Vysaďte zeleninu a květiny na jeden záhon: Vaše zahrada bude krásnější a zelenina chráněná před škůdci

Také vás trápí, kolik různých chemických postřiků musíte použít, abyste se dočkali pěkné úrody zeleniny? Poradíme vám, jak využít sílu přírody a které květiny vám s bojem se škůdci pomohou. Spolu se saláty a rajčaty vysaďte i afrikány, měsíček lékařský, lichořeřišnici, šalvěj nebo levanduli.

Máte kdispozici jen malou zahrádku a nemůžete se rozhodnout, jestli dát přednost květinovým záhonům nebo vlastní rukou vypěstované zelenině? Rozhodovat se ani nemusíte. Pěstujte květiny i zeleninu na jednom záhonu, pěkně pospolu. Nejenže bude vaše zahrádka mnohem krásnější, ale správně zvolené květiny navíc ochrání zeleninu před některými chorobami a škůdci i bez chemie. Vmódě jsou zeleninové záhony samý květ!

Afrikán, aksamitník (Tagetes)

Afrikány patří mezi květiny, jejichž užitečnost stále ještě nedokážeme náležitě ocenit. Přitom už se dávno ví, že tato rostlina dokáže ochránit před řadou škůdců. Způdy umí vypudit především háďátka, která napadají kořenovou zeleninu, cibuloviny a jahody. Pro boj sháďátky byl dokonce vyšlechtěn kultivar aksamitníku rozkladitého snázvem Ground control, který má ještě větší účinnost než běžné afrikány a je vhodný na zelené hnojení. Afrikány také dokážou bojovat splísněmi, proto je zasaďte vedle rajčat, okurek, dýní, melounů a brambor. I snepříjemnými mšicemi vám afrikány pomohou. Tady je ale nejlepším pomocníkem olej zafrikánů. Asi dva týdny nechte macerovat deset natrhaných květů afrikánu ve dvou deci řepkového oleje a pak použijte jako postřik.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček vysázejte především kolem rajčat, okurek a brambor, protože chrání před plísněmi. Je zajímavé, že pokud pěstuje vedle těchto rostlin měsíček, spostupujícím podzimem budou listy měsíčku pokryté bílou plísní, ale rajčatům i okurkám se nákaza vyhne. Navíc měsíček odpuzuje háďátka, mšice i slimáky.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Lichořeřišnice spolehlivě ochrání brukvovitou zeleninu, odhání totiž housenky, slimáky, myši i mravence, ale také mšice a molice. Neměla by proto chybět vžádném skleníku.

Šalvěj (Salvia afficinalis)

Chrání hlávkové zelí, kapustu, květák, brokolici i kedlubny před běláskem a jeho žravými housenkami. Šalvěj odpuzuje také mšice a mravence.

Levandule (Lavandula officinalis)

Levandule dokáže odpuzovat ze zeleninových záhonů slimáky, ale také mšice. Vzhledem ktomu, že je levandule celkem mohutná trvalka, můžete ji vysadit jako lem zeleninového záhonu nebo sjejí pomocí oddělit okrasnou zahradu od užitkové.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také