Blahokeř trojmý kvete, když se ostatní keře připravují na zimu. Krásný bude i v říjnu

Na našich zahradách se zatím vyskytuje jen ojediněle, ale vzhledem k tomu, že rozkvétá na konci srpna až v září, tedy v době, kdy většina keřů už dávno odkvetla, měli bychom si této dřeviny všímat určitě více. Blahokeř trojmý je mrazuvzdorný do –17 °C, při větších mrazech sice nadzemní část zmrzne, ale na jaře zase vyrazí z kořenů.

Blahokeř trojmý (Clerodendrum trichotomum)

Někdy se mu také říká blahokeř pozdní, protože oproti jiným keřům vykvétá na naše poměry opravdu pozdě, od druhé poloviny srpna nebo až vprůběhu září.

Blahokeř trojmý pochází zvýchodní Asie, zČíny, Japonska či Indie, a podle posledních poznatků je zařazen, spolu sostatními blahokeři zrodu blahokeř, do čeledi hluchavkovitých. Původně patřil do čeledi sporýšovitých.

Keř, či strom?

Vnašich podmínkách se většinou blahokeř trojmý pěstuje jako asi 2 m vysoký keř, ale vpůvodních místech výskytu, voblasti smírným, nebo dokonce subtropickým podnebím je to až 10 m vysoký strom nebo velký keř. I u nás můžete vybrat nejsilnější větev, ty slabší odstranit, a zblahokeře vypěstovat stromek, ale pouze nízký.

Mladé větve blahokeře jsou mírně chlupaté, později lysé sjednoduchými listy, dlouhými asi 8–15 cm a širokými 2–12 cm. Listy po rozdrcení výrazně voní. Je zajímavé, že listy na podzim před opadem nemění svou barvu.

Na konci léta bývá keř doslova obsypaný bílými, vonnými květy, které vyrůstají ve vrcholičnatých květenstvích. Květy jsou oboupohlavné, velké asi 1,5–3 cm.

Opravdovou krásu však ukáže blahokeř trojmý až později, většinou vříjnu. Po opylení se kalich květu nafoukne, zvětší a vybarví červeně, aby se vjeho útrobách mohl vyvíjet plod. Později, asi po 4 týdnech, se kalich otevře a objeví se výrazně modrý, později až černý, kulatý plod se semeny.

Jak pěstovat blahokeř trojmý

Blahokeř potřebuje ke zdárnému růstu umístění vpolostínu, kde bude dobře chráněný poledním úpalem, ale i před větrem. Vyhovuje mu vlhčí půda sdostatkem humusu, ale ne stálé přemokření. Na kvalitu půdy však není nijak náročný.

Protože je blahokeř odolný vůči mrazu jen do –17 °C, vyžaduje před zimou ochránit kořeny vrstvou listí nebo chvojím.

Hledáte zajímavý a neobvyklý keř pro svou zahradu?

Sdílejte článek

Přečtěte si také