Zahrada

2. září 2022 12:00

Simona Sedláčková

Mexický afrikán: Slabý nálev zklidňuje žaludek a působí jako rychlá pomoc po prohýřené noci

Mexický afrikán je výjimkou mezi afrikány. Dá se pěstovat na záhonu jako kouzelná trvalka, protože je, na rozdíl od svých známějších a rozšířenějších příbuzných, mrazuvzdorný. Je to léčivka, ale i koření vhodné do polévek, omáček i salátů.

Mexický afrikán (Tagetes lucida)

Mexický afrikán, aksamitník mexický nebo mexický tarragon. Všechny tři názvy patří stejné rostlině, která má svůj domov v Mexiku, kde bývá využívána k šamanským rituálům. Staří Aztékové sušené listy této rostliny kouřili.

Jak pěstovat mexický afrikán

Je to půvabná rostlina se žlutými květy vonící po anýzu, která vyrůstá ve tvaru malého keříku do výšky asi 18–40 cm. Tuto trvalku můžete pěstovat z přímého výsevu od dubna do června. Semena nasypte na povrch substrátu a zakryjte slabou vrstvou substrátu. Mladé rostlinky vysaďte asi 20 cm od sebe na slunné či polostinné stanoviště. Vyžadují pravidelnou zálivku i přihnojování.

Léčivé účinky mexického afrikánu

Vždy záleží na způsobu podání a množství použité rostliny. Mexický afrikán má relaxační vliv na tělo i mysl. Ve vyšších dávkách však může účinkovat i jako halucinogen. Slabší odvar pomáhá při potížích s usínáním a dokáže navodit příjemné sny. Silnější odvar však způsobuje obrazové halucinace stejně jako kouření listů. Slabý nálev zklidňuje žaludek a působí jako rychlá pomoc po prohýřené noci. Přidává se i do koupelí při revmatických onemocněních.

Mexický afrikán v kuchyni

Listy se využívají sušené i v čerstvém stavu. Přidávají se do polévek, omáček i salátů. Mohou zpestřit pokrmy z masa i zeleniny. Hodí se výborně k ochucení kuřete při pečení.

S mexickým afrikánem proti škůdcům

Pokud tento druh afrikánu, ale vlastně i ty ostatní, zasadíte do zeleninové nebo květinové zahrádky, pomůže vám s bojem proti škůdcům. Působí odpudivě na všechny komáry, mouchy i mšice.

Zdroj: https://www.semena.cz/aksamitnik/283-aksamitnik-mexicky-tagetes-lucida-semena-aksamitniku-02-g-8590811044987.html; https://chrisantem.cz/tagetes-lucida


Přečtěte si také