návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mexický afrikán: Tahle léčivka je skvělým kořením a můžete ji pěstovat jako trvalku

Vydáno: 23.06.2019
Mexický afrikán
Autor: istockphoto.com Mexický afrikán
Mexický afrikán je výjimkou mezi afrikány. Dá se pěstovat na záhonu jako kouzelná trvalka, protože je, na rozdíl od svých známějších a rozšířenějších příbuzných, mrazuvzdorný. Je to léčivka, ale i koření, vhodné do polévek, omáček i salátů.

reklama

Mexický afrikán (Tagetes lucida)

Mexický afrikán, aksamitník mexický nebo mexický tarragon. Všechny tři názvy patří stejné rostlině, která má svůj domov v Mexiku, kde bývá využívána k šamanským rituálům. Staří Aztékové sušené listy této rostliny kouřili.

Mexický afrikán
Autor: istockphoto.com Mexický afrikán

Je to půvabná rostlina se žlutými květy, vonící po anýzu, která vyrůstá ve tvaru malého keříku do výšky asi 18-40 cm.

Jak pěstovat mexický afrikán

Je to půvabná rostlina se žlutými květy, vonící po anýzu, která vyrůstá ve tvaru malého keříku do výšky asi 18-40 cm. Tuto trvalku můžete pěstovat z přímého výsevu, od dubna do června. Semena nasypte na povrch substrátu a zakryjte slabou vrstvou substrátu. Mladé rostlinky vysaďte asi 20 cm od sebe na slunné či polostinné stanoviště. Vyžadují pravidelnou zálivku i přihnojování.

Léčivé účinky mexického afrikánu

Vždy záleží na způsobu podání a množství použité rostliny. Mexický afrikán má relaxační vliv na tělo i mysl. Ve vyšších dávkách však může účinkovat i jako halucinogen. Slabší odvar pomáhá při potížích s usínáním a dokáže navodit příjemné sny. Silnější odvar však způsobuje obrazové halucinace, stejně jako kouření listů. Slabý nálev zklidňuje žaludek a působí jako rychlá pomoc po prohýřené noci. Přidává se i do koupelí při revmatických onemocněních.

Mexický afrikán
Autor: istockphoto.com Mexický afrikán

Mexický afrikán v kuchyni

Listy se využívají sušené i v čerstvém stavu. Přidávají se do polévek, omáček i salátů. Mohou zpestřit pokrmy z masa i zeleniny. Hodí se výborně k ochucení kuřete při pečení.

Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon

Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon: Vaše zahrada bude krásnější a zelenina chráněná před škůdci

Afrikány by na zahradě neměly chybět

Afrikány by na zahradě neměly chybět: Dokážou odehnat komáry i ochránit zeleninu

S mexickým afrikánem proti škůdcům

Pokud tento druh afrikánu, ale vlastně i ty ostatní, zasadíte do zeleninové nebo květinové zahrádky, pomůže vám s bojem proti škůdcům. Působí odpudivě na všechny komáry, mouchy i mšice.  

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: Mexický afrikán , Tagetes lucida , aksamitník mexický , mexický tarragon , trvalka , léčivka , koření

reklama

Přečtěte si také