návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon: Vaše zahrada bude krásnější a zelenina chráněná před škůdci

Vydáno: 31.03.2019
Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon
Autor: istockphoto.com Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon
Také vás trápí, kolik různých chemických postřiků musíte použít, abyste se dočkali pěkné úrody zeleniny? Poradíme vám, jak využít sílu přírody a které květiny vám s bojem se škůdci pomohou. Spolu se saláty a rajčaty vysaďte i afrikány, měsíček lékařský, lichořeřišnici, šalvěj nebo levanduli.

reklama

Máte k dispozici jen malou zahrádku a nemůžete se rozhodnout, jestli dát přednost květinovým záhonům nebo vlastní rukou vypěstované zelenině? Rozhodovat se ani nemusíte. Pěstujte květiny i zeleninu na jednom záhonu, pěkně pospolu. Nejenže bude vaše zahrádka mnohem krásnější, ale správně zvolené květiny navíc ochrání zeleninu před některými chorobami a škůdci i bez chemie. V módě jsou zeleninové záhony samý květ!

Afrikán, aksamitník (Tagetes)

Afrikány patří mezi květiny, jejichž užitečnost stále ještě nedokážeme náležitě ocenit. Přitom už se dávno ví, že tato rostlina dokáže ochránit před řadou škůdců. Z půdy umí vypudit především háďátka, která napadají kořenovou zeleninu, cibuloviny a jahody. Pro boj s háďátky byl dokonce vyšlechtěn kultivar aksamitníku rozkladitého s názvem Ground control, který má ještě větší účinnost než běžné afrikány a je vhodný na zelené hnojení. Afrikány také dokážou bojovat s plísněmi, proto je zasaďte vedle rajčat, okurek, dýní, melounů a brambor. I s nepříjemnými mšicemi vám afrikány pomohou. Tady je ale nejlepším pomocníkem olej z afrikánů. Asi dva týdny nechte macerovat deset natrhaných květů afrikánu ve dvou deci řepkového oleje a pak použijte jako postřik.

Afrikán, aksamitník (Tagetes)
Autor: istockphoto.com Afrikán, aksamitník (Tagetes)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček vysázejte především kolem rajčat, okurek a brambor, protože chrání před plísněmi. Je zajímavé, že pokud pěstuje vedle těchto rostlin měsíček, s postupujícím podzimem budou listy měsíčku pokryté bílou plísní, ale rajčatům i okurkám se nákaza vyhne. Navíc měsíček odpuzuje háďátka, mšice i slimáky.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Autor: pixabay.com Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice spolehlivě ochrání brukvovitou zeleninu, odhání totiž housenky, slimáky, myši i mravence, ale také mšice a molice. Neměla by proto chybět v žádném skleníku.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
Autor: istockphoto.com Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Šalvěj (Salvia afficinalis)

Chrání hlávkové zelí, kapustu, květák, brokolici i kedlubny před běláskem a jeho žravými housenkami. Šalvěj odpuzuje také mšice a mravence.

Šalvěj (Salvia afficinalis)
Autor: istockphoto.com Šalvěj (Salvia afficinalis)

Levandule (Lavandula officinalis)

Levandule dokáže odpuzovat ze zeleninových záhonů slimáky, ale také mšice. Vzhledem k tomu, že je levandule celkem mohutná trvalka, můžete ji vysadit jako lem zeleninového záhonu nebo s její pomocí oddělit okrasnou zahradu od užitkové.

V pozadí levandule (Lavandula officinalis)
Autor: istockphoto.com V pozadí levandule (Lavandula officinalis)

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: zelenina a květiny , bez chemie , ochrana zeleniny , nemoci rostlin , afrikán , Měsíček lékařský (Calendula officinalis) , Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) , Šalvěj (Salvia afficinalis) , Levandule (Lavandula officinalis) , permakultura

reklama

Přečtěte si také