návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat jiřinky, tradiční květiny našich zahrad

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 29.04.2021
Jiřiny dokážou v létě a na podzim rozzářit každou zahradu, a proto bychom měli téhle krásné květině mnoha podob dát šanci. Jedinečně rozmanité jiřiny nám mohou nabídnout spoustu střapatých květů různých velikostí, tvarů a barev, existují kultivary s květy něžně bílými, vesele žlutými, jásavě oranžovými, elegantně fialovými, romanticky červenými či sladce růžovými. Jiřiny se dají považovat za klasiku českých venkovských i městských zahrad, u nás je pěstujeme už bezmála 200 let. Pokud si nejste tak úplně jistí, jak tradiční jiřinky na jaře zasadit a pěstovat, připravili jsme pro vás 12 dobrých rad a osvědčených tipů. Na pestrobarevné střapaté jiřinky je totiž radost pohledět a my vám představíme ty podle nás nejkrásnější.

reklama

Jiřina (Dahlia), hezky česky jiřinka je vytrvalá rostlina s kořenovými hlízami oválnými nebo protáhlými. Rostliny jsou drobné i mohutné, s dutým stonkem, mnohonásobně větvené se vstřícnými listy. Jiřinky do zahrádky si můžeme vybírat například podle velikosti, barvy nebo tvaru květů či výšky a mohutnosti rostlin. Množství jedinečných kultivarů je takřka nepřeberné a tu svou si vybere snad opravdu každý.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jedinečně rozmanité jiřiny nám mohou nabídnout spoustu střapatých květů různých velikostí, tvarů a barev
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jedinečně rozmanité jiřiny nám mohou nabídnout spoustu střapatých květů různých velikostí, tvarů a barev

9 dobrých rad, jak vysadit jiřiny

 1. Optimální dobou k výsadbě jiřin je pozdější jaro, když už nehrozí mrazy. Je totiž důležité, aby rašící rostliny (klíčky) nezastihly poslední mrazy. Říká se, že by se měly sázet tehdy, když jsou v plném květu jabloně.
 2. Před výsadbou hlízy jiřin pozorně prohlédneme, aby nebyly seschlé nebo nemocné. Pokud jsou hlízy poněkud seschlé, ale nejsou duté, ponoříme je na jednu až dvě hodiny do vlažné vody a pak dobře osušíme, rychleji naraší. Pokud jsou hlízy poškozené, napadené plísní nebo nějakou chorobou (duté a lehké), vyhodíme je, nic by z nich nebylo.
 3. Jiřinkám v zahradě vybereme slunné a před větrem chráněné místo. Ve stínu sice více vyrostou, ale méně pokvetou.
 4. Záhon na výsadbu pečlivě připravíme. Půdu provzdušníme, odstraníme veškerý plevel a kamínky, přidáme prosátý kompost a uhrabeme. Jiřiny se dají pěstovat téměř v každé půdě, s výjimkou těžkých a mokrých. 
 5. Sázecí lopatkou vytvoříme přiměřeně velkou jámu, ve které bude mít hlíza jiřiny dostatečně velký prostor.
 6. Zdravé, nepoškozené, ideálně lehce narašené hlízy umístíme do připravených jamek výstupkem starého stonku směřujícím nahoru. Zasypeme zeminou.
 7. Hlízy sázíme do hloubky přibližně 6 centimetrů. Nesmí být příliš hluboko, protože takové hlízy pomaleji vzcházejí. Jiřiny potřebují cítit teplo slunce.
 8. Vzdálenost mezi hlízami se řídí kultivarem jiřinky, nižší vyžadují zhruba 30 cm, vyšší kultivary okolo 80 cm a později oporu, aby se rostliny nelámaly. Tyčky je nejlepší zatloukat do země již při výsadbě, abychom později nepoškodili hlízy.
 9. Čerstvě vysazenou hlízu jiřiny zasypeme zeminou a zalijeme vodou, šetřit nemusíme.
Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: zdravé, nepoškozené, ideálně lehce narašené hlízy umístíme do připravených jamek výstupkem starého stonku směřujícím nahoru
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: zdravé, nepoškozené, ideálně lehce narašené hlízy umístíme do připravených jamek výstupkem starého stonku směřujícím nahoru

3 tipy na pěstování jiřin

 1. Za několik týdnů se objeví první výhonky. Musíme si dát zejména pozor na slimáky! Ti dokážou mladou jiřinu zcela zlikvidovat. Když jiřiny povyrostou, slimáci o ně přestanou jevit zájem.
 2. Rostlině většinou necháme nejsilnější tři až čtyři výhony a ostatní odstraníme. Ponechané výhony můžeme přibližně po třech týdnech od výsadby zaštípnout, aby se pěkně rozvětvily.
 3. Zhruba o čtyři až šest týdnů později podle vysazeného kultivaru se objeví první květy. Záplavu květů můžeme ještě podpořit tím, že budeme odstraňovat odkvetlé květy, aby se vytvořilo co nejvíce poupat.
11 rad a tipů, jak zazimovat jiřinky. Víte, proč mají krásné české jméno Jiřina?

11 rad, jak zazimovat jiřinky. Víte, proč mají krásné české jméno Jiřina?

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka kulovitá (balka) kultivar Jowey Winnie

VIDEO: Jak pěstovat jiřiny

Náš výběr nejkrásnějších jiřin

Jiřinky jednoduché

Do této skupiny patří ty „nejobyčejnější“ jednoduše kvetoucí jiřinky. Květ mají složený ze žlutého středového terče, na nějž navazuje jeden prstenec jazykovitě plochých okvětních lístků. Patří sem i jiřiny, které se pěstují ze semen. Výška rosliny je 40 až 60 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka jednoduchá Party®
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka jednoduchá Party®

Jiřinky sasankokvěté neboli anemonkovité

Oblíbené anemonky mají mezi středem a květními plátky vystouplé rourkovité kvítky. Dorůstají do 60 až 90 cm, květy jsou drobnější, hodí se na obruby záhonů.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka sasankokvětá neboli anemonkovítá Que Sera
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka sasankokvětá neboli anemonkovítá Que Sera

Jiřinky okružovité (nádrhelníkové)

U nás méně známé jiřinky. Rostliny s množstvím jednoduchých květů s okružím (kolárem), které je tvořeno náhrdelníkem z drobnějších okvětních lístků obvykle odlišné, ale dobře sladěné barvy. Výška je 65 až 110 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka okružovitá (nádrhelníková) kultivar Impression Fuego®
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka okružovitá (nádrhelníková) kultivar Impression Fuego®

Jiřinky dekorační

U nás nejpěstovanější a nejpopulárnější skupina jiřin. Jedná se o dekorativní jiřiny se stočenými květními plátky, jejichž okraje směřují nahoru. Vlastní květenství je plné, může mít velikost až ke 40 cm! Hodí se především na záhony, výška je 150 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka dekorační kultivar Maxima
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka dekorační kultivar Maxima

Jiřinky kulovité

Říká se jim také balky. Mají symetricky kulovitě tvarované plně dvojité květy s hustými jazykovitými okvětními lístky, které jsou do poloviny svinuté. Hodí se pro řez, mají pevné stonky. Vysoké jsou zpravidla až 120 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka kulovitá (balka) kultivar Jowey Linda
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka kulovitá (balka) kultivar Jowey Linda

Jiřinky pomponkovité

Jsou podobné kulovitým, mají ale menší a kompaktnější květenství. Ač mají poměrně malé květy, obvykle do průměru 5 cm, dorůstají výšky okolo 90 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka pomponkovitá kultivar Deepest Yellow
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka pomponkovitá kultivar Deepest Yellow

Jiřinky kaktusovité

Tzv. kaktusovky jsou u nás velmi oblíbené. Květy mají plné, úzké okvětní plátky jsou na koncích špičaté, podélně srolované, víc než polovinou stočené dolů. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i k řezu. Dosahují výšky 80 až 130 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka kaktusovitá kultivar Clara Houston
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka kaktusovitá kultivar Clara Houston

Jiřinky semikaktusovité 

Plnověté polokaktusovité jiřiny  jsou podobné kaktusovitým, okvětní plátky mají širší a stočené jen do poloviny své délky. Dorůstají do výšky až 140 cm.

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka semikaktusovitá kultivar Tahiti Sunrise
Autor: ibulb Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka semikaktusovitá kultivar Tahiti Sunrise

Jiřinky třepenité neboli fimbry

Tyhle zajímavé jiřinky zvané fimbry vypadají podobně jako kaktusovité s roztřepenými konci okvětních plátků, což jim dodává exotický vzhled. Vysoké jsou přes 100 cm.

Mohlo by se vám taky libit:

Lilie v zahradě: krásné, elegantní, romantické, noblesní a pozoruhodné květiny vynikají velkými a luxusními květy a charakteristickou vůni.

Výsadba lilií v 9 krocích. Kochejte se krásou květů celé léto

Sucho, horko a žhavé slunce pro montbrecie nejsou žádný problém (Crocosmia crocosmiiflora ‚Carmine Brillant’)

Montbrecie snesou sucho i žhavé slunce a ve váze vydrží dlouho

Tulipány, mečíky, jiřinky, begónie: Cibule, nebo hlízy? Víme, jak to je!

Tulipány, mečíky, jiřinky, begonie: Cibule, nebo hlízy? Víme, jak to je!

Lilie, jiřinky, begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

Lilie, jiřinky nebo begonie na balkoně aneb Jak pěstovat letní cibuloviny v nádobách

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka třepenitá neboli fimbra kultivar Show n Tell

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jak pěstovat mečíky

Gladioly neboli mečíky vyniknou na zahradě i doma ve váze. Jak je pěstovat?

reklama

Článek je zařazen v: Jiřina , jiřinky , jiřinka (Dahlia) , jiřiny skupiny , jiřiny kultivary , jiřiny pěstování , jiřiny výsadba , jiřinky v zahradě , jiřiny hlízy , jiřiny jaro pěstování

reklama

Přečtěte si také