Okrasná zahrada

18. června 2025 09:00

redakce Prima Living

Líbí se vám pohled na rozkvetlé máky? Pěstujte je i na své zahradě

Vlčí máky, které obdivujeme rozkvetlé v lánech zlátnoucího obilí, nejsou zdaleka jedinými máky, které si zaslouží naši pozornost. Zkuste ve své zahradě pěstovat mák setý, mák východní a další druhy. Poradíme, jak na to.

Rostlinný rod máků (Papaver) zahrnuje jednoleté i vytrvalé byliny s pravidelnými květy a velkým množstvím tyčinek. Máky navštěvuje hmyz sbírající pyl, květy však neobsahují žádný nektar. Všechny máky mají stejné plody, tobolky, zvané makovice. Máky se vyskytují skoro po celé severní polokouli.

Nejznámějším zástupcem rodu máků je bezesporu divoký mák vlčí. Ale zdaleka není jediným, a možná ani nejkrásnější. Některé máky mají zajímavější barvy a Makové panence by dokázaly nabídnout mnohem bohatší sukničku z okvětních lístků.

Vlčí mák

Mák vlčí (Papaver rhoeas) je jednoletá bylina, rozšířená po celé Evropě, Malé Asii i severní Africe. Dorůstá do výšky 20–100 cm a najdete ho na okrajích polí, na rumištích a úhorech. Kvete známými rudými květy od května do srpna. Jedná se o plevel, ale patří i mezi léčivé byliny. Korunní lístky se používaly při nespavosti a při léčení plicních chorob. Zmírňuje kašel a usnadňuje vykašlávání.

Nenechte si ujít: 10 věcí, které byste měli vědět o máku

Mák setý

Mák setý (Papaver somniferum) patří mezi pěstované polní plodiny jako zdroj potravinářského máku. Česká republika je nejvýznamnějším legálním pěstitelem máku. Mák setý je jednoletá rostlina, vysoká 30–150 cm. Vykvétá bílým, růžovým, nafialovělým nebo červeným květem v červnu až srpnu. Nezralé makovice jsou zdrojem opia. Mák setý je zdrojem lékařských alkaloidů, morfinu a kodeinu.

Mák proměnlivý

Zajímavým zástupcem máku proměnlivého (Papaver commutatum) je kultivar Ladybird. Jedná se o jednoletou rostlinu se originálními červenými květy s černými skvrnkami. Často se množí samovýsevem, vyžaduje slunné umístění.

Inspirujte se: 11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce

Mák šarlatový

Mák šarlatový (Papaver croceum) je úžasná skalnička původem ze střední Asie. Pěstuje se  v mnoha barevných odstínech. Dorůstá do výšky 20–60 cm a kvete od června do září.

Mák východní

Mák východní (Papaver orientale) náleží mezi trvalky s výraznými květy, které zdobí zahrady od konce května do začátku července. Naprosto nenáročná trvalka pochází z Malé Asie a Kavkazu. Oblíbená zahradní okrasná rostlina kvete nejčastěji červenými, ale i bílými, růžovými a fialovými květy. Bývají jednoduché, poloplné i plné, s hedvábně jemným povrchem okvětních lístků a často tmavým středem.

  • Mák východní vyžaduje umístění na plném slunci nebo i ve světlém polostínu, kde však méně kvete. Špatně snáší přesazování a přemokření.

Zdroj: autorský text Simona Bauer s využitím ceskestavby.cz a cs.wikipedia.org

Sdílejte článek
Štítky květ příroda životní prostředí mák bylina trvalka obilniny mák vlčí mák setý mák východní květiny a rostliny

Přečtěte si také