějším legálním pěstitelem máku. Mák setý je jednoletá rostlina, vysoká 30–150 cm. Vykvétá bílým, růžovým, nafialovělým nebo červeným květem v červnu až srpnu. Nezralé makovice jsou zdrojem opia. Mák setý je zdrojem lékařských alkaloidů, morfinu a kodeinu.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Mák setý se pěstuje i v četných zahradních kultivarech, s květy většinou plnými, které mají drobnější semeno i makovičky než mák užitkový. Mák se často na zahradách množí samovýsevem.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Mák proměnlivý (Papaver commutatum)

Zajímavým zástupcem máku proměnlivého je například kultivar Ladybird. Jedná se o jednoletou rostlinu se zajímavými červenými květy s černými skvrnkami. Často se množí samovýsevem, vyžaduje slunné umístění.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Mák šarlatový (Papaver croceum)

Jedná se o skalkový druh, pěstovaný v mnoha barevných odstínech, původem ze střední Asie. Dorůstá do výšky 20–60 cm a kvete od června do září.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)

Mák východní (Papaver orientale)

Trvalka, pocházející z Malé Asie a Kavkazu. Oblíbená zahradní okrasná rostlina, většinou s červenými květy. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou, humózní nebo hlinitou půdu. Špatně snáší přesazování.

Mák (Papaver)
Autor: istockphoto.com Mák (Papaver)
Článek je zařazen v: mák , Papaver , Mák vlčí (Papaver rhoeas) , Mák setý (Papaver somniferum) , Mák proměnlivý (Papaver commutatum) , Mák šarlatový (Papaver croceum) , Mák východní (Papaver orientale) , letničky , trvalka

reklama

Přečtěte si také