Zahrada

24. července 2020 08:00

Matouš Hartman

10 tipů, jak si užít skandinávský styl na zahradě, balkoně i terase

Oblíbený skandinávský styl můžeme přenést i do venkovních prostor. Pomůže nám odpočinout si a vypadá skvěle, ať už svítí slunce, nebo je pod mrakem. Udělejte pár jednoduchých změn a zahrady, terasy či balkony budou vypadat mnohem lépe!

Vjednoduchosti je krása

Skandinávský styl jsme si oblíbili díky jeho jednoduchosti a střídmosti. Ta se hodí nejen pro zimní odpočívání, ale také pro horké letní dny. Vybírejte bílý nábytek nebo ho patinujte. Rozhodně dejte přednost dřevu a kovu případně sklu před plastem.

Nezapomínejte ale na barvy

Samotná bílá nebo šedá by ale byla nudná. Pokud máte barvy, vybírejte spíše světlejší odstíny. Vhobby marketech nebo vnákupních centrech snábytkem najdete zajímavé kousky vrůzných barvách. Třeba tato křesla jsou poměrně běžná a přitom je vidíme jen na málo zahradách.

Nechte zahradu zazářit

Pořiďte si světelné řetězy. Najdete je vmnoha obchodech a nejsou nijak drahé. Dejte přednost těm na baterie. Jednak jsou lacinější, a potom nebudete mít strach je nechat na zahradě i přes noc. Dodají romantické světlo, které se hodí pro letní večery.

Zabalte se do deky

Jenže co když jsou některé letní večery chladné? Inspirujte se hygge, které má se skandinávským stylem mnoho společného, a připravte si deku, do které se budete moct zabalit.

Večeře srodinou

Seveřani jsou pověstní svým rodinným životem. Tráví mnoho času srodinou. A co je lepšího vlétě než večeře venku stěmi, které máme rádi. Potřebujete jen stůl, židle, prostírání a pokud máte dostatek prostoru, zapřemýšlejte o venkovní kuchyni nebo klasickém grilu.

Krb jako v obýváku

Nemusíte připravovat ohniště na pečení buřtů, můžete si pořídit přenosné grily a krby, které vypadají velice dekorativně, jsou bezpečné (i tak je rozhodně nenechávejte bez dozoru!) a snadno se udržují. Navíc vytvářejí útulné prostředí spřirozeným světlem plamene.

Dekorace, které doladí prostředí

Ačkoli je skandinávský styl minimalistický, na určité dekorace se tu prostor najde. Stačí si koupit větší svíčky nebo lampiony, můžete sáhnout i po lacinějších polštářích, které mohou zmoknout, nebo zkuste vyrobitmakramé dekoraci.

Upcyklovaný nábytek

Máte starou židli? Tak ji obruste a natřete novou barvou. Případně se vydejte na půdu nebo do garáže a koukněte se po kusech nábytku, které by se ještě daly použít a upcyklovat, tedy proměnit vněco nového!

Jezírko pro okrasu i pohodlí

Pokud se chcete pustit do úprav terénu, tak si vytvořte jezírko, ideálně co nejpřírodnější, ve kterém naleznou domov různé rostliny i živočichové. Zvlášť na venkově se vám do jezírka mohou nastěhovat žáby. Čínské kapry nepotřebujete.

Pěstování jako hra

Pěstujte bylinky, listovou zeleninu nebo rajčata. Květináče se vám vejdou i na balkon a děti se naučí, že získat zeleninu stojí práci, že nelze jen zajít do supermarketu. Spojíte příjemné sužitečným.


Přečtěte si také