Zahrada

16. srpna 2019 14:00

redakce Prima Zoom

Jaká nebezpečí číhají v zahradě na volně žijící zvířata? Pozor na sítě i sudy s vodou

I zahrady jsou součástí přírody, a tak na nich probíhá bohatý společenský život volně žijících drobných zvířat a každý den je navštěvují hejna ptáků. Zahrada se však může stát pro tyto živočichy nebezpečnou pastí. Na co byste měli dávat pozor, pokud jim nechcete ublížit?

Pozor na ochranné sítě

Na bohatou úrodu ze své zahrádky se každý zahradník dlouho těší, a tak je samozřejmé, že se o ni nechce snikým dělit, natož si ji nechat úplně vzít. Ale jak se dohodnout shejnem špačků? Řešením jsou sítě, ve kterých se však skrývá pro volně žijící zvířata i ptáky velké nebezpečí.

Přiinstalaci sítí je důležité, dodržet některá pravidla, která nebezpečí pro drobné obyvatele našich zahrad alespoň zmírní:

  1. Síťovina by měla mít velikost ok menší než 5 mm.
  2. Sítě natahujte nad záhony pomocí dřevěné nebo kovové konstrukce a asi 20–25 cm od země ponechte volné místo, aby mohla zvířata procházet.
  3. Pokud potřebujete natáhnout síť až kzemi, pak zkuste alespoň okraje pečlivě zatížit kameny nebo trámky, aby se dovnitř zvířata vůbec nedostala.
  4. Při ochraně ovoce na stromech pečlivě obalte korunu a síť pod korunou stromu stáhněte až ke kmenu.
  5. Pokud to jde, obalujte síťovým sáčkem pouze plody, a ne celé rostliny. Například vinné hrozny na soukromé zahradě, které pěstujete jen vmalém množství.

Nádrže na vodu a bazény

Sudy na dešťovou vodu, a stejně tak zahradní bazény jsou pro všechna zvířata velmi nebezpečné. Mají totiž kolmé stěny, a tak představují přímo vodní pasti. Řešení je však nečekaně jednoduché. Položte na vodní hladinu plováky, na které se ptáci, hmyz i drobní živočichové snadno vyšplhají.

Naproti tomu jezírka spozvolným břehem jsou pro napájení malých zvířat i ptáků naprosto ideální, ale i tak je dobré, pokud znich vykukují nad hladinu například kameny.

Největší zahradní predátor

Víte, kde se však skrývá to největší nebezpečí pro ptáky a drobné živočichy, kteří žijí na vaší zahradě? Největším zabijákem je vaše kočka. Tedy pokud nepatří ktěm, které si raději než lovu, užívají vyhřívání na sluníčku a klidu domova.

Jestliže se však na vaší zahradě tito malí predátoři pohybují, pak pečlivě zvažte, kam umístíte například krmítko pro ptáky. Mohlo by se stát, že je tak nechtěně naženete přímo do kočičích spárů. Krmítka umístěte asi dva metry od vzrostlých stromů, na které vpřípadě blížícího se nebezpečí odletí.

Sekání vzrostlé trávy

Móda pečlivě sestřižených trávníků je patrně už pryč, ale svysokou trávou na zahradě přichází kromě mnoha výhod i jedno nebezpečí. Jestliže je travnatý porost rozlehlejší a tráva hodně vysoká, pak se vní mohou ukrývat, samozřejmě hlavně na jaře, mladí zajíčci. Projděte raději před sečením louku, ať je objevíte dříve než nebezpečná sekačka.

Granule proti slimákům

Na obalu většiny znich zjistíte, že výrobek není škodlivý pro domácí ani volně žijící zvířata, ale mnozí majitelé psů se již sproblémy svých mazlíčků po požití granulí setkali. Proto bude určitě bezpečnější používat například nadrcené skořápky nebo pivní návnady. I když doufejme, že pak třeba na zahradě nepotkáte opilého ježka…

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také