reklama

7 květin pro nezkušené zahrádkáře: Nevyžadují velkou péči a zvládnou rozmary počasí

redakce Prima Zoom
13. srpna 2019
Toužíte po zahradě krásně rozkvetlé od jara do podzimu, ale nemáte čas a možná ani chuť trávit každou volnou chvilku péčí o rostliny? Pak je tu přesně pro vás výběr sedmi rostlin, které krásně kvetou, nevyžadují příliš mnoho pozornosti a nerozhází je většinou ani rozmary letního počasí. Tak které si vyberete?
reklama

Od rostlin na svých zahradách jistě očekáváte, že vydrží dlouho kvést, budou krásně vypadat, nebudou vyžadovat přehnanou péči a také, že zvládnou vrelativně dobrém stavu vaši nepřítomnost třeba o letní dovolené. Máme pro vás několik tipů na přesně takové samostatné rostliny, které potřebujete. Na jaře nejprve vykvetou pryšce mnohobarvé a vzápětí se přidají neuvěřitelně odolné kakosty. Během června rozkvetou půdopokryvné růže, které po seříznutí dokážou opakovaně nakvétat celou sezonu. Přes léto vás budou těšit nejprve třapatkovky, pak denivky a zápleváky. Brzy na podzim pokvetou nádherné jiřiny, které jako jediné budou potřebovat nakonec vyrýt a uskladnit do sklepa.

Pryšec mnohobarvý

Rod pryšců je velmi bohatý a někteří zástupci jsou pro naše zahrady příliš choulostivé. To však není případ pryšce mnohobarvého (Euphorbia polychroma). Naopak! Je to rostlina naprosto spolehlivá a téměř bezúdržbová. Poroste vjakékoliv běžné zahradní půdě. Brzy zjara pryšec seřízněte, aby mohl zkořenů nově vyrašit a vykvést bohatými žlutými až žlutozelenými květy, od května do července. Má rád slunce až polostín a je plně mrazuvzdorný.

Kakosty

Kakosty všeobecně patří mezi velmi zajímavé květiny, které se umí přizpůsobit téměř všem životním podmínkám. Najdete mezi nimi rostliny jednoleté i vytrvalé, vyžadující slunečné stanoviště i stín, ale i suchou, či naopak vlhčí půdu. Vposlední době se především kakosty pěstované jako trvalky, těší velké oblibě. Můžete mezi nimi totiž najít přesně rostlinu, která splní požadavky dané vaší zahradou. Některé druhy se dokonce rozrůstají tak rychle a stakovou intenzitou, že mohou zcela nahradit trávník jako například kakost krvavý (Geranium sanguineum), a jsou i druhy vhodné jakopůdopokryvnédo stínu korun stromů jako kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Zahradní kříženec, kakost ´Rozanne´, však zahradám opravdu kraluje po celé léto. Vykvétá totiž už v květnu a vkvetení vytrvale pokračuje až do prvních mrazíků. Nejlépe prospívá na plném slunci, kde kvete nejvíce, ale velmi dobře zvládá i život vpolostínu. Má rád výživnou, dobře propustnou humózní půdu, ale dokáže vyrůst vjakékoli běžné zahradní zemině. Preferuje stanoviště vlhčí, ale dokáže dobře zvládat i suchá letní období.

Půdopokryvné růže

Naprosto neodolatelné svými drobnými, ale o to bohatšími kvítky jsou půdopokryvné růže (Rosa arvensis), kterým se také říká malé keřové růže. Nerostou do výšky, ale plazí se po zemi. Jsou naprosto nenáročné a po seříznutí květů vykvétají opakovaně až do podzimu. Mají bujné výhony, které vkrátké době zaplní celý záhon. Mají rády stejně jako ostatní růže provzdušněnou půdu a umístění na slunci. Netrpí žádnými chorobami a odolávají všem rozmarům počasí.

Třapatky

Třapatky (Rudbeckia) patří kvelmi oblíbeným květinám. Najdete mezi nimi letničky, dvouletky i trvalky. Jejich společným znakem je tmavý, vypouklý střed květu. Daří se jim na slunném stanovišti, které je však chráněno před poledním sluncem. Vystačí si sběžnou zahradní půdou, a pokud jim budete průběžně odstřihávat odkvetlé květy, prodloužíte dobu jejich kvetení až do podzimu.

Denivky

Denivky (Hemerocallis) jsou nádherné trvalky, které si díky podobnému květu řada lidí plete sliliemi. Jsou to však trvalky, absolutně nenáročné na péči, kterým se nejlépe daří na slunných až polostinných místech. Jsou plně mrazuvzdorné a libují si vúrodné a vlhčí půdě. Jednotlivé květy sice vydrží otevřené pouze jeden den, ale ráno nakvétají stále nové a nové. Díky dlouhým dekorativním listům jsou krásné i po odkvětu.

Zápleváky

Oblíbené trvalky vykvétají od června do září. Zápleváky (Helenium) jsou velmi nenáročné rostliny, kterým se daří na plném slunci, nemají žádné výraznější nároky na stanoviště, daří se jim vkaždé humóznější a výživné půdě. Po seříznutí odkvetlých květů rostliny spolehlivě remontují, tedy vykvétají znovu.

Jiřinky

Hlízy jiřinek (Dahlia) se vysazují na záhony asi vpolovině května, kde po dvou týdnech vyraší. Vyhovuje jim lehčí půda sdostatkem chlévského hnoje. Pak už se o ně celé léto téměř nemusíte starat. Ke konci léta vykvétají nádhernými květy všech barev a tvarů, které vydrží zdobit vaši zahradu až do prvních mrazíků. Pak je třeba hlízy zase vyrýt a uložit do bezmrazého sklepa.

Drobnokvěté jiřinky, tedy jiřinky proměnlivé, však můžete pěstovat i ze semen jako letničky. I jim narostou hlízy, které by mohly přezimovat ve sklepě, ale je jednodušší je na jaře opět vysít ze semen.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama