reklama

Mexický afrikán: Tahle léčivka je skvělým kořením a můžete ji pěstovat jako trvalku

redakce
23. června 2019
Mexický afrikán je výjimkou mezi afrikány. Dá se pěstovat na záhonu jako kouzelná trvalka, protože je, na rozdíl od svých známějších a rozšířenějších příbuzných, mrazuvzdorný. Je to léčivka, ale i koření, vhodné do polévek, omáček i salátů.
reklama

Mexický afrikán (Tagetes lucida)

Mexický afrikán, aksamitník mexický nebo mexický tarragon. Všechny tři názvy patří stejné rostlině, která má svůj domov vMexiku, kde bývá využívána kšamanským rituálům. Staří Aztékové sušené listy této rostliny kouřili.

Je to půvabná rostlina se žlutými květy, vonící po anýzu, která vyrůstá ve tvaru malého keříku do výšky asi 18-40 cm.

Jak pěstovat mexický afrikán

Je to půvabná rostlina se žlutými květy, vonící po anýzu, která vyrůstá ve tvaru malého keříku do výšky asi 18-40 cm. Tuto trvalku můžete pěstovat zpřímého výsevu, od dubna do června. Semena nasypte na povrch substrátu a zakryjte slabou vrstvou substrátu. Mladé rostlinky vysaďte asi 20 cm od sebe na slunné či polostinné stanoviště. Vyžadují pravidelnou zálivku i přihnojování.

Léčivé účinky mexického afrikánu

Vždy záleží na způsobu podání a množství použité rostliny. Mexický afrikán má relaxační vliv na tělo i mysl. Ve vyšších dávkách však může účinkovat i jako halucinogen. Slabší odvar pomáhá při potížích susínáním a dokáže navodit příjemné sny. Silnější odvar však způsobuje obrazové halucinace, stejně jako kouření listů. Slabý nálev zklidňuje žaludek a působí jako rychlá pomoc po prohýřené noci. Přidává se i do koupelí při revmatických onemocněních.

Mexický afrikán vkuchyni

Listy se využívají sušené i včerstvém stavu. Přidávají se do polévek, omáček i salátů. Mohou zpestřit pokrmy zmasa i zeleniny. Hodí se výborně kochucení kuřete při pečení.

Smexickým afrikánem proti škůdcům

Pokud tento druh afrikánu, ale vlastně i ty ostatní, zasadíte do zeleninové nebo květinové zahrádky, pomůže vám sbojem proti škůdcům. Působí odpudivě na všechny komáry, mouchy i mšice.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama