reklama

Jak pěstovat jiřinky, tradiční květiny našich zahrad

Lenka Valjentová
29. dubna 2021
Jiřiny dokážou v létě a na podzim rozzářit každou zahradu, a proto bychom měli téhle krásné květině mnoha podob dát šanci. Jedinečně rozmanité jiřiny nám mohou nabídnout spoustu střapatých květů různých velikostí, tvarů a barev, existují kultivary s květy něžně bílými, vesele žlutými, jásavě oranžovými, elegantně fialovými, romanticky červenými či sladce růžovými.
reklama

Jiřina (Dahlia), hezky česky jiřinka je vytrvalá rostlina s kořenovými hlízami oválnými nebo protáhlými. Rostliny jsou drobné i mohutné, s dutým stonkem, mnohonásobně větvené se vstřícnými listy. Jiřinky do zahrádky si můžeme vybírat například podle velikosti, barvy nebo tvaru květů či výšky a mohutnosti rostlin. Množství jedinečných kultivarů je takřka nepřeberné a tu svou si vybere snad opravdu každý.

9 dobrých rad, jak vysadit jiřiny

 1. Optimální dobou k výsadbě jiřin je pozdější jaro, když už nehrozí mrazy. Je totiž důležité, abyrašící rostliny (klíčky) nezastihly poslední mrazy. Říká se, že by se měly sázet tehdy, když jsou v plném květu jabloně.
 2. Před výsadbou hlízy jiřin pozorně prohlédneme, aby nebyly seschlé nebo nemocné. Pokud jsou hlízy poněkud seschlé, ale nejsou duté, ponoříme je na jednu až dvě hodiny do vlažné vodya pak dobře osušíme, rychleji naraší. Pokud jsou hlízy poškozené, napadené plísní nebo nějakou chorobou (duté a lehké), vyhodíme je, nic by znich nebylo.
 3. Jiřinkám v zahradě vybereme slunné a před větrem chráněné místo. Ve stínusice více vyrostou, ale méně pokvetou.
 4. Záhon na výsadbu pečlivě připravíme. Půdu provzdušníme, odstraníme veškerý plevel a kamínky, přidáme prosátý kompost a uhrabeme. Jiřiny se dají pěstovattéměř v každé půdě, s výjimkou těžkých a mokrých.
 5. Sázecí lopatkou vytvoříme přiměřeně velkou jámu, ve které bude mít hlíza jiřiny dostatečně velký prostor.
 6. Zdravé, nepoškozené, ideálně lehce narašené hlízy umístíme do připravených jamek výstupkem starého stonku směřujícím nahoru. Zasypeme zeminou.
 7. Hlízy sázíme dohloubky přibližně 6 centimetrů. Nesmí být příliš hluboko, protože takové hlízy pomaleji vzcházejí. Jiřiny potřebují cítit teplo slunce.
 8. Vzdálenost mezi hlízami se řídí kultivarem jiřinky, nižší vyžadují zhruba 30 cm, vyšší kultivary okolo 80 cm apozději oporu, abyse rostliny nelámaly. Tyčky je nejlepší zatloukat dozemě již při výsadbě, abychom později nepoškodili hlízy.
 9. Čerstvě vysazenou hlízu jiřiny zasypeme zeminou a zalijeme vodou, šetřit nemusíme.

3 tipy na pěstování jiřin

 1. Za několik týdnů se objeví první výhonky. Musíme si dát zejména pozor na slimáky!Ti dokážou mladou jiřinu zcela zlikvidovat. Když jiřiny povyrostou, slimáci o ně přestanou jevit zájem.
 2. Rostlině většinou necháme nejsilnější tři až čtyři výhony a ostatní odstraníme. Ponechané výhony můžeme přibližně po třech týdnech od výsadby zaštípnout, aby sepěkně rozvětvily.
 3. Zhruba o čtyři až šest týdnů později podle vysazeného kultivaru se objeví první květy. Záplavu květů můžeme ještě podpořit tím, že budeme odstraňovat odkvetlé květy, aby se vytvořilo co nejvíce poupat.

Náš výběr nejkrásnějších jiřin

Jiřinky jednoduché

Do této skupiny patří ty „nejobyčejnější“ jednoduše kvetoucí jiřinky. Květ mají složený ze žlutého středového terče, na nějž navazuje jeden prstenec jazykovitě plochých okvětních lístků. Patří sem i jiřiny, které se pěstují ze semen. Výška rosliny je 40 až 60cm.

Jiřinky sasankokvěté neboli anemonkovité

Oblíbenéanemonky mají mezi středem a květními plátky vystouplé rourkovité kvítky. Dorůstají do 60 až 90cm, květy jsou drobnější, hodí se na obruby záhonů.

Jiřinky okružovité(nádrhelníkové)

U nás méně známé jiřinky. Rostliny s množstvím jednoduchých květů s okružím (kolárem), které je tvořeno náhrdelníkem z drobnějších okvětních lístků obvykle odlišné, ale dobře sladěné barvy. Výška je 65 až 110cm.

Jiřinky dekorační

U nás nejpěstovanější a nejpopulárnější skupina jiřin. Jedná se o dekorativní jiřiny se stočenými květními plátky, jejichž okraje směřují nahoru. Vlastní květenství je plné, může mít velikost až ke 40 cm! Hodí se především na záhony, výška je 150 cm.

Jiřinky kulovité

Říká se jim také balky. Mají symetricky kulovitě tvarované plně dvojité květy s hustými jazykovitými okvětními lístky, které jsou do poloviny svinuté. Hodí se pro řez, mají pevné stonky. Vysoké jsou zpravidla až 120 cm.

Jiřinky pomponkovité

Jsou podobné kulovitým, mají ale menší a kompaktnější květenství. Ač mají poměrně malé květy, obvykle do průměru 5 cm, dorůstají výšky okolo 90 cm.

Jiřinky kaktusovité

Tzv. kaktusovky jsou u nás velmi oblíbené. Květy mají plné, úzké okvětní plátky jsou na koncích špičaté, podélně srolované, víc než polovinou stočené dolů. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i křezu. Dosahují výšky 80 až 130 cm.

Jiřinky semikaktusovité

Plnověté polokaktusovité jiřinyjsou podobné kaktusovitým, okvětní plátky mají širší a stočené jen do poloviny své délky. Dorůstají do výšky až 140cm.

Jiřinky třepenité neboli fimbry

Tyhle zajímavé jiřinky zvané fimbry vypadají podobně jako kaktusovité s roztřepenými konci okvětních plátků, což jim dodává exotický vzhled. Vysoké jsou přes 100 cm.

Mohlo by se vám taky libit:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama