Zahrada

23. srpna 2022 08:00

redakce Prima Living

Altán se hodí do každé zahrady, chrání před sluncem i deštěm. Inspirujte se v naší galerii

Pár dní horko k nepřečkání, pár dní déšť od rána do večera. Počasí občas jde z extrému do extrému. Byla by škoda si kvůli tomu neužívat venku, když možnosti tu jsou – před prudkým sluncem i provazy deště vás i vaše blízké může schovat zahradní altán.

Mohou být ze dřeva, z kovu i z cihel. Mohou se po nich pnout okrasné květiny, mohou být docela obyčejné, ale i bohatě dekorované. Altány se po světě rozšířily zejména v 18. a 19. století a proměnily parky i zahrady v romantická místa.

Stavěly se však už ve starověkém Egyptě či Číně před mnoha tisíci lety.

Někteří z nás si altány spojují hlavně s lázeňskými nebo zámeckými parky, ale je to škoda – klidně mohou zdobit i vaši vcelku skromnou zahradu. Na menší pavilony ani nepotřebujete stavební povolení. Jde sice většinou o složitější stavby, než jsou populární pergoly, ale výsledek stojí za to. Altány poslouží k relaxaci a zároveň vás ukryjí před sluncem i deštěm. Budete tak moci svou zahradu využívat celoročně.

Zatímco ve starověkých říších se většinou jednalo o stavby, které poskytovaly přístřešek, ale neměly žádné stěny, tvořily je sloupy, které podpíraly střechu, modernější altány někdy připomínají zahradní domky. Případně mají stěny alespoň po části obvodu.

Stěny přijdou vhod i tehdy, když by z části altánku nebyl hezký výhled nebo by do něj bylo odněkud vidět. Praktické je zohlednit i potřebu natažení elektřiny k altánu a případně i přívodu vody či odvodu kanalizace, pokud plánujete altán s letní kuchyní. Ideálně pak pod zemí. Váš první krok by proto měl směřovat k výběru takového místa, které tyto všechny požadavky dokáže spojit.

Nejjednodušší altány mohou být dřevěné a můžeme se s nimi setkat i ve volné přírodě, nejčastěji v nějakých turisticky zajímavých místech, například s krásnou vyhlídkou. Na takovém místě altán může plnit i funkci vyhlídkové terasy.

Z vašeho zahradního altánu nejspíše žádný výhled nebude, ale může se stát místem, kde se budete scházet s rodinou nebo přáteli asi hlavně v létě, ale když přidáte pár dek a teplých nápojů, můžete je alespoň nakrátko využívat celoročně.

Stavba altánu přitom není tak složitá, jak by se mohlo zdát, dají se koupit prefabrikáty, případně zvolit například altán v podobě stanu.

Zvažte dobře místo, kde bude altán stát – chcete z něj alespoň trochu vidět do okolí? Pak musíte počítat s tím, že i okolí uvidí vás. Možná se vám více bude líbit představa altánu v nějakém zastrčenějším koutě zahrady.

A co nábytek? K výběru samotného altánu patří také jeho vybavení. Nábytek by se měl vybírat podle toho, abyste ho nemuseli v zimě uklízet do bezpečí. Nejčastější volbou bývá vybavení ze dřeva (od smrkového dřeva přes borovicové až po ratan, bambus či teak) nebo z kovu, doporučujeme web Rekonstruujeme.cz.

Zdroj. Wikipedie, https://sassytownhouseliving.com/gazebo-in-your-garden/

Sdílejte článek
Štítky zámecký park

Přečtěte si také